Olejki na katar dla dzieci

Najczęstszym objawem infekcji jest katar, a przyczyną infekcji są wirusy. Katar zwykle mija sam po kilku dniach, ale Infekcja wirusowa może przerodzić się w groźniejszą infekcję bakteryjną. Olejki eteryczne pomogą nam złagodzić objawy kataru (odblokować nos i ułatwić oddychanie). Co ważniejsze, aromaterapia w trakcie infekcji zapobiega rozwojowi wtórnych infekcji bakteryjnych.

Na olejki eteryczne dla dzieci na katar to zatem olejki przeciwwirusowe i antybakteryjne, żeby zapobiec komplikacjom, ułatwiające oddychanie, przeciwbólowe, uspokajające – bo spokój i dobry sen przyspieszają zdrowienie. Mogą się też przydać olejki na kaszel.

Olejki zazwyczaj wykazują kilka z wymienionych tu właściwości jednocześnie.

Wybierając olejki na katar dla dzieci pamiętaj, że niektóre zapachy są za mocne dla dzieci i mogą nawet wywoływać duszności, ponadto dzieci mają wrażliwy zmysł węchu i zbyt intensywne zapachy mogą im po prostu przeszkadzać i męczyć.

Najlepszy olejek na start to olejek majerankowy. Skuteczny i bezpieczny. Może być używany nawet u niemowląt. Olejki eteryczne na katar dla niemowląt to dobry wybór dla najmłodszych.

Olejki eteryczne na katar dla dzieci – gotowe mieszanki od aromaterapeutki klinicznej

Jedne z najczęściej wybieranych mieszanek dla dzieci to Lawenda 01 i 02. koncepcja tych mieszanek oparta jest na połączeniu lawendy lekarskiej, są odpowiednie nawet dla noworodków. To mieszanki o działaniu wielokierunkowym: przeciwzapalnym przeciwbólowym i również uspokajająca, ponieważ jej składniki to jednocześnie olejki na sen dla dzieci. U noworodka można zastosować 1 kroplę mieszanki na waciku położonym 2 metry od łóżeczka, a u dzieci powyżej 3 miesiąca również w dyfuzorze, 1 kropla do 1 roku życia, 2 krople kiedy ma 2 lata. Działając przeciwinfekcyjnie i wspomagając odporność mieszanka pomoże zwalczyć infekcję.

Podobnie działa mieszanka Geranium 02. To świeża mieszanka, taka energetyzująca o silnych działaniach antybakteryjnych i przeciwzapalnych i ona również sprawdza się świetnie na infekcję i katar u dzieci.

W mieszance Choinkowej znajdziesz najlepsze olejki eteryczne na katar dla dzieci. Ta mieszanka silnie pachnąca lasem i żywicą. Udrażnia i oczyszcza drogi oddechowe, jest dobra na katar, kaszel i jednocześnie uspokaja. Tutaj główne składniki to olejki iglaste i żywiczne ale bardzo ważną rolę pełnią też użyte w mniejszej ilości olejki ziołowe: rumianek, tymianek i rozmaryn. Podobne działanie ma mieszanka Tymiankowa 02, która ma w składzie skuteczne olejki na kaszel dla dzieci.

Olejki eteryczne dla dzieci na katar – te używaj szczególnie ostrożnie

Olejkiem, który wzbudza duże kontrowersje w aromaterapii dziecięcej, jest eukaliptus i ogólnie olejki o wysokiej zawartości 1,8-cyneolu. One są bardzo skuteczne olejki na katar. Problem polega na tym, że dzieci mogą doznać duszności pod wpływem cyneolu, szczególnie jeżeli poda się go blisko twarzy. Olejki zawierające ten składnik można używać przy dzieciach od 3 miesiąca życia jeżeli reagują na niego dobrze, po prostu stosuj w niewielkiej ilości w dyfuzorze albo na waciku, to znaczy 1 kroplę olejku eukaliptusowego nanieś na płatek bawełniany kosmetyczny i połóż 2 metry od łóżeczka dziecka do 1 roku życia, a u starszych możesz użyć w dyfuzorze 1 kropla 1 roczek, 2 krople na 2 lata.

Możesz też użyć eukaliptus w maści nanoszonej na plecki, w stężeniu odpowiednim dla wieku dziecka. Jak dobrać stężenie do wieku dziecka napisałam w poście o stężeniach olejku czyli Ile kropli olejku na skórę dziecka.

Zamiast eukaliptusa można zastosować olejek rozmarynowy ct. cyneol, niaouli lub ravintsara, czyli cynamonowiec kamforowy ct. cyneol. Każdy z nich ma te same zalecenia bezpieczeństwa, czyli daleko od twarzy i niewielka ilość, a im starsze dziecko, tym lepiej toleruje zapach eukaliptusa.

Większą ostrożność zalecam przy olejkach z mentolem, czyli mięty pieprzowej albo mięty polnej. Unikaj tych olejków u  dzieci co najmniej do drugiego, a lepiej do  trzeciego roku życia.

Wiele osób sięga też po mieszanki złodziei w terapiach dziecięcych. One tradycyjnie mają w składzie goździki i cynamon, a te olejki polecam dopiero od 2-3 roku życia do dyfuzji w niewielkiej ilości. Przy czym jeżeli w mieszance jest cynamon, to dyfuzor musi być koniecznie postawiony poza zasięgiem dziecka, żeby mieć pewność, że dziecko nie będzie mieć fizycznego kontaktu z mgiełką z dyfuzora, bo to może wywołać silną reakcję alergiczną. Sprawdź inne olejki na przeziębienie dla dzieci, możesz wybrać skuteczne mieszanki o delikatniejszym składzie.

Zwrócimy szczególną uwagę na olejki tymianku, oregano – u dzieci używamy ich w niewielkiej ilości. Po więcej na temat zaleceń ostrożności zajrzyj do postu Co każda mama powinna wiedzieć zanim zacznie używać olejki eteryczne u dziecka