Czakra gardła – niebieski olejek do masażu (z rumiankiem)

Wzrok mam wyczulony na kolor niebieski. Niebieskiego szukam, lubię i potrzebuję. Niebieskie niebo, morze, oczy.  Rozczula mnie nawet starodawny wzorek, malowany niebieską farbą na wiekowych murach – odkryłam taki pod warstwami boazerii, lamperii, tapet, na jednej ze ścian mojego domu na wyspie. Niebieskie krople olejku w aparacie do destylacji to wręcz mistyczne przeżycie – powstają takie z rumianku i krwawnika.

Niebieski to kolor czakry gardła. Czakrę tę określa aktywność: „przemawiam”. Czakra odpowiedzialna jest za ekspresję werbalną, sprawną komunikację,  umiejętność słuchania oraz zdolność wypowiadania się w sposób odważny, jasny i zrozumiały. Brak harmonii w tym obszarze objawia się wstydliwością, lękiem przed mówieniem, a czasem wręcz odwrotnie – pospiesznymi potokami słów i uszami nieczułymi na słowa innych ludzi.

Z czakrą gardła związana jest tarczyca. Czakra ma wpływ na układ oddechowy, gardło, jamę ustną i nosową, uszy oraz szyję.

W tym poście zapraszam cię do przeanalizowania wątku niebieskiej czakry w kontekście olejków eterycznych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o czakrach w aromaterapii, przeczytaj post Czakry w aromaterapii.

Sprawna komunikacja – wszystkie blogi Herbiness (i sklep)

Przez ostatni rok nie widywaliśmy się na blogu zbyt często – zajmowałam się budową kolekcji do mojego sklepu. Wyzwanie ogromne, zwieńczone sukcesem – aktualnie z dumą oferuję  około 100 różnych olejków i żywic super jakości, od podstawowych jak lawenda i drzewo herbaciane, po te szczególnie cenne, jak melisa, rumianki, róża. W opisach olejków na stronie sklepowych znajdują się cenne informacje techniczne o poszczególnych olejkach. Dla uzupełnienia oferty sklepu powstał Herbisklep-blog, gdzie przeczytać można artykuły na temat podstaw aromaterapii, zastosowaniu olejków eterycznych w kosmetykach, perfumach czy też o zasadach bezpieczeństwa podczas stosowaniu olejków. Treści edukacyjne w formie monografii poszczególnych olejków eterycznych, zamieszczałam na blogu Aromastrona.pl., tak więc moja blogowa bezczynność to fikcja – pisałam dużo, w rozmaitych miejscach.

Moim zdaniem takie rozwiązanie utrudnia sprawną komunikację, a także generuje niepotrzebny stres i zamieszanie. Dlatego postanowiłam popracować nad scaleniem  wątków mojej aktywności. Na szczęście nie są one rozbieżne, co wspaniale udowodnił wpis Czakra korzenia – czerwony olejek do masażu, w którym informacje ze sklepu i trzech blogów, przeplatają się harmonijnie, stanowią spójną całość. Podejrzewam również, że ten rozsądny pomysł scalenia herbi-imperium, jest rezultatem wpływu czerwonego olejku do masażu!

W związku z powyższym w najbliższym czasie planuję przebudowę swoich blogów i sklepu w taki sposób, by wszystkie treści były dostępne pod adresem herbiness.com.

Chcę mówić więcej – głośno i wyraźnie. Więcej niebieskiego!

Mam w sobie tyle energii, entuzjazmu i radości, że trudno uwierzyć, że trwa listopad – miesiąc, uznawany przez wielu za definicję wszelkiej życiowej ponurości, kojarzony ze spadkiem formy. Jako świadomy użytkownik ziół i olejków eterycznych zdaję sobie sprawę, że cud ten zawdzięczam moim roślinnym terapiom (olejki w terapiach depresji sezonowej opisane są w poście czerwona czakra).

Dzisiaj mam dla roślin zadanie kolejne – chcę mówić więcej, głośno i wyraźnie! Chcę opowiadać o olejkach w podcastach, filmikach, webinarach i kursach online. Mam tyle do powiedzenia.

Olejki eteryczne dla lepszego mówienia według koncepcji energetycznej – olejki dla czakry gardła

Olejki podstawowe (za Aromatherapy & Subtle Energy Techniques, J. Keim, R. Bull):

 • rumianek niemiecki oraz rumianek rzymski: dla spokojnego rozmawiania o rzeczach najważniejszych, o emocjach, duchowości, własnych przekonaniach
 • lawenda – żeby nie pleść głupot i lepiej słuchać
 • petitgrain – dla lepszej ekspresji (co to takiego petitgrain wyjaśniam w monografii mandarynki)

Olejki uzupełniające :

 • bazylia – przejrzystość komunikacji
 • bergamotka – więcej śmiechu, współczucia i miłości
 • kardamon – troskliwość w kontaktach z bliskimi
 • cyprys – wspomaga umiejętność słuchania
 • geranium – dla  subtelności w komunikacji z przyjaciółmi
 • jaśmin – lepsza ekspresja wypowiedzi
 • cytryna – skupienie i klarowność wypowiedzi słownej
 • neroli – współczucie, kreatywność w wypowiedzi
 • pomarańcza – radosna komunikacja słowna bez blokad
 • paczula – kreatywność, artyzm wypowiedzi
 • mięta pieprzowa – przejrzystość i siła słów
 • róża – współczucie
 • sandałowiec – harmonia wypowiedzi
 • drzewko herbaciane – umiejętność słuchania i rozumienia cudzych poglądów
 • tymianek – dodaje odwagi do wypowiadania się
 • ylang-ylang – dla wesołej, spokojnej i ciepłej barwy słów

Rumianek niemiecki = rumianek niebieski

Olejek rumianku niemieckiego doskonale wpisuję się w koncepcję czakr, ma niebieski kolor. Choć jesienią jestem skłonna zaakceptować terapeutyczną energię rumianku, bo „po prostu działa” , bo  po prostu jest niebieski,  to jednak natura naukowca domaga się wyjaśnień w stylu europejskim. Czy to możliwe, że rumianek ma wpływ na zdolność komunikacji? czy i w jaki sposób wpływa na drogi oddechowe? Jak działają inne olejki z listy czakry gardła i z czego to wynika?

Olejek rumianku niemieckiego, czyli pospolitego, czyli niebieskiego (Matricaria chamomilla) – działa silnie p.zapalnie, rozkurczowo, antyalergicznie i uspokajająco. Do tego ten wygląd!

Po pierwsze, skąd biorą się olejki w kolorze niebieskim?

Za niebieski kolor olejków eterycznych odpowiada chamazulen, a informację o zawartości tego składnika czasami podopowiada już nazwa olejku: rumianek niebieski (niemiecki), niebieski wrotycz.

Chamazulen to najbardziej znany z azulenów – składników olejków eterycznych. Azuleny jako pierwszy opisał XIX-wieczny chemik, twórca perfum oraz podstaw terminologii perfumeryjnej Septimus Piesse. Chamazulen nie jest związkiem chemicznym występującym naturalnie w roślinach. Podczas destylacji powstaje on z innej substancji zawartej w roślinach – matrycyny. Oba związki należą do seskwiterpenów.

Charakterystyczną cechą chamazulenu jest to, że ma on intensywny, granatowy kolor i nadaje pięknego niebieskiego zabarwienia olejkom eterycznym, w których składzie występuje. Nadaje im koloru i często od tego koloru pochodzi jego nazwa. Olejki eteryczne najbogatsze w chamazulen to:

 • wrotycz marokański (Tanacetum annuum, ang. blue tansy / Moroccan tansy) ok. 17-40%
 • rumianek niebieski/niemiecki (Matricaria chamomilla, ang. German chamomile) ok. 3-23%
 • niektóre bylice  (np. Artemisia arborescens / ang. great mugwort) ok. 22%
 • krwawnik pospolity ct. chamazulen (Achillea millefolium / ang. yarrow) ok. 20%
 • cyprys (Callitris intratropica / ang. blue cypress) ok. 5%

Niewielką ilość chamazulenu zawiera także rumianek rzymski (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis, ang. Roman chamomile) ok. 0-4%.

Chamazulen – właściwości terapeutyczne

Chamazulen to nie tylko piękny kolor, ale także cenne właściwości. Chamazulen jest silnym antyoksydantem. Ponadto ma silne działanie przeciwzapalne (hamuje wytwarzanie prostaglandyn oraz syntezę leukotrienu B4), przez co jego potencjalnym zastosowaniem może być terapia alergicznego nieżytu nosa oraz astmy. Podobne działanie stabilizujące komórki mastocytowe wykazuje również olejek cedrowy.

Chamazulen – bezpieczeństwo stosowania niebieskich olejków

Chamazulen nie jest uważany za substancję toksyczną dla człowieka. Trzeba natomiast pamiętać, że zawierające go olejki nie zawsze są tak bezpieczne i łagodne jak rumianek. Należy więc zapoznać się dokładnie z konkretnymi zaleceniami bezpieczeństwa i najlepiej zrobić to, sprawdzając je w książce „Essential Oil Safety” z 2014 r. Sam chamazulen może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, konkretnie metabolizowanymi przez enzymy CYPIA2, CYP3A4 i CYP2D6.

Jeśli chcesz mówić głośno i ekspresyjnie, zadbaj o silny oddech – trudno jest przemawiać z zatkanym nosem. Uwolnij oddech, uwolnij głos, a rumianek może być w tym pomocny.

W opublikowanym przeze mnie niedawno „Podręczniku dla uczestników kursu aromaterapii: olejki eteryczne w terapiach dróg oddechowych. Perfumy terapeutyczne”, olejki rumiankowe wymieniane  są nader często, podobnie jak wiele innych olejków przyporządkowanych czakrze niebieskiej.

Fragmenty podręcznika do aromaterapii – Herbiness 2019 (Kurs)

Bardzo skuteczne i popularne w terapiach aromatycznych olejki rumiankowe niemiecki i rzymski, pochodzą z roślin o różnej nazwie gatunkowej, mają też odmienny skład i zapach.
Olejek rumianku niemieckiego, inaczej pospolitego lub niebieskiego, pochodzi z rośliny o nazwie Matricaria chamomilla. Rumianek rzymski to Chamaemelum nobile. Co ciekawe, rośliny te tradycyjnie wykorzystywane były zamiennie. Również dzisiaj w wielu przepisach aromaterapeutycznych stosuje się zamiennie oba olejki rumiankowe. Analiza fizyczna olejków (kolor, zapach) pozwala zrozumieć, jak różne, a jednocześnie podobne są olejki rumiankowe. Uwaga – olejki rumiankowe są łagodne dla skóry, a przy tym bardzo silne w działaniu i stosuje się je w bardzo małych stężeniach. Ćwiczenie: porównaj zapach i kolor olejków rumiankowych

(Edit: Co ciekawe, w sekcji „Płaszczyzny działania przy problemach z zatokami i jamą nosową” , promuję stosowanie olejków rumiankowych i wielu innych z listy niebieskiej czakry – to niezamierzony i całkiem bonusowy efekt, dowód zbieżności zaleceń medycyny Wschodu i Zachodu)

Olejki eteryczne w problemach z zatokami i jamą nosową – płaszczyzny działania:

Stosowanie olejków o działaniu uspokajającym, przeciwinfekcyjnym, podnoszenie odporności i dezynfekcja pomieszczeń:
● dyfuzja w pomieszczeniach
● stosowanie osobistych gadżetów aromatycznych jak zawieszki, aroma-biżuteria, podręczne inhalatory itp.

Udrożnienie zatok i jamy nosowej oraz oczyszczenie z nadmiaru śluzu Wybrane olejki eteryczne o tym działaniu to: bogate w 1,8-cyneol, a ponadto  anyż, koper, mięta, tymianek, a także olejki wzmagające przepływ limfy jak geranium i rozmaryn.

Proces oczyszczania jest ściśle zależny od odpowiedniego nawodnienia organizmu, toteż należy przyjmować odpowiednią ilość płynów i dbać o stałe nawilżenie pomieszczenia.

Inhalacje olejków eterycznych połączone z wdychaniem pary wodnej, w tym różnego rodzaju solanek, są przy problemach z zatokami szczególnie korzystne. Inhalacja w komorze prysznicowej i kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych (solanka + wilgoć + temperatura).

Ciepłe kompresy, kompresy z ogrzanej soli, aromatyzowanej olejkami eterycznymi.

Olejki zawierające pinen (sosnowy, terpentyna i inne) w stanach zapalnych zatok to kontrowersyjny temat. Pinen wysusza i stymuluje błonę śluzową do silnej produkcji śluzu, co może nasilać objawy (Zielarz – fitoterapeuta, materiały z kursu). Korzystniejsze są olejki bogate w 1,8-cyneol, ponieważ hamują nadmierną produkcję śluzu (Sudhoff et al. 2015).

Pomocne może być również spożywanie imbiru, chrzanu, cebuli i czosnku – działanie rozgrzewające i przeciwzapalne (zob. też fitoncydy). Przy przewlekle utrzymującym się nadmiarze śluzu korzystne mogą być też zmiany żywieniowe.

Przywracanie naturalnej zdolności oczyszczania błon śluzowych z zanieczyszczeń (nabłonek migawkowy):
● Myrtol – poprawia ruchy nabłonka migawkowego in vitro (Dorow et al. 1987)
● podobny efekt mogą dawać też inne olejki np. połączenie eukaliptusa, słodkiej pomarańczy, mirtu i cytryny (Lai et al. 2014)

Stosowanie olejków przeciwzapalnych: inhalacja, kompresy i masaże twarzy, czaszki, okolicy ucha:
● olejki bogate w 1,8-cyneol redukują stany zapalne błon śluzowych (badania na zwierzętach Bastos et al. 2010)
● imbir
● rumianek pospolity
● Copaiba
● lawenda,
● rumianek pospolity
● kocanki włoskie
● mirra, paczula, trawa cytrynowa, nasiona kolendry
● olejki bogate w geraniol (Panahi et al. 2012) jak geranium, palmaroza
● mięta zielona
● badania Kristinsson et al. 2010 prowadzone na zwierzętach wykazały korzystny wpływ olejku eterycznego Ocimum basilicum oraz składników olejków eterycznych jak karwakrol, tymol, aldehyd salicylowy podawanych do ucha w przebiegu stanu zapalnego

Stosowanie olejków przeciwalergicznych

Przy podejrzeniu alergii należy włączyć do terapii olejki o działaniu antyalergicznym jak:
● cedr himalajski
● rumianek rzymski
● rumianek niemiecki
● kłącze kurkumy
● lawenda lekarska
● drzewko herbaciane
● goździk
● Imbir

Uśmierzanie bólu przez olejki eteryczne – inhalacje, kompresy, masaże
Olejki szczególnie polecane na ból to:
● mięta polna
● rumianek pospolity
● lawenda
● bazylia ct. linalol
● cedr himalajski
● kocanki piaskowe
● dla starszych dzieci i dorosłych również eukaliptus gałkowy, mięta pieprzowa, olej i olejek laurowy

Obkurczanie naczyń krwionośnych przez olejki eteryczne Jednym z najczęściej nadużywanych preparatów przy niedrożnych przewodach nosowych (katar, alergia) są środki obkurczające naczynia krwionośne. Niektóre olejki eteryczne również wykazują takie działanie. Substancje udrażniające zatoki (ang. decongestant) działają na górne drogi oddechowe, które udrażniają przez redukcję stanu zapalnego i obkurczanie naczyń krwionośnych. To ostatnie nosi nazwę wazokonstrykcji i polega na wywołaniu skurczu mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, które kurcząc się, wpływają na podniesienie ciśnienia krwi.

Do substancji o takim działaniu zaliczane są:
● kamfora
● mentol
● eukaliptusy (przebadano np. połączenie eukaliptusa, słodkiej pomarańczy, mirtu i cytryny
Lai et al. 2014)
● cyprys
● rumianek pospolity
Najlepsze efekty daje tu jednak zastosowanie miejscowe. Substancje udrażniające zatoki znajdują zastosowanie w alergii  katar sienny), astmie, nieżycie nosa, przy grypie i przeziębieniu z katarem.

Wdychanie mentolu i olejku miętowego daje uczucie lekkiego oddechu, jednak nie jest to jednoznaczne z udrożnieniem dróg oddechowych. Efekt ten związany jest najprawdopodobniej z podrażnieniem receptorów zimna, które daje wrażenie lepszego przepływu powietrza (Naclerio et al. 2010). Z tego powodu do kompozycji należy włączyć do terapii inne olejki o podobnych i uzupełniających właściwościach.

Nadużywanie olejków eterycznych w terapiach zapalenia zatok może prowadzić do zaostrzenia objawów. Nadmierna ekspozycja na zapach może podrażniać komórki kubkowe, co w rezultacie prowadzi do nadprodukcji śluzu.

Kosmetyki w kolorze niebieskim są dla mnie szczególnie kuszące. Maść rumiankowa.

Niebieskie kosmetyki – urok koloru nieba

Do wykonania kosmetyków w kolorze niebieskim potrzebny jest olejek, zawierający chamazulen (np. olejek rumianku niemieckiego) oraz biała lub bezbarwna baza produktu: po prostu zmieszaj.

Olejek rumianku niemieckiego bio 100% –  to olejek bezpieczny w stosowaniu, zalecany również dla dzieci. Inne olejki eteryczne, zalecane w terapiach dziecięcych, znajdziesz w tym spisie z kategoriami wiekowymi (Aromaterapia dziecięca) W sklepie oferuję go w stężeniu 100%, czyli bez żadnych dodatków, a także w stężeniu 10% (ten cieszy się największym powodzeniem) i 3%, olejek jest zmieszany z olejem jojoba. Tylko 100% olejek eteryczny nadaje się do dyfuzorów. Olejek rumiankowy wchodzi również w skład podstawowego zestawu dla początkującego aromaterapeuty (więcej pod tagiem: olejki na start).

Olejek rumiankowy działa antyalergicznie, przeciwbólowo, a także uspokajająco oraz rozkurczowo – zniesie więc tremę przed mówieniem, rozluźni krtań.

Olejek krwawnikowy bio 100% – maksymalne stężenie na skórę to 8,6%. Olejek krwawnikowy zawiera niewielką ilość tujonu, a także kamforę. Nie jest zalecany dla małych dzieci.

Uwagi – jeśli Twoja baza jest żółta lub w żółtawym odcieniu, uzyskasz odcienie szmaragdu, aż do koloru zielonego. Ładny niebieski odcień uzyskać można stosując bazę z oleju kokosowego, frakcjonowanego oleju kokosowego (trójgliceryd kaprynowo kaprylowy) i rafinowanego oleju abisyńskiego, przy tym baza taka daje lekkie odczucie na skórze (nie jest tłusta).

Olejek rumiankowy lub inny w niebieskim kolorze, możesz połączyć z innymi olejkami eterycznymi czakry niebieskiej, szczególnie olejkami eterycznymi które są bezbarwne, jak np. olejek mięty pieprzowej, petitgrain, drzewka herbacianego, tymianku białego. Jeśli zastosujesz w swojej mieszance olejki żółte lub w kolorze pomarańczowym (pomarańcza, cytryna, jaśmin), Twój kosmetyk zmieni barwę na szmaragdową.

Olejek rumiankowy jest bardzo silnie barwi, jeśli użyjesz go zbyt dużo, uzyskasz wręcz odcień granatu.

Olejek rumiankowy jest bardzo wydajny z terapeutycznego punktu widzenia, skuteczne są niewielkie stężenia (nawet 0,1%). Również zapach olejku jest intensywny.

Przyjemnie pachnie kombinacja obu olejków rumiankowych, czyli niemieckiego i rzymskiego. Osobiście taką kombinację stosuję najchętniej, w postaci mojej ukochanej mieszanki Rumianek&Rumianek. W składzie mieszanki również lawenda, drzewko herbaciane, geranium i mandarynka – czyżbym wykazała się intuicją czakroterapeuty?

Inne znakomite mieszanki olejków dla czakry niebieskiej, prezentowałam w poście Zielone Panaceum – olejek ma zielony kolor ze względu na żółty kolor bazy olejowej i dodatek mandarynki.

Na filmiku: Dorota zachwyca się kolorem olejku rumianku niemieckiego.

Dodaj komentarz