Kaszel jako objaw przeziębienia

Przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych obejmująca nos, zatoki, gardło i krtań. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową (aerozol) lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Objawy w obrębie błon śluzowych trwają około 7-10 dni, a czasem nawet do 3 tygodni. Możliwe objawy to: ból gardła, katar, kaszel, gorączka, złe samopoczucie. Nasilenie objawów bywa zmienne i zależy od wieku (dzieci częściej chorują, w tym z gorączką). Stres czy niedobór snu mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania. W wyniku powikłań rozwinąć mogą się infekcje bakteryjne i grzybicze. Podsumowując:

  1. główną przyczyną przeziębień i rozwoju stanów zapalnych górnych dróg oddechowych są wirusy
  2. najczęściej infekują rinowirusy, adenowirusy, influenza A i B oraz parainfluenza
  3. w zalegającym śluzie rozwinąć mogą się także infekcje bakteryjne: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty)

Najlepsze olejki eteryczne na kaszel i przeziębienie w aromaterapii

Większość olejków eterycznych wykazuje właściwości antybakteryjne i antywirusowe i ten potencjał wykorzystywano w medycynie przed wynalezieniem sulfonamidów i antybiotyków. Aktualnie bardzo często prowadzi się badania olejków eterycznych pod tym kątem, testując zarówno wyizolowane składniki olejków, jak i olejki kompletne. Większość tych badań przeprowadzana jest w laboratoriach (na pożywkach), z wykorzystaniem różnych szczepów bakterii i zmiennych stężeń olejków. Skierowanie uwagi ku tradycyjnym środkom antybiotycznym wywołane jest zjawiskiem uodpornienia się niektórych bakterii na antybiotyki.

Czy każdy olejek się sprawdzi? Być może, ale najprościej sięgnąć po olejki eteryczne na kaszel sprawdzone przez aromaterapeutów klinicznych. Aromaterapeutyczna klasyka to:

  1. olejek eukaliptusowy (uwaga, nie u małych dzieci, więcej informacji w kategorii: olejki dla dzieci)
  2. olejek lawendowy
  3. olejek rozmarynowy
  4. olejek mięty pieprzowej
  5. olejek sosnowy
  6. olejek tymiankowy (szczególnie silne działanie wraz z olejkiem z oregano, cząbru górskiego, kory cynamonu i goździkowym)

Olejki eteryczne wykazują też inne cenne właściwości: bakteriostatyczne, przeciwzapalne, antyseptyczne, dezynfekujące, ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Mogą pomóc udrożnić zatkany nos, złagodzić dolegliwości bólowe np. bóle mięśni czy stres.

Naturalne olejki eteryczne na kaszel łagodzące objawy infekcji Covid-19

W ostatnich miesiącach (a tak naprawdę to można już powiedzieć: latach) najwięcej uwagi ze wszystkich chorób infekujących drogi oddechowe poświęcaliśmy Covid-19. Jednym z jej uciążliwych objawów był właśnie kaszel. Wielu aromaterapeutów wypracowało protokoły wspomagające leczenie infekcji, sięgając po olejki o działaniu przeciwwirusowym, sprawdzone w dotychczasowych terapiach infekcji układu oddechowego. Do takich olejków należą m.in. olejek goździkowy (bogaty w eugenol), lawandynowy czy olejek z drzewa herbacianego. W badaniach naukowych prym wiódł olejek eukaliptusowy. Właśnie Ci się skończył? Żaden problem, zajrzyj do wpisu: Olejek eukaliptusowy właściwości i 9 zamienników na wszelki wypadek, a potem spokojnie uzupełnij zapasy.

Jak stosować olejki na katar, ból gardła i kaszel

Dobra wiadomość jest taka, że na te wszystkie, często współwystępujące dolegliwości pomocne mogą okazać się olejki podstawowe w aroma- czy fitoterapii, popularne i często ekonomiczne. Takie, które przeważnie masz w swojej aromatycznej apteczce domowej. Jakie to olejki, możesz sprawdzić we wpisie: Zestaw do aromaterapii. Zajrzyj też do mojego sklepu internetowego do kategorii: olejki na katar. Inną opcją będą mieszanki olejków. Może komponować własne blendy np. grejpfrut różowy plus eukaliptus albo sięgnąć po gotowe. Jedną z ulubionych mieszanek klientów Herbisklepu jest np. mieszanka Mace 04.

Poza tym masz też spory wybór metod stosowania olejków eterycznych. Najprostsza: wdychać nosem! Olejki to mieszaniny różnorodnych związków chemicznych, których cechą charakterystyczną jest lotność. Zawierają maleńkie molekuły, które z łatwością wnikają do naszych płuc, a nawet potrafią przekroczyć barierę krew-mózg. I nie potrzeba do tego żadnych specjalnych urządzeń, wystarczy nos 🙂 Choć oczywiście dyfuzor jak najbardziej się przydaje. Co to takiego dowiesz się ze wpisu: Dyfuzory do aromaterapii – przegląd propozycji. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na nawilżacze powietrza – nie chcemy dopuścić do wysuszenia błon śluzowych nosa czy gardła (same olejki i w nadmiarze mogą działać wysuszająco).

Dyfuzja, czyli jak psychicznie poczuć się lepiej podczas choroby

W przypadku dyfuzji w pomieszczeniu warto też zadbać o przyjemny zapach i sięgnąć po atrakcyjne nuty zapachowe jak olejki cytrusowe czy kadzidlane. Korzystanie z ulubionych olejków sprawia, że odczuwamy przyjemność. Działają one wtedy korzystnie na psychikę. Doskonały poprawiacz nastroju to olejek melisowy, olejek cytrynowy czy Litsea cubeba.

Poza wdychaniem substancji aromatycznych prosto z buteleczki, możesz skorzystać z miski z gorącą wodą. Dodać do wody kilka kropel olejku eterycznego np. kardamonowego i zrobić parówkę. Możesz urządzić własną komorę inhalacyjną w kabinie prysznicowej. Wystarczy dodać kilka kropli wybranych olejków na szklaną lub ceramiczną powierzchnię, by pod wpływem działania pary wodnej ich molekuły uniosły się i trafiły do naszych dróg oddechowych. Jeśli szczególnie męczą Cię choroby gardła, spróbuj oddychania przez usta.

Nie tylko inhalacja – masaż aromaterapeutyczny i inne domowe sposoby na kaszel

Oprócz inhalacji pod prysznicem doskonale sprawdzi się rozgrzewająca aromatyczna kąpiel. Wtedy możesz podziałać przez skórę i drogi oddechowe jednocześnie. To także doskonały sposób na łagodzenie stresu, który zdecydowanie nie sprzyja układowi odpornościowemu! Po jakie zapachy sięgnąć, by złagodzić stres? Wypróbuj kąpiel z dodatkiem olejku mandarynkowego, rumiankowego czy lawendowego lub mieszanki Lawenda 01, która zawiera je wszystkie.

W infekcjach dróg oddechowych objawiających się kaszlem sprawdzą się także tradycyjne nacierania (ang. chest rubs). Możesz do nich użyć różnych olejków eterycznych, najlepiej w formie maści. Najbardziej znany przykład to maść majerankowa. Więcej informacji przeczytasz w opisie olejku majerankowego. Możesz zrobić też masaż pleców, skroni czy stóp. Pamiętaj wtedy o odpowiednim rozcieńczeniu olejków np. w oleju ze słodkich migdałów. Aby uzyskać działanie terapeutyczne, wcale nie trzeba stosować wysokich stężeń olejków, a nawet nie należy tego robić.