Czakra serca – zielony olejek do kąpieli (samoemulgujący)

Pasjonata rozpoznasz dość łatwo – godzinami opowiadać może o rzeczach, których encyklopedyczne notki kończą się na kilku zdaniach. Potoki słów układają się w treści pełne ruchu, zdarzeń, nawet przygód. Słowa budują kształty, wizje, wyobrażenia, modyfikują w końcu Twoje postrzeganie świata. Niebawem odczuwasz skutki spotkania z taką osobą: zaczynasz nosić w torebce śrubokręt lub dłutko, do skrobania żywicy z pni sosen i świerków, a nawet gorzej: kupujesz eter, chloroform i amoniak, by zrobić sobie z nich jakieś fajne ekstrakty. A czasem spotkanie takie niby niczego nie zmienia, jednak notujesz w głowie, że w życiu jest więcej magii, niż się wydaje.

Tematem pasji może być dosłownie wszystko. Znam takich, co rozczulają się nad nożami czy rewolwerami z epoki Dzikiego Zachodu; tych, co mówią o splocie tkanin i miękkości wełny; zapachu kociego futra na brzuchu w porównaniu z zapachem kociej głowy (pomiędzy uszami) , o tysiącach różnic pomiędzy miętą zieloną a pieprzową, a nawet… o poliglicerolach. W mówieni są szczodrzy, bo doskonałą zapłatą jest uwaga słuchacza, wyraz zainteresowania w oczach.

Poliglicerole – chemia na tyle prosta, by każdy mógł ją sobie wyobrazić

Najpierw połączyć trzeba kilka cząsteczek gliceryny, a następnie utworzyć ester takiej multi=gliceryny z kwasem tłuszczowym. Taki produkt jest stosowany jako emulgator i solubilizator, pomaga łączyć cząsteczki tłuste w wodą. Poliglicerole są jest jak portal do tysiąca odkryć: masz poliglicerol, możesz użyć go na wiele sposobów i nad tym właśnie ostatnio pracuję w swoim leśnym laboratorium, z widokiem na zabytkową gruszę, ogromne dęby i wszystkie te inne drzewa leśne. Moim polem doświadczeń są kosmetyki i produkty aromatyczne, w których łączę wodę, oleje i olejki eteryczne.

samoemulgujące olejki kąpielowe? z poliglicerolami to proste

Przykładem poliglicerolu jest słynny pc-4, ester poliglicerolu i kwasu kaprynowego Poliglyceryl -4 Caprate,składnik wielu przepisów na płyny micelarne i spraje z olejkami eterycznymi. Pc-4 stosuję m.in. do wytwarzania mgiełek wodnych z olejkami eterycznymi, np Niewidzialna moskitiera. Jednak moim akutalnym ulubieńcem jest PG-3 – wszechstronny produkt o tysiącu zastosowań.

Pg-3 ester poliglicerolu-3 i kwasu kaprynowego, który jest produkowany z komponentów 100% roślinnych, rekomendowany jest jako dodatek do kosmetyków myjących, zapewniający natłuszczenie i nawilżenie skóry, a także zwiększający lepkość produktu. Intensyfikuje pienistość detergentów, sprawia też, że piana jest bardziej stabilna.

Podziel się wiedzą, podziel się przepisem

Ten, kto łatwo dzieli się bogactwami swojego umysłu, niewątpliwie ma harmonijnie rozwinięta czakrę niebieską, czakrę gardła – tę, która odpowiada za komunikację. (Niebieska czakra – zobacz post )

Jednak sama łatwość wypowiadania się nie wystarczy. Tu potrzebna jest jeszcze szczodrość, chęć dzielenia się z innymi, altruizm. Według koncepcji czakr takie rzeczy skupione są w okolicach serca, mają kolor zielony.

Zielona czakra – centrum energetyczne w okolicach serca (klatka piersiowa)

Odpowiada za umiejętność odczuwania miłości, umiejętność akceptowania siebie i innych, nawiązywanie relacji z bliskimi, poczucie celu.

Harmonijna czakra zielona daje wewnętrzne ciepło, szczerość i szczodrość w kontaktach międzyludzkich. Brak harmonii w sercu objawiać się może depresją, postawą aspołeczną, zazdrością i brakiem umiejętności wybaczania.

Z czakrą serca związana jest grasica. Czakra ma wpływ na układ krążenia, serce, płuca, ramiona, klatkę piersiową i plecy.

Aromaterapia czakry zielonej – olejki podstawowe:

 • bergamotka: otwiera serca i pozwala promieniować wewnętrznej radości (może czas na herbatkę z bergamotką?). Koi zranione serce, wspomaga umiejętność współodczuwania.
 • kocanki włoskie – dla lepszej cierpliwości i współodczuwania
 • lawenda – uspokaja, stabilizuje serce. Pomaga wybaczać, akceptować i współczuć.
 • mandarynka – koi ból serca i pomaga cieszyć się życiem (zamiennikiem mandarynki jest tangerynka)
 • majeranek – rozgrzewa serce, pomaga pogodzić się z emocjonalnymi zmianami, ze stratą,. Buduje szczodrość i umiejętność dawania.
 • melisa – buduje bezwarunkową miłość i poczucie szczęścia. Koi, pociesza, pomaga poskromić blokady emocjonalne, buduje spokój i akceptację. ( o potencjalnych zamiennikach melisy przeczytaj tutaj)
 • neroli – miłość, poczucie spokoju. Łagodzi smutki.
 • róża – miłość, współczucie, nadzieja, akceptacja, a także wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do siebie i innych. Koi wzburzone serce.

Aromaterapia czakry zielonej – olejki uzupełniające:

 • kadzidłowiec– inspiruje, wzbudza potrzebę pomagania inny
 • geranium – otwiera serce na miłość
 • jaśmin – otwiera serce i pomaga zrozumieć jego pragnienia, daje radość,
 • pomarańcza – rozwesela
 • paczuli – otwiera i ociepla serce
 • petitgrain – daje poczucie wiary w siłę miłości
 • sosna– hojność
 • rozmaryn – radość pomagania innym
 • drzewko różane – pociesza i rozgrzewa serce, pomaga ukoić rany, szczególnie z czasów dzieciństwa
 • sandałowiec– buduje zaufanie
 • wetiweria– wzmacnia i uspokaja serce, buduje współczucie
 • ylang ylang– integruje pasję i wewnętrzny spokój, topi serce z lodu, potęguje odczuwanie radości

Olejki dla czakry zielonej łączyć można w kombinacjach rozmaitych i nie wyobrażam sobie brzydkiego połączenia. Jeśli nie czujesz się pewnie w temacie tworzenia własnych mieszanek aromatycznych czy perfumeryjnych, skorzystaj z czegoś gotowego, np. herbi-hitu, mieszanki Lawenda 01 czy też znakomitej Floryda 03, inspirowanej historią najsłynniejszej wody kolońskiej (dla tej czakry pasują też mieszanki Geranium 02, Copaiba 02). Jeśli potrzebujesz harmonizować czakrę serca, stosuj te olejki w dyfuzorze, w osobistych perfumach, zrób z nich olejek do masażu lub olejek do kąpieli.

Mieszanki olejków eterycznych w moim sklepie.

Olejki dla czakry zielonej – co łączy bergamotkę z olejkiem lawendowym, petitgrain i majerankiem?

Olejki eteryczne to mieszanina rozmaitych substancji chemicznych, m.in. alkoholi, estrów, ketonów i innych. Jeśli spojrzymy na olejki z perspektywy składu chemicznego, stanie się jasne, że o czakrę serca dbają głównie olejki szczególnie bogate w estry, np. octan linalilu (lawenda, petitgrain. bergamotka). Choć omawianie właściwości olejków w oparciu o zawartość izolowanych składników jest błędem, to warto wiedzieć, że estrom przypisuje się działanie uspokajające, przeciwlękowe i antydepresyjne. Octan linalilu ma wpływ na przewodnictwo nerwowe, a skoro wiemy, ze przewodnictwo nerwowe związane jest z przesyłaniem impulsów elektrycznych, to być może koncepcja czakr jest po prostu bardziej zaawansowana, niż jesteśmy w stanie teraz to sobie wytłumaczyć. Czakry w aromaterapii – przeczytaj więcej.

Kolor zielony i niebieski często działają w parze, tworząc niezliczone odcienie szmaragdu

Olejki eteryczne w kąpieli – co trzeba wiedzieć na start

Olejków nigdy nie możemy wlewać bezpośrednio do wody. Należy dodawać je do kąpieli tylko po uprzednim zmieszaniu z odpowiednim nośnikiem. Ma to zapobiec podrażnieniom, alergiom oraz reakcjom fototoksycznym. Skóra w kąpieli jest rozgrzana i bardzo wrażliwa na działanie olejków. Dwa podstawowe nośniki dla olejków eterycznych w kąpieli to: oleje roślinne oraz bazy samoemulgujące.

Oleje roślinne unoszą się na powierzchni wody w wannie, a bazy samoemulgujące pozwalają rozpuścić olejek eteryczny w wodzie – pachnie cała woda w wannie. Bazą samoemulgującą może być płyn do kąpieli, szampon, mydło w płynie, czy też magnezowa piana do kąpieli. Znakomitym rozwiązaniem są preparaty na bazie poligliceroli.

Mleko, miód, śmietana – nie nadają do emulgowania ani rozcieńczania olejków eterycznych w kąpieli. Składniki te są po prostu znakomitymi dodatkami do kąpieli, jednak w kontakcie z wodą w wannie, olejki eteryczne oddzielą się od tych nośników i efekt będzie taki, jakbyśmy zastosowali stężony olejek eteryczny.

Ta sama zasada dotyczy soli magnezowych.  Sama sól + olejki to za mało, trzeba jeszcze dodać olej lub bazę emulgującą . Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować równocześnie soli epsom i mydła lub innych kosmetyków o zasadowym pH. W wannie wytwarza się wtedy sól nierozpuszczalna w wodzie, którą trudno usunąć z wanny, a najgorszym razie może skończyć się zapchaniem rur kanalizacyjnych (jest jak smar do nart)

Do aromatyzowania kąpieli stosujemy olejki, o których wiemy, że są bezpieczne dla skóry.

Dawkowanie olejków w kąpieli

W preparacie pływającym po powierzchni wody stężenie olejków nie powinno przekraczać 4-5% i jest to również zależne od zastosowanego olejku eterycznego. Takiego roztworu zazwyczaj daje się na wannę ok. 1 łyżeczki, bo inaczej możesz poczuć się za tłusto i nieprzyjemnie. Pamiętaj, że dla poszczególnych olejków eterycznych bezpieczne stężenie kontaktu ze skórą jest różne (różnice są zasadnicze) a szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w opisach olejków na stronie mojego sklepu (punty: limity dermalne, bezpieczeństwo stosowania) .

Jeśli natomiast chodzi o produkty samoemulgujące, to dawkowanie zależy od zawartości olejku eterycznego w produkcie. Dla dorosłych wystarczy w przeliczeniu 5-10 kropli olejków eterycznych na wannę. Czasem 2-3 krople wystarczają, to zależy od indywidualnej wrażliwości, wielkości łazienki i użytych olejków (niektóre olejki pachną szczególnie intensywnie).

Receptura – samoemulgujący olejek do kąpieli z PG3 (zielony koncentrat kąpielowy)

Fragment tekstu, który zawiera „Podręcznik dla uczestników intensywnego kursu aromaterapii” Herbiness 2019.

Oleje samoemulgujące
Szczególnym rodzajem bazy olejowej jest baza olejowa samoemulgująca, czyli taka, która pod wpływem wody tworzy emulsję. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, zaś w aromaterapii jest szczególnie przydatna w preparatach do kąpieli.
Jest szczególnie ważne, by do kąpieli nie dodawać stężonych olejków eterycznych, ponieważ takie olejki w kontakcie z rozgrzaną skórą są mocno drażniące i łatwo dochodzi do poparzeń.
Olejki przed dodaniem do kąpieli należy rozcieńczyć, np. w bazie olejowej.
● olejki w bazie olejowej zwykłej – tłusta warstwa produktu unosi się na powierzchni wody, co ułatwia odparowywanie olejków. Zawartość olejków w produkcie do 5%, dawka na wannę około 5-10 ml.
● olejki w bazie samoemulgującej – produkt rozpuszcza się w wodzie, która w wannie/misce nabiera zapachu olejków. Olejki, odparowują wolniej, a duża powierzchnia skóry ma kontakt z olejkami w niewielkim stężeniu. Zawartość olejków w takim produkcie wynosi do 50%, a dawka na wannę to 3-6 kropli.

Baza samoemulgująca z olejem migdałowym

 • PG-3 (Polyglyceryl-3 Caprate)…………………………………………………………. ..1,5 g
 • Imwitor (Glyceryl Citrate / Lactate / Linoleate / Oleate).………………………1,5 g
 • Olej migdałowy …………………………………………………………………………………13 g
 • Olejki eteryczne …………………………………………………………………………………5-10 g

Składniki wlej do menzurki i wymieszaj starannie. Możliwe jest zastosowanie od 5 do 10 g olejków eterycznych w tej formulacji, a ilość zależy od tego, jakie konkretnie olejki użyjesz. Powstaje prawdziwy koncentrat kąpielowy, ze stężeniem olejków eterycznych dochodzącym do 40%. Taki produkt należy używać na krople! Dobrym pomysłem jest zastosowanie buteleczki z pipetą, ułatwiającą dozowanie.

Stosuj w wannie lub misce do moczenia stóp. Olej migdałowy możesz zastąpić innym olejem roślinnym.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Dorota

  Bardzo przydatna wiedza , dziękuję 🙂 Mam już od Ciebie olejki złodziejskie i chciałabym je użyć w bazie samoemulgującej ale nie mam PG-3 i nie mogę nawet namierzyć gdzie można go kupić , nie mam też imwitora, ale mam P4-c albo glyceryl cocoate, mogę ich użyć? Jakie wtedy proporcje zastosować?

Dodaj komentarz