Olejki eteryczne do prania – dlaczego chcemy dodawać?

Lubisz pachnące pranie? Ja bardzo. Najlepiej jeśli pachnie świeżością, przestrzenią, wiatrem, lasem, oceanem. Pewnie gust ten podziela wiele osób, bo wystarczy przyjrzeć się, a raczej powąchać, produkty do prania i płukania tkanin. Świeża łąka, alpejskie kwiaty, morska bryza – tego najczęściej szukamy. I istnieje niezawodny sposób, by uzyskać dokładnie ten efekt: użyć syntetycznych molekuł zapachowych. Takie syntetyczne olejki zapachowe do prania pachną zgodnie z planem, a zapach utrzymuje się długo. Zadziwiająco długo.

Te molekuły syntetyczne obecne w komercyjnych środkach do prania oparte są często na piżmach syntetycznych. Piżma dają to zachwycające wrażenie czystości. O piżmach mamy na blogu całą serię wpisów, jeśli więc interesuje Cię ten aspekt rzeczywistości, zajrzyj tam koniecznie.

Jeśli Twoim problemem jest brzydki zapach prania albo brzydki zapach z pralki, zobacz od razu post na ten temat. Brzydki zapach z pralki -przyczyny i jak to rozwiązać

A czy można uzyskać tę świeżość prania naturalnymi olejkami eterycznymi?

Na krótko tak. Jeśli dodasz kilka kropli olejku eukaliptusowego do płynu do płukania, to pranie po wyjęciu z pralki pachnie eukaliptusową świeżością. Ona zawsze kojarzy mi się z oceanicznym powietrzem. Podczas suszenia prania zapach jednak stopniowo zanika. Zależnie od warunków suszenia, rodzaju tkaniny i pewnie jeszcze innych czynników, utrzyma się kilkadziesiąt minut lub kilka godzin.

Nie dziwię się. Olejek eukaliptusowy to olejek ulatniający się szybko. To nuta głowy. Szybko znika. Te syntetyczne piżma, co pachną kilka tygodni, to bardzo trwałe nuty bazy. Jedne z najtrwalszych molekuł zapachowych.

Jak utrwalić zapach świeżego prania (olejkami eterycznymi)

Nie wiem, nie mam doświadczenia z olejkami w praniu, ale znam się na utrwalaniu zapachu. W perfumach używam nut bazy dla trwałości. Teoretycznie olejki cedrowe, paczula, wetiweria są trwalsze niż eukaliptus. Ciekawe więc, jak będzie pachnieć pranie, jeśli do płukania dodasz samodzielnie robione kompozycje zapachowe, na przykład eukaliptus + wetiwerię.

Inny pomysł to aromatyzowanie prania kiedy już wyschnie. Na przykład spraje aromatyczne do perfumowania wysuszonych tekstyliów przed włożeniem do szafy. W szafach kulki, saszetki, zawieszki emitujące zapachy.

Bardzo podoba mi się arabski zwyczaj palenia kadzidła z drewna agarowego w garderobie. Szaty nasiąkają zapachem oud. Cudownie.

Które olejki do prania?

Wiele osób do prania przeznacza olejki cytrusowe i z drzew iglastych, kiedy mają obawy, że olejki te są już utlenione (po terminie). Tu zwróć uwagę na jaskrawe kolory olejków tłoczonych z cytrusów – mogą zabarwić białą odzież.

Dobry trop to używanie do prania olejków ekonomicznych, najlepiej takich, których jest pod dostatkiem, pochodzą z upraw. Na przykład olejek trawy cytrynowej spełnia te kryteria, dodatkowo ma dość trwały, cytrusowy zapach.

Jeśli lubisz pranie o zapachu olejku lawendowego, zamiast lawendy polecam olejek lawandyny grosso – to ekonomiczny olejek z hybrydy lawendy lekarskiej i spiki, ma odświeżający zapach.

Podobnie, jeśli używasz olejków do domowych środków czystości, płynu do naczyń, do mycia podłogi itp. to warto trzymać się tego klucza. Dodatkowo pamiętaj, że poszczególne olejki wykazują rozmaite właściwości pomocne w domowych porządkach. Na przykład olejek z drzewa herbacianego niszczy grzyby.

Pranie z olejkami eterycznymi – jakie inne zalety (prócz zapachu)?

W tym badaniu postuluje się użycie olejku eukaliptusowego do prania jako środka roztoczobójczego. Użyto olejek w koncentracji 0,2% oraz 0,5% przez pół godziny lub godzinę. Przy praniu 60 minut z olejkiem stężonym 0,2% oraz przy o połowę krótszym cyklu ze stężeniem 0,5% odnotowano ponad 80% śmiertelność roztoczy.

0,2% stężenie oznacza 2 ml na litr wody, czyli 20 ml olejku na 10 litrów wody. Nie brzmi to bardzo ekonomicznie.

Rozpatrując tak obfite dodawanie olejków do prania warto pamiętać o względach ekologicznych. Jak można lepiej spożytkować te dary natury? Na przykład do inhalacji w terapiach górnych dróg oddechowych. I czy duża porcja olejków w ściekach to dobry plan – wszak wiele z nich ma negatywny wpływ na organizmy wodne.

Zobacz też wpis: Brzydki zapach z pralki – przyczyny i jak to rozwiązać (7 olejków eterycznych).