Herbatka dnia – kwiecień.

Oto kwietniowa herbatka o kolorze szampana, smakowita z łyżeczką miodu lipowego. Mieszanka do stosowania w przypadku nadmiernego krwawienia miesiączkowego,  napięcia nerwowego i kłopotów z wątrobą. Bohaterami  dzisiejszego odcinaka są:

Piżmaczek – moje najnowsze odkrycie w lesie obok domu. Trzeba się trochę wysilić, żeby dostrzec te maleństwa.

Piżmaczek wiosenny ma zielone płatki, jedynie jaskrawe pręciki mogą przykuć uwagę. Warto wysilić wzrok, ponieważ to roślinka o wyjątkowych właściwościach.

Działanie:
Ze względu na obecność alkaloidów indolowych (adoksyna, moschatelina) piżmaczek działa antydepresyjnie, przeciwstresowo, rozluźniająco  i odprężająco. Poprawia procesy kojarzenia i zapamiętywania (…). Ponadto wyraźne  zmniejsza dolegliwości bólowe i objawy reumatyzmu, redukuje bóle miesiączkowe oraz chroni wątrobę poprzez regulację hepatocytów.  Dodatkowo piżmaczek działa rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego i pobudza wydzielanie żółci.

http://botanicscience.blogspot.com/2012/05/leki-z-przydroznej-apteki-majowa-lesna.html

Lecznicza jest cała roślinka, nadaje się do przyrządzania herbatki i maceratu.

Macerat piżmaczkowy

1 część surowca zalewamy 3 częściami chłodnej wody i  moczymy 8 godzin – preparat możemy zamrozić i trzymać w lodówce. Przy reumatyzmie stosujemy zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

źródło Botaniczna Galaktyka

Piżmaczek w mojej okolicy to rzadkość, surowca nazbierałam na jedną porcję. Może w Twojej okolicy są piżmaczkowe łany?  warto sprawdzić.

 Jasnota purpurowa to  roślina pospolita i obficie występująca w przeróżnych miejscach. Jej szczególne właściwości nie są jednak powszechnie znane. Oto, co pisze o niej dr. Różański

Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego. Podnosi kwasowość soku żołądkowego, poprawiając trawienie białek. Dobry środek przeciwko dyspepsji i niedokwaśności żołądka. Działa również ochronnie na miąższ wątroby oraz silnie przeciwzapalnie. Hamuje rozwój bakterii i grzybów, działając bakteriobójczo i bakteriostatycznie (w przewodzie pokarmowym). Hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, znosi białe upławy. Zmniejsza dolegliwości miesiączkowe, podobnie jak jasnota biała. Intrakt ze świeżego ziela jasnoty purpurowej działa wyraźnie uspokajająco i przeciwskurczowo. Zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, usuwa drżenie mięśni poprzecznie prążkowanych.

źródło Łuskiewnik

W kwietniu nie można przegapić pączków jabłonki – są bardzo smaczne, ponadto mają działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwwysiękowe, krwiotamujące; hamujące nadmierne krwawienia miesiączkowe; moczopędne; przeciwbiegunkowe, łagodzące stany alergiczne. http://rozanski.li/?p=2405

Przyrządzanie herbatki dnia : składniki rozdrabniam nożem i zalewam wrzątkiem w termosie. Po 10 minutach pierwsza degustacja – jasnota purpurowa zdominowała smak, postanowiłam osłodzić miodem. Na słodko – pycha.

 

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Beata Korzeniowska-Matraszek

  Myślałam, że tylko ja wiem jak wygląda piżmaczek, bo maleństwo bez okularów prawie niewidoczne:) U mnie (8 ha starego parku) rośnie masami, podobnie jak ziarnoplon, kokorycz, zawilce, czeremcha, bez czarny. Kurdybanek tonami. W jaki sposób przygotować piżmaczek by poprawiał pamięć? Mój syn jest chory, kłopoty z koncentracją – miedzy innymi… Pozdrawiam wiosennie (od jutra), jestem pod wrażeniem tej strony, wszystkie ziółka, które wymieniasz występują w dużych ilościach u mnie, tylko musiałabym sie sklonować, by to wszystko ogarnąć czasowo, tak jak Ty to ogarniasz. Póki co robię syrop z kwiatów bzu czarnego. Więcej chęci u mnie niż możliwości przerobowych chyba, żebym baby bezrobotne ze wsi zatrudniła:) Serdeczności ślę

  1. ziołowa Iness

   Beatko, cudownie, że poznałaś piżmaczka 🙂 Pomyślę o tej herbatce dla Twojego syna, pewnie warto połączyć z miłorzębem, wąkrotką i bacopą. Bardzo się cieszę, że dostrzegasz roślinki. To miło wiedzieć, że gdzieś, w wielkim parku, Beata mówi do piżmaczka po imieniu.
   A teraz czas już na śledziennicę. Masz?

 2. Ingwer

  ” tylko musiałabym sie sklonować, by to wszystko ogarnąć czasowo, tak jak Ty to ogarniasz. ”
  Tak, Nasza Iness naprodukowala swoich osobistych klonow co niemiara … 🙂
  Podziwu godne, ze to wszystko ogarnia !
  Codownie to robi – jest przewspaniala czescia Zielarskiego Forum 🙂
  Serdecznie pozdrawiam i zycze takiego zapalu prrzez caly rok:)
  Robisz duzo dobrego, Iness …

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.