Nic nie wyszło z moich noworocznych planów wznowienia bosych treningów biegowych. Po pierwsze z braku czasu. Po drugie z obawy, że w czasie biegu znowu coś wymyślę, i będę mieć jeszcze mniej czasu. (biegałam w tym sezonie razy dwa, za pierwszym razem wymyśliłam 1000 roślin jadalnych, za drugim 1000 roślin leczniczych) Uprawiam niezmiennie dziesięciobój zielarski. To przedzieranie się przez chaszcze i błoto, skakanie przez rowy, zbieranie żołędzi, marsz przez łąkę, dźwiganie kosza itp. Sama radość, aż dziwne, że na endomondo nie ma takiej dyscypliny sportu w menu. Poszukiwacze roślin mogliby się dodawać do ulubionych i porównywać ilość spalonych kalorii. (endomondo to taka aplikacja do monitorowania aktywności fizycznej).
Dzisiejszy trening zaliczam do udanych. Kurtka, sweter, ocieplane buty, koszyk i aparat. Było zimno lecz słonecznie, a nic tak nie motywuje mnie do działania, jak słońce. Kolor kwiatów jasnoty purpurowej wprost zachwycał. Jej liście – bujne jak w marcu. Zapach specyficzny, jak zawsze – dla mnie przyjemny. Jasnota purpurowa znana jest dobrze w Japonii – wiosną oddaje się jej hołd, jest jednym z siedmiu warzyw celebrowanych w czasie święta wiosny . W Polsce – niedoceniona. Notorycznie mylona z pokrzywą, nawet w poważnych tytułach prasowych. I najgorsze jest to, że taka ignorancja nikogo nie oburza, nie zawstydza! Jest na nią społeczne przyzwolenie, bo kogo obchodzą kształty i kolory przyrody, skoro jest tyle ciekawych plotek, newsów i gadżetów? Tyle, aż głowa boli.
Migrena, nadciśnienie, napięte mięśnie – krótka charakterystyka dzisiejszych czasów. A dalej cała masa chorób, leków, jeszcze więcej chorób i leków. A można inaczej. Można pokochać jasnotę purpurową – zadanie łatwe, bo to taka piękna roślina.
Jasnota purpurowa kwitnie wiosną i ciepłą jesienią. Purpurowe kwiatki zdobią krajobraz nawet w łagodne zimy. Łatwa do rozpoznania, rośnie dosłownie wszędzie – na zaniedbanym trawniku, w sadzie, na łące, na nieużytkach, w parku, lesie, nad rzeką, nad jeziorem. Jest powszechna jak mniszek lekarski, gwiazdnica, pokrzywa. Liście są podobne do pokrzywy, ale nie parzą. Kwiaty całkiem inne -u jasnoty jak lwie paszcze, pokrzywa ma zielone kwiatuszki o średnicy do 2mm.
Wystarczy się schylić i rwać. A warto, ponieważ:
- łagodzi ból głowy, polecana przy migrenach
- rozluźnia mięśnie szkieletowe, czyli pomaga rozładować stres i przynosi ulgę w bólach kręgosłupa
- zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie krwi
- jest wartościowym warzywem – do stosowania w sałatkach, zupach czy zapiekankach
Zbieram jasnotę purpurową do suszenia i na wino ziołowe. Susz przyda mi się do ziołowych herbatek. W naparach warto połączyć jasnotę purpurową z rumiankiem, krwawnikiem, paczulą czy selerem – wzmocnią działanie i poprawią smak napoju.
Można zrobić ocet jasnotowy i przyłączyć się do święta octu 😉 Więcej o właściwościach jasnoty purpurowej tutaj.
Jasnota purpurowa i nie boli głowa!
Ten post ma 9 komentarzy
Inez, Ty to umiesz człowiekowi zadać roboty 🙂 Myślałam, że już posiedzę sobie na kanapie, bo u mnie mróz już zmroził wszystko. Liście zszarzały i opadły, kwiatki zmarzły, jabłka jeszcze wiszą, ale nie wiem, czy nadają się na coś po zmarznięciu? A tu piszesz, że jasnota się purpurzy 🙂 Dzięki, jutro poszukam w moich chaszczach. Będzie jak znalazł na rozładowanie codziennego stresu 🙂 Pozdrawiam
Ha, nie rozsiadaj się, za chwilę wykopki! rdestowiec czeka 🙂
Inez, nawet wiem gdzie rośnie 🙂 Za płotem mojej pracy. Chyba nie odważę się wyskoczyć tam z łopatą 🙂
Uwielbiam jej dziwny smak, mieszam z miętą czy rumiankiem. Dzięki Inezko za masę wiadomości.
Kurczę, to nic tylko biegać! 😀
Niby taka niepozorna roślinka…będę musiała się za nią rozejrzeć 🙂
Witam, a ja mam na działce coś podobnego – też o ciekawym zapachu ale ma bardziej mięsiste i pobruzdowane liście i nie jest taka delikatna, czy to może być jasnota ale jakaś stara roślina a nie młoda?
Inssa, przerośnięta jasnota to mierznica czarna, porównaj zdjęcia w internecie. Teraz jasnota wygląda bardzo świeżo i ładnie, to taka nowa tura wzrostu. Kolory natomiast mogą się różnić, jest jeszcze jasnota biała i różowa oraz jasnota gajowiec o liściach w szare wzorki – popularne pnącze ogrodowe.
Poza ogromem wiedzy jaki przekazujesz (a ja wchłaniam to wszystkimi zmysłami) to uwielbiam czytać Twoje posty ze względu na świetny styl pisania. Pozdrawiam słonecznie
Jak robisz wino z jasnoty?
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.