Krem do rąk z nowym emulgatorem – dwa przepisy

7-kolorów-1

Przedstawiam przepis na ochronny krem do rąk, wykonany przy użyciu emulgatora PSC-3. Przepis pochodzi z repertuaru ubiegłorocznej Chatki Czarów w Podróży i jest to jeden z moich ulubionych kosmetyków.

Nazwa INCI emulgatora to Polyglyceryl-3 Dicitrate/Stearate, co w uproszczeniu oznacza, że zbudowany jest z gliceryny, kwasu cytrynowego i stearynowego. Kwas stearynowy to kwas tłuszczowy, charakterystyczny dla tłuszczów zwierzęcych oraz  masła shea i kakaowego.

Emulgator PSC-3 ma postać twardych perełek, zaliczany jest do komponentów naturalnych i posiada certyfikat Ecocert. Według producenta, jeśli połączymy go w przepisie z alkoholem cetylowym lub cetearylowym i monostearynianem glicerolu, uzyskamy preparat o strukturze lamelarnej, co ułatwia wchłanianie przez skórę. PSC-3 pozwala uzyskać stabilne kremy w prosty sposób, podobnie jak Olivem 1000, którego używam w wielu blogowych przepisach, przy czym PSC-3 jest zdecydowanie mniej kosztowny. Nie jest aktualnie popularny w polskich sklepach z produktami kosmetycznymi, dlatego postanowiłam zaoferować go w moim sklepie.

Mój sklep – olejki eteryczne i surowce kosmetyczne.

Emulgator PSC- sprawdź szczegółowy opis techniczny

Podstawowa różnice pomiędzy PSC-3 a Olivem 1000 to:

-cena

-forma fizyczna: olivem ma postać białych, nieregularnych płatków, PSC-3to kremowe granulki

-budowa chemiczna, gdzie najbardziej istotny jest fakt, że w związku z budową opartą na kwasie stearynowy, PSC-3 ma większy potencjał do blokowania ujścia gruczołów łojowych (jest bardziej komedogenny niż Olivem 1000), a więc nie jest odpowiedni do zastosowania na twarz u osób skłonnych do trądziku, jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla cery przesuszonej i jako balsam do ciała oraz krem do rąk.

-przy wykonywaniu kremu z PSC-3 można użyć konserwantu GSB w fazie wodnej i nie wpłynie to negatywnie na konsystencję.

Rękawiczka w kremie – ochronny krem do rąk

Receptura kremu do rąk doczekała się już wielu pochlebnych recenzji, łącznie z tą ode mnie – używam systematycznie, bardzo lubię i już 2 słoiki kremu zobaczyły dno, czyli zużyłam je całe. Przy kolejnych partiach kremu wprowadzam różne zmiany do receptury, jednak baza kremu to za każdym razem połączenie masła shea, wosku pszczelego i lanoliny. Oto receptura z warsztatów.

Menzurkę ustaw na wadze i umieść w niej następujące składniki. Następnie wstaw menzurkę do kąpieli wodnej, do rozpuszczenia składników.
Psc3 6gEmulgator, czynnik tworzący konsystencję, emolient
Alkohol cetylowy 2gjw
Monosterynian glicerolu 1gjw
Wosk 1gjw
Lanolina 1,5gjw
Masło shea 20gemolient (zmiękcza skórę, nawilża)
Olej rycynowy 4g
Olej migdałowy 4g
Macerat olejowy w medium trójglicerydu kaprynowo kaprylowego 6g
Olej jojoba 2g
W drugiej j menzurce umieść  gorący wywar ziołowy 130gsubstancja aktywna
Dodaj i rozpuśćGSB 1,3gkonserwant, regulator pH
Do miksowanego gorącego (65stC) wywaru ziołowego wlej zawartość menzurki z rozpuszczoną fazą olejową (65stC)
Miksuj 3 minutyWstaw do zimnej kąpieli i miksuj do zgęstnienia
Odstaw do ostudzenia poniżej 40st
Dodaj Gumę ksantanową 0,6gzagęszcza, stabilizuje
Gliceryt ziołowy 10gsubstancja aktywna, nawilża
Olejek tangelo 1g
Olejek grejpfrut biały 1g
Zmiksuj, odstaw na 3 minuty, zmieszaj łyżeczką, przelej do słoiczkaOlejek mięta zielona 10 kropli

UWAGI: wywar ziołowy stosowany w kremie to wywar z roślin saponinowych, na przykład lukrecji, psianki słodkogórz, jukki, bluszczu. Lista ziół saponinowych.

Krem do rąk –  modyfikacje

-dla uzyskania większej gęstości preparatu zwiększyć zawartość alkoholu cetylowego do 3-4g

-zmienić proporcje olejów, dodać oleje tłoczone na zimno

-użyć innych olejków eterycznych.

Moja najnowsza wersja kremu do rąk dedykowana osobom wykonującym prace fizyczne, narażonych na urazy mechaniczne stawów i otarcia naskórka.

  • psc-3……………………………5g
  • alkohol cetylowy …………… 3g
  • monostearynian glicerolu….1g
  • wosk pszczeli …………………1g
  • lanolina …………………………2g
  • masło shea…………………….14g
  • olej rycynowy ………………..5g
  • olej migdałowy ……………….4g
  • trójgliceryd kaprynowo kaprylowy……………….10g
  • olej ogórecznika ………………………………………7g
  • wywar saponinowy na wodzie kokosowej………130g
  • gsb……………………………………………………….1,3g
  • guma ksantanowa……………………………………..0,6g
  • olejki eteryczne

UWAGI:

olej ogórecznika jest wrażliwy na temperaturę, dodaję go do ostudzonego kremu

kompozycja olejków eterycznych z nutą przewodnią: olejek golteriowy. To olejek o specyficznym zapachu, często kojarzony z wyrobami medycznymi (maść Ben Guy ma ten zapach). Olejek golteriowy składa się głównie z salicylanu metylu, ten komponent stanowi ponad 90% składu olejku. Salicylan metylu to silne lekarstwo na stany zapalne stawów, lek przeciwreumatyczny i przeciwbólowy. Dla zamaskowania medycznego zapachu golterii użyłam olejek goździkowy (p.bólowy, p.zapalny), olejek Litsea cubeba (leczy zmiany zwyrodnieniowe tkanki chrzęstnej i doskonale maskuje golterię), o olejek mirrowy, czystkowy i kocankowy (przyspieszają gojenie ran i poprawiają stan naskórka). Czystek to również źródło pinenu, o właściwościach p.zapalnych dla tkanki chrzęstnej. Inne źródła pinenu podawałam niedawno w poście na Aromastrona.pl.

„Perfumy czy lekarstwo?” to temat moich zajęć na zlocie zielarskim, organizowanym w maju przez Janka Wojcierowskiego. Zaprezentuję, że salicylan metylu i kamfora mogą stanowić przyjemny element kompozycji zapachowej, dzięki czemu lecznicze preparaty pachną jak perfumy, co ma niebagatelny wpływ na stan psychiczny osoby poddawanej kuracji.

Chatka Czarów w tym roku nie będzie podróżować, zapraszam na warsztaty w moje okolice, terminy sprawdź na stronie warsztatowej. Nowym rozwiązaniem jest natomiast Paczka z Chatki, czyli warsztaty wysyłkowe: uczestnik otrzymuje Herbi Paczkę, kontaktujemy się przez media społecznościowe. Szczegóły warsztatów wysyłkowych 7 kolorów na stronie Herbisklepu. 7 kolorów dostępne będzie do końca marca.

Kilka wariacji emulsji z użyciem PSC-3 znajdzie się w Herbibooku, czyli w mojej książce. Przyznam, że grudzień był dla książki bardzo łaskawy, jednak w styczniu nie napisałam ani strony w związku z Waszym Wielkim Entuzjazmem wobec mojej kolekcji olejków eterycznych dostępnych w moim sklepie. Dziękuję! W książce będzie też dużo przepisów z użyciem olejków eterycznych, a jeśli potrzebujesz inspiracji natychmiast, zapraszam do grupy Aromastrona na fb.

Emulgator PSC-3 dostępny jest w Herbisklepie w opakowaniach 100 i 500g. Przyznam, że to dla mnie rozczulający temat, bowiem celem wprowadzenia go do sprzedaży było od początku znalezienie dla nas ekonomicznej alternatywy dla Olivem i to się najwyraźniej udało, zważywszy entuzjazm osób, które przetestowały PSC-3 w warsztatowych kosmetykach.

Zajrzyj też do innego przepisu z Chatki Czarów, przepis: Zielone Panaceum

Co w kremie do rąk robi woda kokosowa?

Woda kokosowa to naturalny płyn izotoniczny, w przepisie pełni rolę taką samą, jak osławiona solanka Ringera, a jest zdecydowanie smaczniejsza, ma bogatszy skład i do tego pachnie kokosami. Dla przypomnienia: kosmetyki izotoniczne wchłaniają się lepiej, są bardziej skuteczne.

Ten post ma jeden komentarz

  1. DknlM

    A jeżeli nie mam psc-3 ale mam olivem 1000 to jak je zamienić? Ile olivemu odpowiada jakiej ilości psc?

Dodaj komentarz