Olejki eteryczne odstraszające muchy – które z nich są bezpieczne dla dzieci?

Okna szeroko otwarte na wiosenny świat oznaczają luksus świeżego powietrza, a gratis niechcianych gości: muchy. Domowe wytwórnie repelentów zaczęły już pracować pełną parą, każdy z nas ma jakieś tajne sposoby na odstraszanie owadów. Bardzo często głównym składnikiem w przepisie są olejki eteryczne – oto krótki przegląd olejków nielubianych przez muchy, z komentarzem w kwestii bezpieczeństwa stosowania w pokoju dziecięcym.

Tabela – olejki eteryczne a wiek dziecka

 

olejek eteryczny ………………………………….. Bezpieczeństwo stosowania u dzieci poniżej 6 roku życia według „Essential Oil Safety” Robert Tisserand, Rodney Young – toksyczne po spożyciu (selekcja negatywna) Bezpieczeństwo stosowania rozcieńczonego olejku  na skórę według The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy autorstwa Valerie Ann Worwood (selekcja pozytywna)
lawenda (Lavandula angustifolia) bezpieczny od 2 miesiąca życia
geranium (Pelargonium graveolens) bezpieczny od 3 miesiąca życia
palmarosa (Cymbopogon martinii) bezpieczny od 7 miesiąca życia
mięta zielona (Mentha spicata) bezpieczny od 3 roku życia
trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) bezpieczny od 3 roku życia
eukaliptus citradora (Corymbia citridora) bezpieczny od 6 roku życia
rozmaryn (Rozmarinus officinalis) stosować powyżej 6 roku życia bezpieczny od 6 roku życia
mięta pieprzowa (Mentha piperita) stosować powyżej 6 roku życia bezpieczny od 9 roku życia
goździk stosować powyżej 6 roku życia
cytronella
bazylia stosować powyżej 6 roku życia
oregano stosować powyżej 6 roku życia
wetiweria
paczula

 

Normy bezpieczeństwa w powyższej tabeli dotyczą przypadkowego spożycia lub zastosowania na skórę. Komponując preparat, który będzie wykorzystywany do aromatyzowania powietrza, możemy podejść do tematu odrobinę mniej restrykcyjnie. Możliwe jest również użycie preparatu z olejkami nieodpowiednimi dla danego przedziału wiekowego, pod nieobecność dziecka w pomieszczeniu.

Jeśli nie wiesz, gdzie kupić olejki eteryczne, zapraszam do sklepu Herbiness – olejki eteryczne z całego świata

Najprostsza metoda przygotowania preparatu to wlać do butelki z atomizerem ocet spirytusowy w ilości 95ml i dodać 5ml wybranego olejku eterycznego lub mieszanki olejków.  Inny sposób to zmieszanie 30ml wódki, 65ml wody i 5ml olejków – technika dla osób, które zapach octu drażni. Olejki eteryczne nie rozpuszczą się z płynem, będą pływać po powierzchni, więc przed użyciem preparatu należy wstrząsnąć butelką. Dla uzyskania jednorodnego płynu można zastosować rodzaj emulgatora (solubilizator – o wysokiej liczbie HLB).

Komponując zapach do dziecięcego pokoju można połączyć olejki o działaniu odstraszającym muchy z innymi, na przykład antybakteryjnymi lub uspokajającymi: rumianek (Matricaria recutita lub Anthemis nobilis), mandarynka (Citrus recticulata) – sprawdź właściwości na stronie 1000roślin, drzewko herbaciane (Melaleuca alternifolia), kolendra (Coriandrum sativum), kadzidłowiec  (Boswelia carterii), pomarańcza (Citrus sinensis).

Więcej o olejkach bezpiecznych dla dzieci na moim blogu poświęconym olejkom eterycznym:

Aromaterapia dziecięca – dlaczego należy zachować szczególną ostrożność?

Co to są olejki eteryczne?

 

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Magda

  Cześć. Czy podałabyś mi przykłady tych solubilizatorów?

 2. nilifa

  Hej!
  A ja mam takie pytanie, odnośnie znikających kremów.
  Co sprawia, że takie handmadowe kremy gorzej się wchłaniają lub rolują?
  Jeden z kremów wyszedł mi właśnie taki lepkawy, rolujący się :<

  1. Inez Herbiness

   to zawsze kwestia proporcji i użytych składników, a także fakt, że nie dodajesz silikonów i innych polepszaczy

 3. Magda

  Fajnie by było jakby powstał jakiś post o liściach cytryny, właśnie hoduję z pestki, już mi wykiełkowała i chcę zalać olejem liście żeby mieć olej cytrynowy do smarowania buzi. Liście po potarciu pięknie pachną, ale nie wiem co zawierają ( pewnie olejek) i jaki dadzą efekt.

 4. Paulina Beem

  Hej,
  A jak to jest z eukaliotusem cytrynowym, na innych stronkach podane jest ze odstraszacze kleszczy mozna stosowac u malych dzieci,a tu dopiero od 6 r.z. dlaczego tak?

  1. Inez Herbiness

   Paulino, w tej jednej publikacji jest tak opisany, u Tisseranda nie ma wzmianki o zagrożeniu. Popatrz, że te odstraszacze to są z modyfikowanego cytronellalu, który jest opisywany jako komponent łagodniejszy i można go stosować w większych stężeniach, w tym na skórę małych dzieci. Modyfikowanie olejku polega na miksowaniu go w wodzie z kwasem cytrynowym przez ilkanaście godzin, co doprowadza do zamknięcia pierścienia cytronellalu (jak zamykałam pierścień cytronellalu, post na blogu). Podsyłam link to zgłoszenia rejestrowego https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwjbi4b9qv7aAhUI8ywKHRbiDsYQFggwMAE&url=https%3A%2F%2Fwww3.epa.gov%2Fpesticides%2Fchem_search%2Freg_actions%2Fregistration%2Frelated_PC-011550_1-May-00.pdf&usg=AOvVaw1s4y2ZY9yJXWZIMiIVRbtT

Dodaj komentarz

Oceń
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]

Polecane produkty

 • Bestseller
  Lawenda lekarska olejek eteryczny bio (Bułgaria) 15 ml Podgląd
 • Bestseller
  Mieszanka Marsylia 01 (olejki przeciwwirusowe) 15 ml Podgląd
 • Bestseller
  Geranium olejek eteryczny (Egipt) 10 ml Podgląd
 • Bestseller
  Mieszanka Kardamon 04 (olejki na gorszy nastrój) 10 ml Podgląd
 • Bestseller
  Cytryna olejek eteryczny bio Sycylia 15 ml Podgląd