Olejki eteryczne czy zapachowe do świec?

Otaczanie się przyjemnymi zapachami korzystnie wpływa na ciało i umysł. Jeśli chcesz wykorzystywać świece do aromaterapii lub po prostu lubisz otaczać się aromatami prosto z przyrody, naturalne olejki eteryczne do świec są właśnie dla Ciebie.

Uwaga – nadawanie pięknych zapachów świecom jest dużo łatwiejsze, jeśli pracujesz z tak zwanymi olejkami zapachowymi. To przeważnie kompozycje zapachowe syntetyczne lub mieszane, tworzone do produkcji świec. Takie olejki zapachowe są bardziej wydajne, dobrze znoszą kontakt z rozgrzanym woskiem. Więcej o olejkach zapachowych w obszernym poście: olejki eteryczne a zapachowe.

Czy olejki eteryczne można dodawać do świec?

Tworzenie świec z naturalnymi olejkami eterycznymi jest jednocześnie łatwe i trudne.

Łatwe, ponieważ każdy olejek eteryczny teoretycznie nadaje się do świec i dobrze miesza się z woskiem. Nie ważne, czy to woski sojowy, słonecznikowy czy pszczeli. Czyli możesz wybrać dowolny olejek eteryczny, absolut czy wosk kwiatowy z mojego sklepu.

Trudne, ponieważ niektóre olejki eteryczne pachną w świecach tylko kiedy jest zimna, czyli zanim podpalisz knot. Wiąże się to ze zjawiskami nazywanymi Hot throw i Cold throw, czyli zapach gorącej/zapach zimnej świecy. Moim zdaniem atrakcyjna świeca to taka, która emituje zapach w trakcie spalania. Niestety, uzyskanie takiego efektu z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych do świec jest dość trudne. Więcej o tym w poście o świecach.

Jak wybrać olejki eteryczne do świec?

Ekonomia: do produkcji potrzebne jest stosunkowo dużo olejków eterycznych, około 5-7% wagi świecy. To znaczy około 5 g olejku do świecy sojowej ważącej 100 g. Na szczęście niektóre ekonomiczne olejki spisują się w tutaj świetnie. Na przykład olejek trawy cytrynowej, dzięki któremu możesz zrobić świece odstraszające komary. W poście znajdziesz przepis świeca sojowa DIY – a nawet badanie naukowe potwierdzające jej skuteczność w roli repelentu.

Pamiętaj, że z olejkami bardzo często masz wybór. Osobiście w lawendowej świecy zastępuję olejek lawendowy (lawendy lekarskiej) olejkiem lawandynowym. Pachnie bardziej świeżo niż lawenda lekarska, jest o wiele tańszy i dobrze spisuje się w świecach. Kiedy chcę zrobić świecę z olejkami cytrusowymi, to moim ulubieńcem jest deterpenizowany olejek pomarańczowy, ponieważ pachnie jak skoncentrowana pomarańcza. Dla uzyskania efektu cytryny nie jest mi wcale potrzebny olejek cytrynowy, ponieważ wybieram trawę cytrynową.

Kiedy natomiast myślę o sandałowej świecy zapachowej, to dla uzyskania efektu zapachowego użyłabym nut zapachowych amyrisu, ylang-ylang, cedru a może nawet odrobiny cynamonu. Olejek sandałowy jest dla mnie zbyt cenny, by używać go w świecach. Na szczęście możemy tworzyć rozmaite kompozycje zapachowe, dokładnie tak samo, jak przy tworzeniu perfum. O tym, jak łączyć olejki eteryczne do świec i perfum piszę w tym poście.

Zapach: stworzenie niebanalnej kompozycji zapachowej to przeważnie klucz do sukcesu. Jeśli masz już ulubione świece sojowe z olejkami, to możesz sprawdzić, jakie olejki mają w składzie i to dobry punkt wyjścia do tworzenia własnej, oryginalnej kompozycji. Uzbrój się jednak w cierpliwość, bo znalezienie idealnego składu jest trudne. Po pierwsze lubimy kaprysić, kiedy w grę wchodzi zapach. Po drugie zapach w świecy się zmienia, więc nawet jeśli podoba się Tobie to, co masz w butelce, niekoniecznie będziesz zadowolona ze świecy. Dlatego tak ważne są własne eksperymenty.

Właściwości: olejki eteryczne wykazują rozmaite działania terapeutyczne, a świece z olejkami klasyfikowane są jako akcesorium do aromaterapii. Z badań i doświadczenia wiemy, że świece z trawą cytrynową odstraszają komary. Jednak nie spodziewaj się właściwości bakteriobójczych i antyseptycznych od świecy z olejkiem z drzewa herbacianego czy poprawy stanu zatok przy świecy z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Dla uzyskania takich efektów potrzebne są inne metody terapeutyczne.

Natomiast bardzo realistyczne jest oczekiwanie, że naturalne świece z olejkami eterycznymi wpłyną pozytywnie na nastrój i wybrane parametry fizjologiczne, na przykład obniżą ciśnienie krwi, poziom stresu czy puls. Oczywiście pod warunkiem, że zapach świecy będzie się nam podobać.

Otwieramy manufakturę – olejki eteryczne do produkcji

Jeśli myślisz o oferowaniu swoich świec klientom, zwróć uwagę na wymagania prawne. Świeca to mieszanina chemiczna na nośniku i powinna posiadać kartę charakterystyki. Do sporządzenia takiej karty potrzebujesz dokumentacji dla wszystkich użytych składników, w tym olejków eterycznych. Aktualnie w sklepie masz szeroki wybór olejków z certyfikatami IFRA i kartami MSDS, które możesz po prostu pobrać w formacie PDF.