Jakie olejki eteryczne do masażu?

Masaż aromaterapeutyczny obok inhalacji podstawowa forma stosowania olejków eterycznych dla zdrowia i urody. Wybór olejków eterycznych zależy od naszych preferencji zapachowych i oczekiwanych efektów terapeutycznych. Jeśli interesuje Cię masaż przed snem dla poprawy zasypiania,  odpowiednie będą olejki na sen, np. olejek lawendowy. W trakcie migreny warto przetestować olejki na ból głowy do masażu skroni i karku, a przy bolesnych miesiączkach olejki na PMS do masażu brzucha. Przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości olejków miętowego, goździkowego i copaiba możemy wykorzystać w oleju do masażu przy bólach mięśni i stawów, a także na spięte mięśnie i po treningu sportowym. Rozgrzewający masaż z olejkiem rozmarynowym poprawi krążenie peryferyjne (polecam przy zimnych stopach i dłoniach). W trakcie infekcji, kataru, kaszlu, zastosujemy olejki do masażu klatki piersiowej i pleców.

Jak przygotować olej do masażu

Przed naniesieniem na skórę olejek lub olejki wybrane do masażu łączymy z naturalnymi olejami do masażu, zwanymi bazą do masażu/olejem bazowym. Do aromatycznego masażu ciała dorosłej osoby odpowiednie jest najczęściej stężenie olejku 3%, czyli około 10 kropli olejku eterycznego na 10 ml oleju bazowego, inaczej 100 kropli na 100 ml. Do masażu na dolegliwości bólowe i w trakcie infekcji można zastosować olejku więcej, natomiast w ciąży i dla dzieci oleje do masażu powinny być delikatniejsze, czyli zawierać około 1% olejków eterycznych. Szczegółowe informacje nt stężeń poszczególnych olejków w olejach do masażu wg IFRA (kat. 5A) znajdziesz w opisach produktów w sklepie Herbiness.

Jak uzyskać stężenie 3% lub inne, jakiego potrzebujesz, przeczytaj na blogu.

Olejki do masażu: Wybór, właściwości i zastosowanie

Olejki do masażu to sposób na pielęgnację skóry i odpowiedni poślizg dłoni podczas zabiegu, a jeśli zastosujesz olejek do masażu zawierający olejki eteryczne, korzyści jest nawet więcej – możesz skorzystać z zalet aromaterapii. Warunek jest prosty – trzeba wybrać odpowiedni olejek eteryczny i rozcieńczyć go przed użyciem w oleju nośnikowym, zwanym też olejem bazowym. Taki olej nośnikowy to po prostu olej roślinny lub mieszanka kilku olejów roślinnych.

Aromatyczne olejki do masażu mają szerokie zastosowanie – od masaży leczniczych, przez relaksacyjne, masaż stóp, masaż twarzy, aż po te po intensywnym treningu, czy popularny masaż bańką chińską. Olejki do masażu sprawdzą się też jako prosty kosmetyk aromatyczny, do nakładania na skórę z delikatnym wtarciem, nawet bez zastosowania specjalistycznej techniki masażu.

Korzyści stosowania aromaterapeutycznych olejków do masażu:

  1. Poprawa krążenia krwi, co wspomaga regenerację skóry i pomaga pozbyć się opuchlizny, a jeśli to masaż skóry głowy, możesz zapobiegać wypadaniu włosów lub poprawiać ich wzrost.
  2. Wspomaganie wydzielania serotoniny, obniżenia poziomu kortyzolu, wpływ na inne neuroprzekaźniki – co sprzyja głębokiemu relaksowi i poprawie nastroju.
  3. Korzysta również skóra – oleje roślinne i olejki eteryczne mają korzystny wpływ na stan skóry, wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzą świąd.
  4. Niektóre olejki wspomagają ustępowanie dolegliwości bólowych, np. stawów, a delikatny masaż karku i skroni może przyczynić się do ustąpienia napięciowego bólu głowy.
  5. Większość olejków eterycznych przyczynia się do rozluźnienia mięśni, co pomaga osiągnąć stan relaksu i odprężenia, a krótki masaż przed snem może ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu.
  6. Masaż pleców, klatki piersiowej i stóp olejkami o działaniu przeciwinfekcyjnym to uznana metoda wspomagania zdrowia w trakcie problemów z drogami oddechowymi.
  7. Aromatyczne oleje do masażu zalecane są też przy dolegliwościach bólowych w trakcie krwawienia miesięcznego, a nawet w trakcie porodu.

Czym są olejki do masażu?

Olejki do masażu to kosmetyki na bazie oleju, mogą być wzbogacone olejkami eterycznymi, co nada im zapach i zwiększy potencjał terapeutyczny. Składają się z oleju bazowego, zwanego też olejem nośnikowym, który zapewnia odpowiedni poślizg dłoni i stanowi medium, w którym rozcieńczamy wybrane olejki eteryczne. Tak skomponowany kosmetyk nie tylko ułatwia masaż, ale także intensywnie pielęgnuje skórę i umożliwia nanoszenie na skórę olejków eterycznych, które bez rozcieńczenia są drażniące na skórę i mogą wywoływać alergie.

Rodzaje olejków do masażu

Wybierając swój idealny olejek do masażu kieruj się prostymi zasadami:

respektuj swój gust i potrzeby, czyli jeśli lubisz naturalne produkty do terapii i pielęgnacji skóry, skup się na olejach roślinnych i naturalnych olejkach eterycznych. A i tu wybór jest ogromny! Wybierając roślinny olej bazowy zwróć uwagę, że poszczególne oleje znacznie różnią się efektem na skórze, to znaczy niektóre są ciężkie i lepkie, a inne lekkie i delikatne, zostawiają tylko minimalną tłustą warstewkę na skórze. Szczególne wyzwanie to dobranie oleju bazowego do masażu dla skóry przetłuszczającej się i skłonnej do wyprysków, bowiem niektóre oleje roślinne mogą zapychać pory i być przyczyną powstawania zaskórników. Jest to szczególnie istotnie przy wybieraniu oleju bazowego do masażu twarzy, dekoltu i ramion.

Również olejki do masażu dla dzieci mogą okazać się wyzwaniem, bo wiele maluchów nie lubi tłustego efektu na skórze. Na szczęście wybierając odpowiednie oleje roślinne możemy temu efektowi tłustości skutecznie zapobiec.

Naturalne olejki do masażu

Naturalne olejki do masażu to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie bogactwo Natury. Wolne od substancji ropopochodnych, dostarczają szeroka gamę możliwości, szczególnie jeśli sięgniemy po nierafinowane oleje roślinne jako oleje bazowy. Wybierając olejki pachnące naturalnymi ekstraktami z roślin zamiast syntetycznych olejków zapachowych, korzystasz też z aromaterapii. Jak to możliwe? W trakcie masażu wdychasz naturalne związki zapachowe, ponadto działają one na Twoją skórę, a nawet przenikają do głębszych warstw skóry i do krwiobiegu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wielu efektów terapeutycznych.

Jak wybrać odpowiedni olejek do masażu?

Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów: skład, konsystencję, zapach oraz właściwości pielęgnacyjne i terapeutyczne.

Jeśli Twoim celem jest uzyskanie olejku do masażu o lekkiej konsystencji, który nieznacznie tłuści skórę, wybierz olej:

  1. migdałowy,
  2. z pestek winogron,
  3. słonecznikowy,
  4. frakcjonowany olej kokosowy (ten jest najlżejszy)
  5. możesz zmieszać te oleje ze sobą w dowolnej proporcji i dodać jeszcze jojoba
  6. dobrym wyborem są też wyciągi olejowe na tych delikatnych olejach roślinnych, np. z nagietka

Przy komponowaniu olejku do masażu o wyjątkowym zapachu, np. do masażu twarzy, szczególnie ważne jest odpowiednie wykorzystanie oryginalnego zapachu oleju nośnikowego. Niektóre oleje roślinne pachną delikatnie, np. jojoba, migdałowy, a inne wyraziście jak czarnuszkowy czy tamanu. Jeśli planujesz masaż o zapachu kwiatów, nie sięgaj po olej bazowy o silnym zapachu jak czarnuszka czy tamanu, bo te oleje przyćmią zapach kwiatów. Z kolei jeśli chcesz stosować masaż wspomagający terapię dróg oddechowych, olejek do masażu na bazie z dodatkiem oleju z nasion czarnuszki będzie idealny, ponieważ czarnuszka dobrze komponuje się z olejkami eterycznymi na kaszel i katar, a nawet wspiera ich działanie.

Warto pamiętać, że oleje roślinne i wyciągi olejowe z roślin, oferują bogactwo składników odżywczych i pielęgnacyjnych dla skóry, wynikające z zawartości witamin, minerałów, flawonoidów, kwasów fenolowych, wosków.

Olejki eteryczne w masażu

Olejki eteryczne nadają kosmetykowi zapach i szczególne właściwości terapeutyczne. Mogą działać relaksująco, pobudzająco, przeciwbólowo, rozgrzewająco, wspomagać cyrkulację krwi. Popularne olejki, takie jak lawendowy, pomarańczowy czy eukaliptusowy, można dodać do olejów bazowych zależnie od naszych oczekiwań terapeutycznych.

Warto jednak pamiętać, że olejki eteryczne 100% to są bardzo skoncentrowane ekstrakty roślinne, dlatego należy je stosować z umiarem i zawsze w połączeniu z olejem bazowym. Dzięki temu można cieszyć się ich dobroczynnym działaniem, jednocześnie minimalizując ryzyko podrażnień. Kluczem do bezpiecznego i skutecznego masażu są odpowiednie proporcje. Te proporcje różnią się dla poszczególnych olejków eterycznych, choć w aromaterapii najczęściej rekomendujemy stężenie 3% olejków eterycznych w oleju bazowym do masażu ciała dla osoby dorosłej. Szczegółowe informacje o proporcjach znajdziesz w opisach poszczególnych olejków Herbiness, a także w załączonych certyfikatach IFRA. Interesuje nas kategoria kosmetyku 5A.

Jakie olejki do masażu wybrać do aromaterapii?

Masaż aromaterapeutyczny może przynieść relaks i odprężenie, poprawić nastrój, ułatwić zasypianie, wspomóc regenerację po treningu, uśmierzyć ból czy wspierać w trakcie przeziębienia. Wybór odpowiednich olejków eterycznych ma kluczowe znaczenie, aby osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny i uniknąć podrażnień.

Dobierając olejki zwrócimy uwagę na ich właściwości i zalecenia bezpieczeństwa, a także przeanalizujemy wiek osoby, dla której olejek jest przeznaczony, stan jej skóry, zdrowia, a także preferencje zapachowe – wybór jet tak duży, że można uniknąć stosowania zapachów nielubianych.

Masaż aromaterapeutyczny: Jakie olejki stosować?

Oto kilka propozycji olejków do masażu – to olejki eteryczne rozcieńczone w oleju roślinnym

  1. Lawenda – olejek lawendowy 1 kropla na 10 ml oleju migdałowego, jojoba lub maceratu nagietkowego do masażu stóp i plecków dziecka od 2 miesiąca życia dla spokojnego snu
  2. Geranium – olejek geraniowy 2 krople na 10 ml oleju jojoba lub słonecznikowego do porannego masażu twarzy, dla ustąpienia porannej opuchlizny lub do masażu zimnych dłoni i stóp
  3. Eukaliptus – 10 kropli na 10 ml dowolnego oleju roślinnego do masażu klatki piersiowej, karku i ramion, przy kaszlu i przeziębieniu
  4. Mięta – 10 kropli na 10 ml oleju migdałowego lub maceratu dziurawcowego do masażu ciała po wysiłku fizycznym lub do wmasowania w skronie przy napięciowym bólu głowy