Czy można dodawać olejki eteryczne do prania?

Tak, olejki eteryczne dodajemy do prania razem z proszkiem lub do szufladki na płyn do płukania, razem z płynem do płukania lub octem. Do 5 łyżek octu na pranie i około 20 kropli olejku eterycznego, a im więcej olejku, tym mocniejszy zapach. Jeśli dodasz kilka kropli olejku eukaliptusowego do płynu do płukania, to pranie po wyjęciu z pralki pachnie eukaliptusową świeżością, prawie jak oceanicznym powietrzem. Podczas suszenia prania zapach jednak stopniowo zanika. Zależnie od warunków suszenia i rodzaju tkaniny utrzyma się kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. Eukaliptus to nuta głowy, zapach nietrwały. Nieco trwalszy zapach do prania to połączenie eukaliptusa cytrynowego 3 krople i lawandyny 15 kropli. Sprawdza się też olejek Litsea cubeba i mięta zielona. Olejki tymiankowy i oregano dodane do prania ograniczą rozwój bakterii w pralce. 

Jak utrwalić zapach świeżego prania (olejkami eterycznymi)

Jeśli zastosujesz do prania olejki z grupy nut bazy, zapach będzie trwalszy. Uwaga – wiele z tych olejków ma ciemny kolor i nie nadają się do białych tekstyliów (mogą barwić). Poza tym są kosztowne. W komercyjnych środkach stosowane są najczęściej trwałe zapachy syntetycznych piżm, utrzymujące się tygodniami. W Herbiness celebrujemy zapach rośliny, szukamy naturalnych rozwiązań.  Dobry pomysł na zapach to aromatyzowanie prania kiedy już wyschnie. Na przykład spraje aromatyczne do perfumowania wysuszonych tekstyliów przed włożeniem do szafy. W szafach kulki, saszetki, zawieszki emitujące zapachy. Bardzo podoba mi się arabski zwyczaj palenia kadzidła z drewna agarowego w garderobie. Szaty nasiąkają zapachem oud. Cudownie i długo.

Olejki eteryczne do prania – dlaczego chcemy dodawać?

Lubisz pachnące pranie? Ja bardzo. Najlepiej jeśli pachnie świeżością, przestrzenią, wiatrem, lasem, oceanem. Pewnie gust ten podziela wiele osób, bo wystarczy przyjrzeć się, a raczej powąchać, produkty do prania i płukania tkanin. Świeża łąka, alpejskie kwiaty, morska bryza – tego najczęściej szukamy. I istnieje niezawodny sposób, by uzyskać dokładnie ten efekt: użyć syntetycznych molekuł zapachowych. Takie syntetyczne olejki zapachowe do prania pachną zgodnie z planem, a zapach utrzymuje się długo. Zadziwiająco długo.

Te molekuły syntetyczne obecne w komercyjnych środkach do prania oparte są często na piżmach syntetycznych. Piżma dają to zachwycające wrażenie czystości. O piżmach mamy na blogu całą serię wpisów, jeśli więc interesuje Cię ten aspekt rzeczywistości, zajrzyj tam koniecznie. Nie widzę niczego złego w używaniu syntetycznych zapachów do prania, ale Herbiness to miejsce, gdzie celebrujemy zapachy natury, a nie syntetyki.

Jeśli Twoim problemem jest brzydki zapach prania albo brzydki zapach z pralki, zobacz od razu post na ten temat. Brzydki zapach z pralki -przyczyny i jak to rozwiązać

 

Które olejki do prania?

Wiele osób do prania przeznacza olejki cytrusowe i z drzew iglastych, kiedy mają obawy, że olejki te są już utlenione (po terminie). Tu zwróć uwagę na jaskrawe kolory olejków tłoczonych z cytrusów – mogą zabarwić białą odzież.

Dobry trop to używanie do prania olejków ekonomicznych, najlepiej takich, których jest pod dostatkiem, pochodzą z upraw, a nie z zagrożonych gatunków lub na skraju wyginięcia.

Jeśli lubisz pranie o zapachu olejku lawendowego, zamiast lawendy polecam olejek lawandyny grosso – to ekonomiczny olejek z hybrydy lawendy lekarskiej i spiki, ma odświeżający zapach.

Podobnie, jeśli używasz olejków do domowych środków czystości, płynu do naczyń, do mycia podłogi itp. to warto trzymać się tego klucza. Dodatkowo pamiętaj, że poszczególne olejki wykazują rozmaite właściwości pomocne w domowych porządkach. Na przykład olejek z drzewa herbacianego i cytrynowy niszczy grzyby, a geraniowy i mięta zielona działa przeciw roztoczom.

Pranie z olejkami eterycznymi – jakie inne zalety (prócz zapachu)?

W tym badaniu postuluje się użycie olejku eukaliptusowego do prania jako środka roztoczobójczego. Użyto olejek w koncentracji 0,2% oraz 0,5% przez pół godziny lub godzinę. Przy praniu 60 minut z olejkiem stężonym 0,2% oraz przy o połowę krótszym cyklu ze stężeniem 0,5% odnotowano ponad 80% śmiertelność roztoczy.

0,2% stężenie oznacza 2 ml na litr wody, czyli 20 ml olejku na 10 litrów wody. Nie brzmi to bardzo ekonomicznie.

Rozpatrując tak obfite dodawanie olejków do prania warto pamiętać o względach ekologicznych. Jak można lepiej spożytkować te dary natury? Na przykład do inhalacji w terapiach górnych dróg oddechowych. I czy duża porcja olejków w ściekach to dobry plan – wszak wiele z nich ma negatywny wpływ na organizmy wodne.

Zobacz też wpis: Brzydki zapach z pralki – przyczyny i jak to rozwiązać (7 olejków eterycznych).