Jajka w occie (de lux)

Jajka w occie, najkrótszy przepis świata, a potrawa po prostu pyszna:

 • ugotuj jajka na twardo
 • ostudź i obierz starannie ze skorupek i błonki pod skorupką
 • umieść w słoju
 • zagotuj ocet winny
 • zalej jajka gorącym octem
 • odstaw na tydzień do lodówki – gotowe
 • przechowuj w lodówce do 5 tygodni

Kompozytorzy octu mają lepiej

Smak jajek w occie zależy od zastosowanego octu. Można użyć octu winnego ze sklepu, doprawić zielem angielskim czy listkiem laurowym, ale prawdziwa przyjemność smaku zarezerwowana jest dla Octomaniaków, czyli domowych wytwórców octów winnych. Taki wytwórca octów może zalać jajka  octem jeżynowym, czeremchowym, balsamicznym, octem de lux czy ognistym cydrem, i to chyba łatwo sobie wyobrazić, że taka wersja jest o niebo lepsza od sklepowej. Co z tego wynika? kroimy jabłuszka na własny ocet winny i zapisujemy się do klubu Kompozytorów octów 🙂

Kolorowe octy ładnie barwią jajka. Zastosowałam ocet de lux, z czeremchą w składzie. Jeśli nie masz octu barwiącego na czerwono, dodaj do jasnego octu sok z buraka (50 ml soku na 250 ml octu) ,zagotuj razem z octem i zalej jajka. Po upływie trzech tygodni białko nasiąknie kolorem i jajka będą wyglądać bardzo malowniczo. Można tak przyrządzić również jajka przepiórcze.

Hodowcy kur mają lepiej

Smak jajek z własnego kurnika – bajka. Jeśli mieszkasz w domku z ogródkiem i nie masz jeszcze trzech kurek, przeczytaj o moich zielononóżkach. Nie ma nic bardziej stylowego, niż kurki przy domu.

Smutna wiadomość. Kadafiego już nie ma w kurniku, a Mandaryna odniosła rany broniąc kurki przed leśnym pogromcą drobiu. Nie zamknęłam woliery na noc.

Klub Kompozytorów octu na fb KLIK

jajka w occie

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Mała Mi

  Biedny dzielny Kadafi… 🙁 i dzielna Mandaryna!
  Niedobry lis – wilk czy inny stwór bo chyba nie dzik?
  U nas pogromcą najczęściej jest jastrząb lub kania ale największy POGROM urządził kurkom husky – nasz własny Dex, znamiennej wigilii 2013 roku, oj. Teraz mamy porządne ogrodzenie przy kurniku dla pięciu kurek i kogutka (trzy zielone nóżki, jedna czerwona i jedna czarnulka).
  Pozdrawiam jajecznie i dzięki za super pomysł na „wielkanocne pisanki” 😉

 2. Mania

  Za to dla mnie takie cuda, jak najbardziej :)) Super pomysł, zresztą kolejny, nie pierwszy :))

 3. Agnieszka

  Polecam przed ugotowaniem jajek porządnie wymyć skorupki, potem postukać dookoła i takie wrzucić do zalewy, najlepiej kolorowej. Mamy wtedy piękne marmurkowe jajeczka 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.