Jakie olejki eteryczne pomogą Ci się najlepiej zrelaksować?

W sklepie czeka na Ciebie wiele olejków, które pomagają się relaksować jak olejek lawendowy. Ale może zanim poznasz najlepsze olejki i ich mieszanki olejków łagodzące stres, chcesz się dowiedzieć, czy i jak to działa?

Aromaterapia to nie tylko terapia za pomocą zapachu. Oczywiście to jest bardzo ważny aspekt, bo większość olejków będzie trafiać do naszego organizmu przez drogi oddechowe. W ten sposób możemy podziałać na psychikę, ale i na ciało. Olejki zawierają substancje czynne i działają farmakologicznie, czyli jak leki. Mogą wpływać na tętno, poziom neuroprzekaźników czy hormonów stresu. I coraz więcej badań naukowych, w tym badań klinicznych, potwierdza ten korzystny wpływ na układ nerwowy. Chcesz się przekonać na własne oczy? Zajrzyj do wpisu: Naturalne sposoby na stres i czy są na to badania kliniczne, a także do obszernego opisu neroli (to olejek uzyskiwany poprzez destylację kwiatów pomarańczy gorzkiej). Dowiesz się z niego, jaka mieszanka olejków eterycznych obniżyła napięcie i poprawiła jakość snu u pacjentów kardiologicznych.

Z kolei olejek lawendowy oraz olejek cytrusowy ze skórki pomarańczy słodkiej doskonale sprawdzą się u dzieci i u dorosłych do odstresowania się przed zabiegami dentystycznymi. Prym w tej kategorii (jak i w wielu innych) wiedzie lawenda, ale to zdecydowanie nie jedyny taki olejek. Jeśli np. stresuje Cię egzamin, to pomyśl, że jeśli sięgniesz po olejek rozmarynowy, będziesz mieć lepszą koncentrację i lepiej zapamiętywać informacje podczas nauki. Czy już sama ta wiadomość dodała Ci większej pewności siebie i obniżyła niepokój? Mam nadzieję, że tak!

Najbardziej polecane naturalne olejki na relaks – jakie wybrać?

Wybierz takie, które lubisz! To ważne, by odczuwać przyjemność podczas terapeutycznego użycia olejków. Dopiero zaczynasz przygodę z aroma- czy fitoterapią, nie znasz zbyt wielu zapachów naturalnych olejków eterycznych? Nie jesteś pewna, jaki olejek ma działanie uspokajające, ułatwia zasypianie czy posiada inne cenne właściwości wspomagające leczenie problemu, z którym aktualnie się zmagasz? Spokojnie, to nie problem, poniżej lista najbardziej polecanych przez aromaterapeutów olejków relaksujących:

  1. lawenda lekarska
  2. rumianek rzymski i rumianek niemiecki (niebieski)
  3. sandałowiec
  4. melisa
  5. mandarynka zielona lub czerwona
  6. słodka pomarańcza
  7. neroli
  8. bergamotka
  9. ylang-ylang
  10. paczula

Ale to oczywiście nie koniec listy. Wielu terapeutów poleci Ci także: amyris, kadzidłowiec, wetiwerię, geranium czy różę. Natomiast olejki takie jak imbirowy, grejpfrutowy, cynamonowy czy z limonki raczej mają opinię dodających energii. Oczywiście działając na psychikę, trzeba pamiętać, że odbiór zapachu będzie bardzo indywidualny. Jeśli u Ciebie akurat rumianek nie obniża napięcia nerwowego, a za to zaraz po powąchaniu olejku mięty pieprzowej czujesz przyjemne odprężenie, to nie oglądaj się na innych, tylko korzystaj z dobroczynnego i przepięknego zapachu mięty także w tej roli.

Redukować stres pomogą także mieszanki. Możesz przygotować własne pachnące blendy, mieszając zaledwie kilka kropli olejków. Wypróbuj na przykład paczulę, geranium i różę. To kojące trio doskonale komponuje się zapachowo. A co powiesz na zestaw mieszanek zawierających olejki, które przywracają spokój duchowy?

Olejki relaksujące do kąpieli i nie tylko

Doskonały sposób, aby się odprężyć, to użycie olejków do kąpieli. Można to zrobić na co najmniej dwa sposoby. Tradycyjnie, przygotowujemy kąpiel w wannie i do wody wlewamy… uprzednio rozcieńczone olejki. Do takiego rozcieńczania może posłużyć wybrany olej roślinny. Minusem tej metody jest to, że wanna może być śliska i trzeba będzie uważać, aby się nie poślizgnąć.

Mitem jest to, że jeśli sięgniesz po „najwyższej jakości” olejki, to możesz wlać je bezpośrednio do wody. Chemii nie oszukasz. To może skończyć się podrażnieniami, alergią czy reakcją fototoksyczną. Na przykład olejek bergamotowy tłoczony posiada właściwości fotouwrażliwiające. Mimo że zawiera dużo octanu linalilu i linalolu, znanych z kojącego olejku lawendowego, taka kąpiel latem może nie tylko Cię nie rozluźnić, ale skończyć się stresem i kłopotami. Jak bezpiecznie używać bergamotki? Zajrzyj do monografii olejku z bergamotki. Alternatywnie stosuj olejki eteryczne destylowane ze skórek cytrusów.

Aby przyjemnie się rozluźnić w kąpieli możesz też sięgnąć po akcesoria jak dyfuzor (rattanowy fajnie mieć zawsze w łazience w roli odświeżacza powietrza). Wystarczy umieścić je w bezpiecznym miejscu w łazience. Kominek na świeczkę może być fajną opcją, jeśli chcesz dodatkowo wyciszyć się przy naturalnym świetle świecy. Świece aromatyczne (w tym wpisie dowiesz się, jak je zrobić) to także dobry pomysł. Ponadto możesz wykorzystywać też płatki kwiatów, liście lub inne naturalne surowce do przygotowania kąpieli.

Natomiast jeśli masz ochotę na zapach owocowy, to nie mam najlepszej wiadomości. Zapachy owocowe trudno uzyskać z samych olejków, choć nie jest to niemożliwe. Oczywiście możesz sięgnąć po olejki zapachowe, jeśli potrzebujesz. Dowiedz się tutaj, czym różni się olejek zapachowy od eterycznego. A jeśli wolisz korzystać tylko z naturalnych olejków do aromaterapii, to super wybór.

Jeśli nie masz wanny, nic straconego. Możesz korzystać z aromaterapii także pod prysznicem. Zastosuj kilku kropli olejków na odporną powierzchnię jak szkło, odkręć wodę i pozwól parze wodnej unieść aromatyczne molekuły. Kolejnym etapem relaksacji może być masaż aromaterapeutyczny, który doskonale rozluźnia.

Pamiętaj, że olejki same w sobie nie mają właściwości nawilżających czy natłuszczających, więc koniecznie rozcieńcz je w balsamie, kremie, oleju dostosowanym do potrzeb Twojej skóry, tym bardziej, jeśli masz skórę ze skłonnością do atopii (tutaj post o olejkach na AZS) czy trądzikową.

Jak jeszcze korzystać z olejków dla relaksu? Przygotuj buteleczkę z ulubioną kompozycją i trzymaj przy łóżku. Jeśli przebudzisz się w nocy, możesz po nią sięgnąć i powąchać odprężający aromat. Dobrze sprawdzi się też kominek elektryczny lub podgrzewacz do wosku. Możesz stosować w nim pachnące tabliczki czy pralinki woskowe. To taka forma łagodnej dyfuzji w pomieszczeniu. Receptury na zapachowe woski znajdziesz tutaj. W temacie relaksu nie może też zabraknąć kąpieli leśnych. Instrukcję obsługi kąpieli leśnych w domowej wersji aroma znajdziesz na poświęconym im kursie online w Akademii Herbiness. Zobacz też wpis o olejkach do inhalacji oraz kategorię olejki na stres i sen.