Naturalne olejki eteryczne dla dzieci – co warto wiedzieć o aromaterapii u dzieci
Chociaż olejki eteryczne dostępne na rynku możemy liczyć w setkach, to wybór olejków dla dzieci nie jest już taki szeroki. Dlaczego? Bo dzieci to nie są mali dorośli, nie wystarczy zmniejszyć ilości olejku, by móc go bezpiecznie stosować. Sposób zastosowania olejku i jego ilość będą niezwykle ważne, ale najpierw trzeba podjąć decyzję, jaki olejek będzie bezpieczny.

Zastanówmy się, kim jest dziecko w aromaterapii. Zaraz po urodzeniu do pierwszego miesiąca życia mamy noworodki, do pierwszego roku życia niemowlęta, a potem dzieci. W aromaterapii zdecydowanie odradza się stosowanie olejków eterycznych dla dzieci poniżej 3 miesiąca życia (i mówimy tu o dzieciach urodzonych w terminie i generalnie zdrowych!). Czyli olejki dla noworodków – zdecydowanie nie, jak również dla niemowląt do 3 miesiąca życia.

Olejki u dzieci można zacząć wprowadzać od ukończenia 3 miesiąca życia (czyli już w niemowlęctwie). Oczywiście między 3-latkiem a 13-latkiem mamy też znaczne różnice. Choć granice te wydają się nieco arbitralne, to są po prostu potrzebne i praktyczne. Zalecenia Tisserand Institute w przypadku niektórych olejków dotyczą dzieci w wieku do lat 3 oraz 3-6 lat. Możemy tu mówić nieco kolokwialnie o bardzo małych i małych dzieciach. Niektórzy aromaterapeuci za graniczną datę dzieciństwa przyjmują już 12 lat, ale wyżej wymieniony instytut Roberta Tisseranda specjalizujący się w bezpieczeństwie olejków eterycznych, przyjmuje, że o dzieciach mówimy na potrzeby aroma do 15 roku życia.
Olejki bezpieczne dla dzieci i niemowląt – kiedy i jakie?
Są to i tak dość proste zasady (zasady, wskazówki, nie absolutne nakazy i zakazy) w porównaniu z ustalaniem dawek czy stężeń w farmacji czy toksykologii, gdzie uwzględnia się wagę, płeć czy inne czynniki. Podsumowując, będziemy inaczej stosować olejki u:

dzieci powyżej 3 miesiąca życia i do lat 3
dzieci w wieku 3-6 lat
dzieci w wieku 7-15 lat

Dotyczy to głównie doboru stężenia na skórę i samego wyboru olejków eterycznych. W przypadku ewentualnego zastosowania doustnego najlepiej korzystać z odpowiednich produktów dostępnych w aptece i konsultować się ze specjalistą np. pediatrą.

Druga ważna kwestia – jakie olejki będą generalnie bezpieczne? Tutaj można powiedzieć, że dużo zależy od… autora zaleceń. Wielu terapeutów ma wypraktykowane metody i preferencje, które mogą się różnić. Jednak możemy ustalić w wielu przypadkach pewien wspólny mianownik. Do takich pewniaków należą:

lawenda lekarska
rumianek rzymski
rumianek niemiecki
mandarynka
tangerynka

Można zacząć wprowadzać je już u najmłodszych dzieci. Lista wydaje się krótka? Czytaj dalej, a przekonasz się, że to tylko pozory.
Olejek lawendowy w aromaterapii dziecięcej – jak stosować
Jeśli mielibyśmy wyliczyć właściwości terapeutyczne samego olejku lawendowego i wszystkie dolegliwości, w których może być wykorzystywany, napisalibyśmy obszerną publikację. Jeśli coś zasługuje na miano aromatycznego panaceum, to właśnie lawenda. Wykazuje ona działanie terapeutyczne na układ nerwowy – działa uspokajająco, a ponadto przynosi ulgę w bólu, w dolegliwościach z górnych dróg oddechowych jak kaszel oraz trawiennych.

Naprawdę możesz zacząć od zastosowania 1 kropli olejku w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Jedna kropla dodana do olejku do masażu, czyli na 1 łyżkę ulubionego oleju bazowego (to ok. 15 ml oleju roślinnego), to dobry początek. Taki olejek możesz zastosować do delikatnego masażu klatki piersiowej czy stópek malucha. U kilkuletniego czy kilkunastoletniego dziecka możesz zastosować już kilka kropli olejku eterycznego lawendy lekarskiej.

Na przykład angielska aromaterapeutka Penny Price uczy w swojej akademii aromaterapeutów klinicznych, że u dzieci w wieku 6–12 lat warto zastosować 3 krople na 15 ml, natomiast u dzieci powyżej 12 r.ż. już 8 kropli. Jeśli przygotowujesz większą ilość takiego preparatu czy kosmetyku DIY np. 100 ml, odpowiednio zwiększ zawartość olejku.

Jak to możliwe, że już 1 kropla działa, zwłaszcza u malucha, który nie jest podatny na efekt placebo bądź nocebo? Olejki eteryczne zawierają związki lotne, które mają zdolność przenikania przez skórę, a kiedy je wdychamy, trafiają do płuc (i podobnie jak przez skórę dalej do krwiobiegu), a nawet przenikają barierę krew-mózg. W swoim składzie skrywają czasem setki różnych związków chemicznych. Masz więc naprawdę szeroki wybór! A kiedy sięgniesz po mieszanki olejków, wybór rośnie jeszcze bardziej. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w opis mieszanki Lawenda 01. To prawdziwy klasyk i ulubieniec klientów Herbisklepu, którzy chętnie polecają go innym. Zobacz też siostrzaną mieszankę Lawenda 02. Jeśli nadal nie czujesz się pewnie w temacie aromaterapii dzieci, to na pewno pomoże dołączony do nich e-book. Znajdziesz w nim wskazówki, jak rozcieńczyć olejki, jak stosować do inhalacji czy kąpieli.
Olejki do inhalacji dla dzieci, do dyfuzora i do pokoju dziecka
W aromaterapii przyjęło się, że używanie olejków do dyfuzji czy inhalacji to najbezpieczniejsza metoda. Jednak nie jest ona całkowicie pozbawiona ryzyka. U dzieci musimy pamiętać, że niektóre olejki mogą niebezpiecznie spowolnić oddech. Będą to te, które zawierają dużo mentolu (mięta pieprzowa, mięta polna) oraz 1,8-cyneolu czyli eukaliptolu (eukaliptus gałkowy, promienisty, kajeput).

W przypadku pierwszej grupy należy ich unikać u dzieci do lat 3. W grupie wiekowej 3-6 lat dyfuzja jest OK, podobnie jak aplikacja na skórę w stężeniu 0,5%. W przypadku olejków cyneolowych u dzieci do lat dyfuzja jest OK, podobnie jak aplikacja na skórę w stężeniu 0,5%, a w grupie 3-6 lat można stosować je na skórę w stężeniu 1%. Są to zalecenia Tisserand Institute, do których stosuje się wielu aromaterapeutów na całym świecie.

Pamiętaj, że używając olejków w preparatach na skórę, których się nie spłukuje od razu, część molekuł wprowadzasz do układ oddechowego. Podobnie będzie w kąpieli. Olejki będą mieć kontakt ze skórą, ale będą też trafiać do mózgu i układu oddechowego. Jedna prosta metoda, a tyle możliwości!

Tak przy okazji, olejek sosnowy będzie świetny do aromatycznych kąpieli, tych w wannie, i nie tylko, także tych inspirowanych lasem, czyli kąpieli leśnych, które możesz praktykować również w domu!

Warto też zwrócić uwagę na preferencje zapachowe dziecka. Jeśli obcowanie z danym zapachem będzie dla maluszka przyjemne, łatwiej będzie korzystać całej rodzinie z aromaterapii w domu. Poza tym badania naukowe wskazują, że poznawanie nowych zapachów jest korzystne dla rozwoju i mózgu, i to na każdym etapie życia!

Wracając do upodobań – są bardzo indywidualne, ale jednak dla wielu osób olejek z drzewa herbacianego nie uchodzi za najpiękniejszy zapach na świecie. Nie wszyscy darzą też olfaktoryczną sympatią popularny olejek tymiankowy. Chociaż właściwości olejków tego typu są imponujące, to sprawdź, czy nie zadziałają one jeszcze lepiej, kiedy połączysz je ze znanymi cytrusowymi poprawiaczami zapachów (i nastroju!) jak pomarańczowy czy cytrynowy! Wypróbuj je w dyfuzorze albo kominku, ustawionym w bezpiecznym miejscu w pokoju dziecka.

Pamiętaj, że apetyt rośnie w miarę jedzenia czy też wąchania. Być może z czasem sięgniesz po bazylię (chemotyp linalol) czy neroli. Ogólne zasady już znasz, a jeśli chcesz jeszcze bardziej pogłębić wiedzę, zobacz wpis: Aromaterapia dziecięca oraz kurs: Olejki eteryczne – jak używać bezpiecznie dostępny w Akademii Herbiness.