Perfumy naturalne to perfumy z surowców naturalnych, czyli z olejków eterycznych, absolutów, żywic, ekstraktów CO2. Odpowiednie będą wszystkie surowce ze sklepu Herbiness, a oto te, które polecam najbardziej.

GWIAZDY
KOLEKCJI

PACHNĄ SZCZEGÓLNIE
DOBRZE

Dla wielu te mieszanki olejków eterycznych Herbiness pachną jak perfumy.

SUROWCE DO PERFUM
NATURALNYCH

Olejki eteryczne, absoluty, żywice, CO2, izolaty

Czym są perfumy naturalne?

Naturalne perfumy to perfumy stworzone z naturalnych składników, np. naturalnych olejków eterycznych, absolutów, żywic. Takie składniki perfum znajdziesz w tej kategorii.

Choć nazwa kategorii to naturalne olejki do perfum, znajdziesz tu zarówno olejki eteryczne jak np. olejek eteryczny z wetiwerii, sandałowy, olejek z paczuli, jak i absoluty, żywice, ekstrakty CO2 oraz izolaty naturalne i akordy z nich. Jaka to różnica? Olejki eteryczne uzyskujemy w procesie destylacji lub tłoczenia, absoluty i inne wymienione przeze mnie surowce powstają w inny sposób, który pozwala wydobyć z surowca wyjątkowe nuty zapachowe. Np. nie istnieje olejek waniliowy, możesz natomiast wybrać absolut wanilii lub ekstrakt CO2. Nie istnieje olejek z mchu dębowego, możesz wybrać absolut z mchu dębowego – naturalny utrwalacz perfum.

Perfumy z olejków – czy to wykonalne?

Naturalne perfumy diy to temat łatwy i trudny jednocześnie. Samo łączenie olejków eterycznych i komponowanie perfum to proste i bardzo satysfakcjonujące zajęcia, jednak jeśli celujesz w jakość perfum wzorowaną na nowoczesnych perfumach drogeryjnych, to sprawa się komplikuje. Syntetyczne olejki zapachowe mają trwałe, powszechnie lubiane zapachy, np. zapach konwalii czy drewna sandałowego. Uzyskanie trwałych, harmonijnych i ładnych perfum naturalnych wymaga nieco wprawy, ale warto podjąć wyzwanie. Coraz więcej twórców publikuje naturalne perfumy, coraz więcej osób szuka takich prawdziwych zapachów natury. Jeśli chcesz doskonalić się w tym temacie, zobacz moje kursy perfumiarstwa i aromaterapii.

Jak komponować perfumy?

Komponowanie perfum naturalnych polega na łączeniu składników z dbałością o zapach całości. Komponować perfumy z olejków może każdy kto znajdzie czas by poczuć zapach i doświadczyć, jak poszczególne nuty zapachowe wpływają na siebie wzajemnie. Ta umiejętność przydaje się również jeśli chcesz tworzyć mieszanki olejków eterycznych przeznaczonych do zastosowań terapeutycznych, przy czym tworząc mieszanki do aromaterapii zwróć też uwagę na właściwości olejków eterycznych. Warto zatem trenować zmysł węchu niezależnie, czy marzysz o karierze perfumiarza, czy olejki używasz do aromaterapii.

Jak wąchać olejki do perfum naturalnych?

Wdychaj zapachy i natychmiast postaraj się nazwać, co czujesz. Taka analiza pomaga dostrzec sekrety naturalnych surowców, czyli np. że absolut wanilii pachnie słodko, ale też drzewnie, żywicą, owocami, ma też dymne nuty zapachowe. Zauważysz też, że niektóre zapachy utrzymują się długo, inne znikają po kilku minutach. Te pierwsze to nuty bazy, mają trwały zapach, to najtrwalsze składniki perfum naturalnych, sprawiają, że perfumy utrzymują się w miarę długo. Z kolei nuty głowy stanowią wizytówkę perfum, to nuty głowy kuszą lub zniechęcają nas do wąchania perfum. Nuty serca to zapachy o średniej trwałości, to przede wszystkim zapachy kwiatów i przypraw korzennych. Do tej grupy zalicza się olejek różany i absolut różany, jaśminowy, neroli, gardenii, tuberozy i inne kwiaty, a także olejek cynamonowy.

Najsłynniejsze olejki eteryczne do perfum naturalnych

Olejek bergamotki zyskał sławę jako piękna nuta głowy w perfumach typu paprociowego i szyprowego. Ten olejek pasuje prawie do każdej kompozycji. Bergamotkę łączy się często z olejkiem paczuli i absolutem mchu dębowego. Mech ma piękny, złożony zapach, to skuteczny utrwalacz olejków eterycznych, jednak jest silnym alergenem i jego użycie w perfumach objęte jest restrykcjami IFRA (zobacz w opisie absolutu). Olejek sandałowy to prawie gotowe perfumy. Olejek ylang-ylang to słodki, kwiatowo-owocowy zapach, który zyskał sławę jako tańszy zamiennik jaśminu. Olejek kadzidłowy to podstaw kompozycji w stylu sakralnym, leśnym, żywicznym, kadzidlanym – to dość trwały zapach, jednak w kompozycji łatwo ginie (inne zapachy mogą go przytłumić). Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z naturalnymi perfumami, sięgnij po zapachy przyjemne w odbiorze, powszechnie lubiane, jak właśnie sandałowy, bergamotkę czy wanilia. Poszerz paletę o nuty kwiatowe – najłatwiej pracować z absolutem neroli, przyda się też absolut lawendowy – pachnie ciekawiej niż olejek lawendowy. Akordy z izolatów naturalnych morela i gruszka to ciekawy dodatek do perfum naturalnych i niemal gwarancja sukcesu kompozycji, polecam!

Jak komponować zapach z naturalnych olejków?

Jeśli chcesz zrobić własne perfumy zastanów się, na jakim efekcie zapachowym Ci zależy. Jeśli to ma być trwały zapach, wybierz olejki o trwałych zapachach, czyli te z kategorii nuty bazy. Połącz 2-3 składniki w taki sposób, żeby podobał ci się zapach. Np. 10 kropli olejku sandałowego i 5 kropli paczuli. Następnie przemyśl, co użyć jako nutę głowy w perfumach – bezpiecznym wyborem jest olejek bergamotki. Dodaj 3-5 kropli bergamotki do kompozycji. Możesz też wzbogacić zapach nutami serca, czyli odrobiną róży albo cynamonu. Proces szczegółowo opisałam w poradniku Jak zrobić perfumy w domu.