Olejek eteryczny daglezjowy (Pseudotsuga menziesii)

Jeśli szukasz w pamięci zapachu iglastego lasu, chcesz mieć ten zapach w domu, w kosmetykach lub perfumach, przetestuj olejek daglezjowy.  Olejek daglezjowy ma bardzo bogaty zapach, łączy nuty igliwia, drewna i cytrusów, a w porównaniu z olejkami z innych drzew iglastych ma  zdumiewającą trwałość. Podobnie jak sosna, jodła czy cyprys, działa przeciwbakteryjnie, pomaga w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, użyty w maściach działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

(więcej…)

Olejek pieprzu różowego (Schinus terebinthifolia)

Wyjadam czerwone kulki z mieszanki kolorowego pieprzu. Pieprz czarny i  biały to twarde kulki o piekącym smaku, a czerwony jest inny – kulki puste w środku, właściwie to same łupinki, łatwo zgniatam je  w palcach. W smaku są słodkie i delikatne, suche i jednocześnie aksamitne. Czegoś tu jednak brakuje –  brakuje piperyny, palącego składnika owoców pieprzu Piper nigrum. Pieprz bez piperyny to jakby fałszywy pieprz i właśnie tak nazywane bywają owoce mastykowca Schinus, wysokiego krzewu z Ameryki Pd. Inne nazwy to pieprz różowy, czerwony pieprz, pieprz brazylijski, aroiera,  Florida holly, Christmasberry, a po fińsku brasilianpippuripuu. (więcej…)

Olejek eteryczny Mace -osnówki gałki muszkatołowej (Myristica fragrans)

Mace to nazwa osnówki gałki muszkatołowej, znanej również pod nazwą „kwiat muszkatu”, „kwiat gałki muszkatołowej”. Olejek eteryczny mace, zastosowany na skórę, w spektakularny sposób znosi napięcie mięśni, przy bolesnych miesiączkach, bólach żołądka i dolegliwościach ze strony układu ruchu. Dodany do odświeżacza powietrza  likwiduje zapach gotowanej kapusty. (więcej…)

Olejek eteryczny davana (Artemisia pallens)

Davana – to nazwa olejku eterycznego, który uzyskuje się z kwitnącego ziela indyjskiej bylicy Artemisia pallens. Olejek eteryczny davana użyty w niewielkim stężeniu pachnie słodkimi owocami. Zapach przywodzi na myśl zwłaszcza morele lub truskawki. Wystarczy zmieszać 1 ml olejku pomarańczowego i 4 krople olejku davana, a uzyskamy zapach tropikalnego koktajlu. Davana świetnie utrwala zapach cytrusów. Zobacz też olejek davana 10% w olejku tangerynkowym.

Owocowy zapach to nie jedyna zaleta tego olejku. Olejek eteryczny davana może być stosowany jako:

(więcej…)

OLEJEK EUKALIPTUSOWY

Nazwa botaniczna: Eucalyptus globulus (eukaliptus gałkowy) lub Eucalyptus radiata (eukaliptus promienisty)Metoda destylacji: destylacja z parą wodną liści i małych gałązek, przy czym surowiec poddaje się najpierw suszeniu . Chemotyp: do rodzaju Eukaliptus należy ok. 600 gatunków, ale tylko kilka jest wykorzystywanych do pozyskiwania olejku eukaliptusowego. Są to Eucalyptus globulus (eukaliptus gałkowy) i Eucalyptus radiata. Dostępne są też olejki Eucalyptus smithii, Eucalyptus polybractea oraz Eucalyptus camaldulensis. Cechą wspólną jest wysoki poziom 1-8 cyneolu, zwanego również eukaliptolem. Zawartość ta waha się od 46,9 do 95% . Poza tym mamy jeszcze eukaliptus cytrynowy, który stosowany jest często w repelentach, nie należy do eukaliptusów. Łacińska nazwa tej rośliny to Corymbia citridora. Warto wiedzieć, że ma ona całkiem inny zapach i skład biochemiczny.
(więcej…)

ŻYWICA BENZOESOWA

 

Nazwa botaniczna: Styrax benzoes lub Styrax tonkinensis
Metoda destylacji: nie wykonuje się destylacji żywicy benzoesowej, a dostępne preparaty to nie są olejki eteryczne. Można jednak uzyskać różnego rodzaju ekstrakty, na przykład rozpuszczając żywicę w etanolu. W ten sposób powstaje tinktura benzoesowa. Dostępny jest również absolut benzoesowy.

Odmiany: żywica benzoesowa dostępna jest w dwóch odmianach. Pierwsza z nich to pochodząca z Sumatry Styrax benzoes, a druga to Styrax tonkinensis z Laosu. Skład jest bardzo podobny, a główna różnica to obecność kwasu cynamonowego w żywicy pozyskanej na Sumatrze. (więcej…)

OLEJEK ETERYCZNY NIAOULI

 

Nazwa botaniczna: Melaleuca quinquenerviaMetoda destylacji: olejek eteryczny niaouli destylowany jest z liści i małych gałązek zimozielonego drzewa, które wywodzi się z AustraliiChemotyp:* najczęściej dostępny w handlu chemotyp cineolowy, inaczej eukaliptolowy, który uprawiany jest na MadagaskarzeCharakterystyka olejku: bezbarwna ciecz o przenikliwym zapachu, który przypomina kamforę i eukaliptusNuta: serca lub głowy
(więcej…)