Mieszanki olejków eterycznych Herbiness
Hello, czy wiesz o tym, że każdy olejek eteryczny można stosować samodzielnie i jest super, ale można też robić mieszanki olejków eterycznych? Możesz robić takie samodzielnie, możesz wybrać coś z mojej kolekcji. Jestem aromaterapeutką kliniczną i tworzę mieszanki w oparciu o wiedzę o działaniu olejków oraz zapach.

Znajdziesz tu:

mieszanki na sen, na stres,
do inhalacji na zatoki, na katar i przeziębienie
mieszanki dla dzieci i dorosłych
na komary i na kleszcze
mieszanki aspirujące do nazwy perfumy

 

Kiedy stosujemy mieszanki olejków eterycznych? Często zapach pojedynczego olejku urzeka i ma doskonałe właściwości terapeutyczne. Taki olejek stosujemy solo, jak na przykład olejek lawendy lekarskiej na oparzenia czy bąble po ukąszeniu komara. Co jeśli nie lubisz zapachu lawendy? Użyj mieszanki olejku lawendowego, na przykład  z olejkiem kadzidłowym i tangerynką. W takim zestawieniu zapach lawendy będzie zmodyfikowany i być może bardziej przypadnie Ci do gustu.

Modyfikowanie zapachu – to jedno ze wskazań do tworzenia mieszanek.
Mieszanki olejków eterycznych w terapiach
Jeśli olejki eteryczne używane są w czasie przewlekłej choroby, to zdecydowanie lepiej użyć mieszanki, niż pojedynczego olejku eterycznego. Przewlekła choroba wpływa silnie na emocje. Kiedy negatywnym emocjom towarzyszy konkretny zapach, łatwo o powiązanie ich ze sobą. Kiedy później poczujesz zapach lekarstwa, przykre emocje mogą wrócić a tego lepiej unikać. Na szczęście to działa również w odwrotną stronę i zawsze, kiedy wącham Mace 03 to budzą się wesołe wspomnienia.
Mieszanki olejków do dyfuzora
Moje ulubione mieszanki do dyfuzora to te, które pachną intensywnie i długo utrzymują się w pomieszczeniu. W dzień preferuję zapachy energetyzujące, jak Mace 03 i Marsylia (są one również odpowiednie do inhalacji na zatoki). Wesołe Geranium 01 i Kadzidłowiec 02 znakomicie poprawiają nastrój. Mieszanki Lawenda 01 ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu.

Nie używaj w dyfuzorze mieszanek opartych na składnikach żywicznych (np. Rescue 04. akord Ambra) ze względu na możliwość uszkodzenia urządzenia.
Mieszanki olejków eterycznych – przepisy
Jeśli chcesz znać przepisy możesz po prostu przejrzeć moje mieszanki autorskie. W opisach znajdziesz pełną listę użytych składników. Na przykład w opisie bardzo popularnej mieszanki Lawenda 01 podaję skład (olejki eteryczne lawendy lekarskiej, mandarynki i rumianku). Zajrzyj też do wpisów blogowych na temat komponowania mieszanek:

Jak łączyć olejki eteryczne? Uruchom zmysły

Zasady tworzenia kompozycji zapachowych

Moje mieszanki tworzę w oparciu o wiedzę z zakresu aromaterapii klinicznej. Zwracam też ogromną uwagę na zapach, dlatego wiele moich mieszanek ma status „olejkowych perfum”.