Herbatka dnia: kurylski czaj

pięciornik-krzewiasty

Wrześniowy wieczór na przedmieściach Krosna. Tu wszystko jest ziołowe: ziołowe studia, ziołowe łąki, góry porośnięte ziołami, zioła w snach i zioła na stole. Ziołowy nastrój podczas kolacji, ziołowe rozmowy ziołowych blogerek, moje i Klaudyny Hebdy. Ziołowa wiedza to wiedza o własnej niewiedzy, i wśród ziołowych plotek rodzą się pytania: czy za rok, za dwa lata, poznamy sekrety fitoterapii, by tytułować się zielarzami? To temat bezkresny, te zioła.

Ziołowy czas w wieczornym ogrodzie. Pięciorniki krzewiaste i  zielarska ciekawość – jak smakuje pięciornik?

-Klaudyna, piłaś już z niego herbatkę? To kurylski czaj, mówiła mi o nim Agata, artystka od kiszonek, z Miejskiej Kuchni Roślinnej.

-Nie piłam, a mam w ogrodzie. Łukasz Łuczaj zachwala, że smaczny. Czy wiesz,  że pili go Indianie? Przy stanach  zapalnych i problemach trawiennych, a także jako napój lekko pobudzający.

-Wspaniale – mówię – znam go z tradycji syberyjskiej, to zioło Ałtaju, Himalajów, sławne na wschodzie i bardzo cenne. Zawędrowało do Indian i Twojego ogrodu, a my tak mało o nim wiemy. Skosztujmy natychmiast.

Kurylska herbatka, kurylski czaj, to napój z liści i kwiatków pięciornika krzewiastego, odmiany żółtej. Zbieramy, suszymy, parzymy jak herbatę chińską, czas 10min. W fitoterapii rosyjskiej jest wiele opisów kurylskiej herbatki, to remedium na różne choroby i złe samopoczucie. Opisom nie dziwię się wcale, bo zgodnie z badaniami (Uniwersytet Lubelski), pięciornik krzewiasty dostarcza licznych flawonoidów, polifenoli i kwasów fenolowych (m.in.galusowy). Pod względem zawartości tych składników przewyższa  dwukrotnie swych krewnych: pięciorniki gęsi, srebrny, kurze ziele. Napój z takiego ziółka ma więc działanie odmładzające, wymiata wolne rodniki, regeneruje naczynia krwionośne i poprawia odporność. Przyczynia się do regulacji problemów z nadciśnieniem.  Ma  zabójcze działanie dla bakterii próchniczych, wywar można stosować do płukania gardła. W Rosji podawany dzieciom z moczeniem nocnym.

Pięciorniki znane są głownie z działania przeciwzapalnego, ściągającego, osuszającego, polecane są m.in. przy biegunkach. Czy więc herbatka kurylska nie będzie nieprzyjemnie wysuszać gardła?

-Za ściągające właściwości pięciorników odpowiadają galokatechiny – komentuje dr. Henryk Różański – w pięciorniku krzewiastym jest ich o połowę mniej, niż w innych pięciornikach. Najwięcej katechin występuje w zdrewniałych pędach pięciornika krzewiastego, a na herbatkę zbieramy liście i kwiaty.

Katechiny, taniny, kwasy fenolowe, polifenole – skład herbatki kurylskiej jest podobny do Camellia sinensis (herbaty chińskiej). Smak łagodny, herbaciany, wyczuwalny posmak olejków eterycznych. W składzie również fitosterole, karoten, kwercetyna, saponiny, minerały i spora dawka witaminy C.  Bogactwo biochemiczne na wyciągnięcie ręki.

-Pięciornik krzewiasty jest super – zachęca dr.Różański – Uprawiam go w ogrodzie i zbieram w czasie kwitnienia. Najlepszy jest żółty.*

Filiżanki już puste, ziołowy wieczór zmienił się w ziołową noc.

-Jak smakowała Ci kurylska herbatka? – pytam mojego ziołowego gościa.

-Na początku bardzo delikatna, pod koniec wyczułam taniny znane z herbaty chińskiej. Jest ich niewiele i nie mają ściągającego działania. Herbatka jest smaczna. – odpowiada Klaudyna

*informacje z kursu zielarz fitoterapeuta Krosno 2015

Inne rosyjskie herbatki na blogu:

Iwan Czaj

Czigirski Czaj

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten post ma 4 komentarzy

  1. apka

    jak na moczenie nocne u dzieci to muszę koniecznie wypróbować

  2. adzia be

    Mam pięciornik, ale różowy- pić? Pozdrawiam!

  3. Dosis Letalis

    Ja mam zolty odmiana Farreri. Wszystkie żółte odmiany są ok?

  4. ewa wiszniewska

    Kwas galusowy rozkłada się w wysokiej temperaturze więc nie liczyłabym na niego w tej herbatce 😉 Pozdrawiam

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.