Wzrok mam wyczulony na kolor niebieski. Niebieskiego szukam, lubię i potrzebuję. Niebieskie niebo, morze, oczy. Rozczula mnie nawet starodawny wzorek, malowany niebieską farbą na wiekowych murach – odkryłam taki pod warstwami boazerii, lamperii, tapet, na jednej ze ścian mojego domu na wyspie. Niebieskie krople olejku w aparacie do destylacji to wręcz mistyczne przeżycie – powstają takie z rumianku i krwawnika.
Spis treści
ToggleOlejki na czakry – czakra gardła
Niebieski to kolor czakry gardła. Czakrę tę określa aktywność: „przemawiam”. Czakra odpowiedzialna jest za ekspresję werbalną, sprawną komunikację, umiejętność słuchania oraz zdolność wypowiadania się w sposób odważny, jasny i zrozumiały. Brak harmonii w tym obszarze objawia się wstydliwością, lękiem przed mówieniem, a czasem wręcz odwrotnie – pospiesznymi potokami słów i uszami nieczułymi na słowa innych ludzi.
Z czakrą gardła związana jest tarczyca. Czakra ma wpływ na układ oddechowy, gardło, jamę ustną i nosową, uszy oraz szyję.
W tym poście zapraszam cię do przeanalizowania wątku niebieskiej czakry w kontekście olejków eterycznych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o czakrach w aromaterapii, przeczytaj post Czakry w aromaterapii.
Mam w sobie tyle energii, entuzjazmu i radości, że trudno uwierzyć, że trwa listopad – miesiąc, uznawany przez wielu za definicję wszelkiej życiowej ponurości, kojarzony ze spadkiem formy. Jako świadomy użytkownik ziół i olejków eterycznych zdaję sobie sprawę, że cud ten zawdzięczam moim roślinnym terapiom (olejki w terapiach depresji sezonowej opisane są w poście czerwona czakra korzenia).
Dzisiaj mam dla roślin zadanie kolejne – chcę mówić więcej, głośno i wyraźnie! Chcę opowiadać o olejkach w podcastach, filmikach, webinarach i kursach online. Mam tyle do powiedzenia.
Jak odblokować czakrę gardła olejkami?
Olejki podstawowe (za Aromatherapy & Subtle Energy Techniques, J. Keim, R. Bull):
- rumianek niemiecki oraz rumianek rzymski: dla spokojnego rozmawiania o rzeczach najważniejszych, o emocjach, duchowości, własnych przekonaniach
- olejek z lawendy– żeby nie pleść głupot i lepiej słuchać
- petitgrain – dla lepszej ekspresji (co to takiego petitgrain wyjaśniam w monografii mandarynki)
Olejki uzupełniające :
- bazylia – przejrzystość komunikacji
- bergamotka – więcej śmiechu, współczucia i miłości
- kardamon – troskliwość w kontaktach z bliskimi
- cyprys – wspomaga umiejętność słuchania
- geranium – dla subtelności w komunikacji z przyjaciółmi
- jaśmin – lepsza ekspresja wypowiedzi
- cytryna – skupienie i klarowność wypowiedzi słownej
- neroli – współczucie, kreatywność w wypowiedzi
- pomarańcza – radosna komunikacja słowna bez blokad
- paczula – kreatywność, artyzm wypowiedzi
- mięta pieprzowa – przejrzystość i siła słów
- róża – współczucie
- sandałowiec – harmonia wypowiedzi
- drzewko herbaciane – umiejętność słuchania i rozumienia cudzych poglądów
- tymianek – dodaje odwagi do wypowiadania się
- ylang-ylang – dla wesołej, spokojnej i ciepłej barwy słów
Czakra gardła kolor niebieski
Olejek rumianku niemieckiego doskonale wpisuję się w koncepcję czakr, ma niebieski kolor. Choć jesienią jestem skłonna zaakceptować terapeutyczną energię rumianku, bo „po prostu działa” , bo po prostu jest niebieski, to jednak natura naukowca domaga się wyjaśnień w stylu europejskim. Czy to możliwe, że rumianek ma wpływ na zdolność komunikacji? czy i w jaki sposób wpływa na drogi oddechowe? Jak działają inne olejki z listy czakry gardła i z czego to wynika?
Po pierwsze, skąd biorą się olejki w kolorze niebieskim? Chamazulen
Za niebieski kolor olejków eterycznych odpowiada chamazulen, a informację o zawartości tego składnika czasami podopowiada już nazwa olejku: rumianek niebieski (niemiecki), niebieski wrotycz.
Chamazulen to najbardziej znany z azulenów – składników olejków eterycznych. Azuleny jako pierwszy opisał XIX-wieczny chemik, twórca perfum oraz podstaw terminologii perfumeryjnej Septimus Piesse. Chamazulen nie jest związkiem chemicznym występującym naturalnie w roślinach. Podczas destylacji powstaje on z innej substancji zawartej w roślinach – matrycyny. Oba związki należą do seskwiterpenów. Charakterystyczną cechą chamazulenu jest to, że ma on intensywny, granatowy kolor i nadaje pięknego niebieskiego zabarwienia olejkom eterycznym, w których składzie występuje. Nadaje im koloru i często od tego koloru pochodzi jego nazwa. Olejki eteryczne najbogatsze w chamazulen to:
Niewielką ilość chamazulenu zawiera także rumianek rzymski (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis, ang. Roman chamomile) ok. 0-4%. Chamazulen właściwości terapeutyczneChamazulen to nie tylko piękny kolor, ale także cenne właściwości. Chamazulen jest silnym antyoksydantem. Ponadto ma silne działanie przeciwzapalne (hamuje wytwarzanie prostaglandyn oraz syntezę leukotrienu B4), przez co jego potencjalnym zastosowaniem może być terapia alergicznego nieżytu nosa oraz astmy. Podobne działanie stabilizujące komórki mastocytowe wykazuje również olejek cedrowy. Chamazulen – bezpieczeństwo stosowania niebieskich olejkówChamazulen nie jest uważany za substancję toksyczną dla człowieka. Trzeba natomiast pamiętać, że zawierające go olejki nie zawsze są tak bezpieczne i łagodne jak rumianek. Należy więc zapoznać się dokładnie z konkretnymi zaleceniami bezpieczeństwa i najlepiej zrobić to, sprawdzając je w książce „Essential Oil Safety” z 2014 r. Sam chamazulen może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, konkretnie metabolizowanymi przez enzymy CYPIA2, CYP3A4 i CYP2D6. |
Jeśli chcesz mówić głośno i ekspresyjnie, zadbaj o silny oddech – trudno jest przemawiać z zatkanym nosem. Uwolnij oddech, uwolnij głos, a rumianek może być w tym pomocny.
W opublikowanym przeze mnie niedawno „Podręczniku dla uczestników kursu aromaterapii: olejki eteryczne w terapiach dróg oddechowych. Perfumy terapeutyczne”, olejki rumiankowe wymieniane są nader często, podobnie jak wiele innych olejków przyporządkowanych czakrze niebieskiej.
Niebieskie kosmetyki – urok koloru nieba. Chamazulen w kosmetykach
Do wykonania kosmetyków w kolorze niebieskim potrzebny jest olejek, zawierający chamazulen (np. olejek rumianku niemieckiego) oraz biała lub bezbarwna baza produktu: po prostu zmieszaj.
Olejek rumianku niemieckiego bio 100% – to olejek bezpieczny w stosowaniu, zalecany również dla dzieci. Inne olejki eteryczne, zalecane w terapiach dziecięcych, znajdziesz w tym spisie z kategoriami wiekowymi (Aromaterapia dziecięca) W sklepie oferuję go w stężeniu 100%, czyli bez żadnych dodatków, a także w stężeniu 10% (ten cieszy się największym powodzeniem) i 3%, olejek jest zmieszany z olejem jojoba. Tylko 100% olejek eteryczny nadaje się do dyfuzorów. Olejek rumiankowy wchodzi również w skład podstawowego zestawu dla początkującego aromaterapeuty (więcej pod tagiem: olejki na start).
Olejek rumiankowy działa antyalergicznie, przeciwbólowo, a także uspokajająco oraz rozkurczowo – zniesie więc tremę przed mówieniem, rozluźni krtań.
Olejek krwawnikowy bio 100% – maksymalne stężenie na skórę to 8,6%. Olejek krwawnikowy zawiera niewielką ilość tujonu, a także kamforę. Nie jest zalecany dla małych dzieci.
Uwagi – jeśli Twoja baza jest żółta lub w żółtawym odcieniu, uzyskasz odcienie szmaragdu, aż do koloru zielonego. Ładny niebieski odcień uzyskać można stosując bazę z oleju kokosowego, frakcjonowanego oleju kokosowego (trójgliceryd kaprynowo kaprylowy) i rafinowanego oleju abisyńskiego, przy tym baza taka daje lekkie odczucie na skórze (nie jest tłusta).
Olejek rumiankowy lub inny w niebieskim kolorze, możesz połączyć z innymi olejkami eterycznymi czakry niebieskiej, szczególnie olejkami eterycznymi które są bezbarwne, jak np. olejek mięty pieprzowej, petitgrain, drzewka herbacianego, tymianku białego. Jeśli zastosujesz w swojej mieszance olejki żółte lub w kolorze pomarańczowym (pomarańcza, cytryna, jaśmin), Twój kosmetyk zmieni barwę na szmaragdową.
Olejek rumiankowy jest bardzo silnie barwi, jeśli użyjesz go zbyt dużo, uzyskasz wręcz odcień granatu.
Olejek rumiankowy jest bardzo wydajny z terapeutycznego punktu widzenia, skuteczne są niewielkie stężenia (nawet 0,1%). Również zapach olejku jest intensywny.
Przyjemnie pachnie kombinacja obu olejków rumiankowych, czyli niemieckiego i rzymskiego. Osobiście taką kombinację stosuję najchętniej, w postaci mojej ukochanej mieszanki Rumianek&Rumianek. W składzie mieszanki również lawenda, drzewko herbaciane, geranium i mandarynka – czyżbym wykazała się intuicją czakroterapeuty?
Inne znakomite mieszanki olejków dla czakry niebieskiej, prezentowałam w poście Zielone Panaceum – olejek ma zielony kolor ze względu na żółty kolor bazy olejowej i dodatek mandarynki.
Na filmiku: Dorota zachwyca się kolorem olejku rumianku niemieckiego.