Zielarz kleszcza nie rozpieszcza – druga wersja repelentu

amyris-Hania

Ta – dam! Z okazji moich urodzin przedstawiam nową,  ulepszoną wersję Znikacza Kleszczy. Znikacz to mieszanina olejków eterycznych i nafty, plus kilka dodatków. Rozpylamy preparat jak perfumy, wyruszamy w las, a zapach zniechęca kleszcze. Nie jest to kwestia gustu ani mody – chodzi o zawartość konkretnych molekuł. Olejki eteryczne mają budowę złożoną, jak owocowy koktajl: terpeny, fenole, alkohole, estry dobrane w specyficznych proporcjach, dają konkretny zapach i właściwości. Dla kleszczy zniechęcające są molekuły o nazwach: cytronellal, geraniol, eugenol, elemol, cedrol, octan benzylu, octan etylu, benzoesan benzylu i inne. Aż dziwne, bo to przyjemna kompozycja, zwana przez niektórych „moje ulubione perfumy”.

*Użycie preparatu nie zwalnia z codziennej inspekcji skóry, zawsze można trafić na kleszcza-odmieńca, o dziwnych upodobaniach węchowych.

Olejki eteryczne na kleszcze – czy to naprawdę działa?

Na mnie zdecydowanie tak. Dla uwierzytelnienia skuteczności przeprowadziłam badania terenowe, w czasie ziołowego pobytu w Rewalu. Badania wykazały, że dla skuteczności preparatu ważny jest nie tylko skład, liczy się również trwałość preparatu. Na przykład znane repelenty: octan etylu, salicylan metylu i olejek goździkowy, straciły właściwości po około 30 minutach – przyczyna jest prosta, są to składniki bardzo lotne, ulotniły się  po prostu.

Sprawdź, jak testowaliśmy Znikacza w Rewalu

Perfumy odstraszające kleszcze

Od kilku miesięcy systematycznie wydłużam listę olejków eterycznych dostępnych w Herbisklepie. Moim aktualnym celem jest stworzenie oferty przyjaznej twórcom botanicznych perfum. Super olejki, stale powiększająca się oferta nut bazy, czyli tych, utrwalających zapachy (fiksatorów). Nuty bazy to olejki o ciężkim zapachu, utrzymują się przez wiele godzin, a nawet dni. Takie ciężkie olejki mają wpływ na lżejsze frakcje, również te,  znikające w czasie 30minut – nuty serca i głowy. Mieszają się z nimi i zapobiegają szybkiemu ulatnianiu. Do nowego Znikacza wprowadziłam więc nuty bazy: olejek amyrisowy i paczulę. Olejek amyrisowy (Amyris balsamifera) to olejek z destylacji drewna, pochodzi z Haiti, zapach dość podobny do sandałowca, zawiera do 13% elemolu odstraszającego kleszcze.

Estry benzylu

Octan beznylu i benzoesan benzylu to substancje występujące w przyrodzie, w olejkach kwiatowych, na przykład ylang-ylang, jaśmin. W aktualnej wersji Znikacza zastosowałam syntetyczne estry. W kolejnych testach zastąpię je prawdziwym olejkiem ylang-ylang (porównanie skuteczności już wkrótce). Amyris, estry i kilka innych pomysłów testowałam kilka dni temu wokół mojego nowego domu: w górskim lesie bukowym, nad rzeką, jeziorem, wszystko mam tam w jednym miejscu, do tego 34km od Bałtyku. Już za kilka miesięcy pierwsze warsztaty, połączone ze zbiorem roślin – mam wrażenie, że tam rośnie wszystko. Migawki z mojego Raju na instagramie.

 

Testy terenowe – nowy ranking olejków na insekty

Podczas testów nowy Znikacz okazał się bardziej skuteczny od Znikacza z Bursztynami lub Tują, odstraszał czarne kleszcze oraz kleszczowe mikroskopki. Skuteczny przez około 4-5 godzin od chwili aplikacji. Rewelacyjnie spisały się również Zniakacz koncentrat i znikacz z wetiwerem i geranium (ta wersja pachnie jak ylang-ylang, chociaż olejek ten nie był użyty w kompozycji – magia zapachów)

Ayrisowy repelent duża porcja (5 litrów) – przepis (większość składników możesz kupić u mnie w sklepie z olejkami – sprawdź listę olejków na kleszcze)

Przeznaczenie: do aromatyzowania pomieszczeń i tekstyliów. Składniki zmieszane  w tych proporcjach są bezpieczne w kontakcie ze skórą. Preparat zawiera terpeny i fenole, nie nadaje się dla kotów.

Eukaliptus cytrynowy, zastosowany w przepisie, to super źródło cytronellalu, zastępuje cytronellę.

 

 
Ten post ma 4 komentarzy

 1. Kasia Sz

  do 5 kg nafty? kurcze tak dużo się jej dodaje?

 2. Ewa Debis

  O rany, ledwo nawarzyłam na cito nalewki bursztynowej, ekstraktu z tui i to bez chłodnicy zwrotnej (dom stoi cały) a tu masz, cuś nowego. O matko, i na dodatek sklep zamknięty. Chyba się poddaję….

 3. Agnieszka Klimkiewicz

  witam,
  a gdzie można kupić octan benzylu?

 4. Mysza

  Znikacz kleszczy działa! wędrówki po lasach nie przyniosły niespodziewanych gości, nawet komary i muchy omijały mnie szeroko choć od zawsze byłam dla nich ulubionym obiektem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.