Olejek grejpfrutowy – zastosowanie w aromaterapii
Grejpfrut – zakazany owoc Karaibów Skąd się wziął olejek grejpfrutowy? Początki grejpfruta są tajemnicze. Naukowcy przypuszczają, że grejpfrut pojawił…
Grejpfrut – zakazany owoc Karaibów Skąd się wziął olejek grejpfrutowy? Początki grejpfruta są tajemnicze. Naukowcy przypuszczają, że grejpfrut pojawił…
Olejek mirrowy cenią aromaterapeuci na całym świecie. Łączy on delikatność ze skutecznością. Sama mirra, czyli żywica, z której pozyskuje…
Cytrusy należą do rodziny rutowatych. Wywodzą się prawdopodobnie z południowo-wschodniej Azji i wysp na Pacyfiku. Trudno jednak narysować cytrusowe…
Melaleuca - tym słowem zaczynają się nazwy około 300 gatunków drzew i krzewów z rodziny mirtowatych. Ich kwiaty wyglądają…
Zapach olejku pomarańczy słodkiej to jedna z tych rzeczy, która napawa spokojem, zwiastuje przyjemność. Znamy go od dzieciństwa i…
Jeśli wydaje się Tobie, że olejek eteryczny kocanek włoskich Helichrysum italicum pachnie jak zupa albo coś związanego z kotami,…
Olejek copaiba zapisał się trwale w moim sercu, bo to pierwszy olejek eteryczny, który kupiłam. To nietypowy start aromaterapeutycznej…
Niepozorne ziarenka kminku kryją w sobie kilka sekretów: kminkowy olejek eteryczny pachnie krakersami, ma moc leczenia niestrawności i znoszenia…
Mięta - mitologia i historia Piękna, powabna i kusząca - w Mięcie zakochał się nawet sam bóg świata umarłych,…
Przez lata bergamotka kojarzyła mi się głównie z herbatą. Zapach bergamotki to zapach cytrusowy, ale z aurą tajemnicy -…
Olejek eteryczny buchu, zwany też olejkiem bukka brzozowego, to jeden z olejków, których zapach na długo zapada w pamięć.…
Olejek mięty pieprzowej to jeden z tych zapachów, które każdy bez trudu rozpozna - tak pachnie guma do żucia,…
Olejek amyrisowy: pachnie przyjemnie, ma dźwięczną nazwę, przystępną cenę, a do tego po mistrzowsku relaksuje spięte mięśnie. Jego zapach…
Wyjadam czerwone kulki z mieszanki kolorowego pieprzu. Pieprz czarny i biały to twarde kulki o piekącym smaku, a czerwony jest inny – kulki puste w środku, właściwie to same łupinki, łatwo zgniatam je w palcach. W smaku są słodkie i delikatne, suche i jednocześnie aksamitne. Czegoś tu jednak brakuje – brakuje piperyny, palącego składnika owoców pieprzu Piper nigrum. Pieprz bez piperyny to jakby fałszywy pieprz i właśnie tak nazywane bywają owoce mastykowca Schinus, wysokiego krzewu z Ameryki Pd. Inne nazwy to pieprz różowy, czerwony pieprz, pieprz brazylijski, aroiera, Florida holly, Christmasberry, a po fińsku brasilianpippuripuu. (więcej…)
Mace to nazwa osnówki gałki muszkatołowej, znanej również pod nazwą „kwiat muszkatu”, „kwiat gałki muszkatołowej”. Olejek eteryczny mace, zastosowany na skórę, w spektakularny sposób znosi napięcie mięśni, przy bolesnych miesiączkach, bólach żołądka i dolegliwościach ze strony układu ruchu. Dodany do odświeżacza powietrza likwiduje zapach gotowanej kapusty. (więcej…)
Nazwa botaniczna: Styrax benzoes lub Styrax tonkinensis
Metoda destylacji: nie wykonuje się destylacji żywicy benzoesowej, a dostępne preparaty to nie są olejki eteryczne. Można jednak uzyskać różnego rodzaju ekstrakty, na przykład rozpuszczając żywicę w etanolu. W ten sposób powstaje tinktura benzoesowa. Dostępny jest również absolut benzoesowy.
Odmiany: żywica benzoesowa dostępna jest w dwóch odmianach. Pierwsza z nich to pochodząca z Sumatry Styrax benzoes, a druga to Styrax tonkinensis z Laosu. Skład jest bardzo podobny, a główna różnica to obecność kwasu cynamonowego w żywicy pozyskanej na Sumatrze. (więcej…)