Olejki eteryczne na czakrę serca (8 podstawowych + 12)

Czakra Serca – Zielony Olejek Do Kąpieli (Samoemulgujący)

Aromaterapia czasem wydaje się nauką bez końca, ale olejki eteryczne na czakrę serca to już coś, co można łatwo ogarnąć. Naucz się korzystać z tych olejków i zadbaj o serce, sen i odgoń stres.

Czakra serca – podstawowe informacje

Ten, kto łatwo dzieli się bogactwami swojego umysłu, niewątpliwie ma harmonijnie rozwinięta czakrę niebieską, czakrę gardła – tę, która odpowiada za komunikację.

Jednak sama łatwość wypowiadania się nie wystarczy. Często potrzebna jest jeszcze szczodrość, chęć dzielenia się z innymi, altruizm. Według koncepcji czakr takie rzeczy skupione są w okolicach serca, mają kolor zielony.

Zobacz też więcej informacji o olejkach eterycznych i czakrach:

Zielona czakra – centrum energetyczne w okolicach serca (klatka piersiowa)

Odpowiada za umiejętność odczuwania miłości, umiejętność akceptowania siebie i innych, nawiązywanie relacji z bliskimi, poczucie celu.

Harmonijna czakra zielona daje wewnętrzne ciepło, szczerość i szczodrość w kontaktach międzyludzkich. Brak harmonii w sercu objawiać się może depresją, postawą aspołeczną, zazdrością i brakiem umiejętności wybaczania.

Z czakrą serca związana jest grasica. Czakra ma wpływ na układ krążenia, serce, płuca, ramiona, klatkę piersiową i plecy.

Kolor zielony i niebieski często działają w parze, tworząc niezliczone odcienie szmaragdu. Z olejków też możesz tworzyć niezliczone kompozycje. Więcej informacji we wpisie: Zasady tworzenia kompozycji zapachowych.

Podstawowe olejki eteryczne na czakrę serca:

 • bergamotka: otwiera serca i pozwala promieniować wewnętrznej radości (może czas na herbatkę z bergamotką?). Koi zranione serce, wspomaga umiejętność współodczuwania.
 • kocanki włoskie – dla lepszej cierpliwości i współodczuwania
 • lawenda – uspokaja, stabilizuje serce. Pomaga wybaczać, akceptować i współczuć.
 • mandarynka – koi ból serca i pomaga cieszyć się życiem (zamiennikiem mandarynki jest tangerynka)
 • majeranek – rozgrzewa serce, pomaga pogodzić się z emocjonalnymi zmianami, ze stratą,. Buduje szczodrość i umiejętność dawania.
 • melisa – buduje bezwarunkową miłość i poczucie szczęścia. Koi, pociesza, pomaga poskromić blokady emocjonalne, buduje spokój i akceptację. ( o potencjalnych zamiennikach melisy przeczytaj tutaj)
 • neroli – miłość, poczucie spokoju. Łagodzi smutki.
 • róża – miłość, współczucie, nadzieja, akceptacja, a także wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do siebie i innych. Koi wzburzone serce.

Uzupełniające olejki eteryczne na czakrę serca:

 • kadzidłowiec– inspiruje, wzbudza potrzebę pomagania inny
 • geranium – otwiera serce na miłość
 • jaśmin – otwiera serce i pomaga zrozumieć jego pragnienia, daje radość,
 • pomarańcza – rozwesela
 • paczuli – otwiera i ociepla serce
 • petitgrain – daje poczucie wiary w siłę miłości
 • sosna– hojność
 • rozmaryn – radość pomagania innym
 • drzewko różane – pociesza i rozgrzewa serce, pomaga ukoić rany, szczególnie z czasów dzieciństwa
 • sandałowiec– buduje zaufanie
 • wetiweria– wzmacnia i uspokaja serce, buduje współczucie
 • ylang ylang– integruje pasję i wewnętrzny spokój, topi serce z lodu, potęguje odczuwanie radości

Jak łączyć olejki eteryczne dla czakry serca?

Olejki eteryczne dla czakry zielonej łączyć można w kombinacjach rozmaitych i nie wyobrażam sobie brzydkiego połączenia. Jeśli nie czujesz się pewnie w temacie tworzenia własnych mieszanek aromatycznych czy perfumeryjnych, skorzystaj z czegoś gotowego, np. herbi-hitu, mieszanki Lawenda 01 czy też znakomitej Floryda 04, inspirowanej historią najsłynniejszej wody kolońskie. Dla tej czakry pasuje też mieszanka Geranium 01.

Wszystkie mieszanki dostępne w sklepie znajdziesz tutaj. Jeśli potrzebujesz harmonizować czakrę serca, stosuj te olejki eteryczne lub ich mieszanki do dyfuzora, w osobistych perfumach, zrób z nich olejek do masażu lub olejek do kąpieli.

Olejki dla czakry zielonej – co łączy bergamotkę z olejkiem lawendowym, petitgrain i majerankiem?

Olejki eteryczne to mieszanina rozmaitych substancji chemicznych, m.in. alkoholi, estrów, ketonów i innych. Jeśli spojrzymy na olejki z perspektywy składu chemicznego, stanie się jasne, że o czakrę serca dbają głównie olejki szczególnie bogate w estry, np. octan linalilu (lawenda, petitgrain. bergamotka). Choć omawianie właściwości olejków w oparciu o zawartość izolowanych składników jest błędem, to warto wiedzieć, że estrom przypisuje się działanie uspokajające, przeciwlękowe i antydepresyjne. Octan linalilu ma wpływ na przewodnictwo nerwowe, a skoro wiemy, ze przewodnictwo nerwowe związane jest z przesyłaniem impulsów elektrycznych, to być może koncepcja czakr jest po prostu bardziej zaawansowana, niż jesteśmy w stanie teraz to sobie wytłumaczyć.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Dorota

  Bardzo przydatna wiedza , dziękuję 🙂 Mam już od Ciebie olejki złodziejskie i chciałabym je użyć w bazie samoemulgującej ale nie mam PG-3 i nie mogę nawet namierzyć gdzie można go kupić , nie mam też imwitora, ale mam P4-c albo glyceryl cocoate, mogę ich użyć? Jakie wtedy proporcje zastosować?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.