Nowa dyscyplina sportu i jasnota purpurowa.

Nic nie wyszło z moich noworocznych planów wznowienia bosych treningów biegowych. Po pierwsze z braku czasu. Po drugie z obawy, że w czasie biegu znowu coś wymyślę, i będę mieć jeszcze mniej czasu. (biegałam w tym sezonie razy dwa, za pierwszym razem wymyśliłam 1000 roślin jadalnych, za drugim 1000 roślin leczniczych) Uprawiam niezmiennie dziesięciobój zielarski. To przedzieranie się przez chaszcze i błoto, skakanie przez rowy, zbieranie żołędzi, marsz przez łąkę, dźwiganie kosza itp. Sama radość, aż dziwne, że na endomondo nie ma takiej dyscypliny sportu w menu. Poszukiwacze roślin mogliby się dodawać do ulubionych i porównywać ilość spalonych kalorii. (endomondo to taka aplikacja do monitorowania aktywności fizycznej).

Dzisiejszy trening zaliczam do udanych. Kurtka, sweter,  ocieplane buty, koszyk i aparat. Było zimno lecz słonecznie, a nic tak nie motywuje mnie do działania, jak słońce. Kolor kwiatów jasnoty purpurowej wprost zachwycał. Jej liście – bujne jak w marcu. Zapach specyficzny, jak zawsze – dla mnie przyjemny. Jasnota purpurowa znana jest dobrze w Japonii – wiosną oddaje się jej hołd, jest jednym z siedmiu warzyw celebrowanych w czasie święta wiosny . W Polsce – niedoceniona. Notorycznie mylona z pokrzywą, nawet w poważnych tytułach prasowych. I najgorsze jest to, że taka ignorancja nikogo nie oburza, nie zawstydza! Jest na nią społeczne przyzwolenie, bo kogo obchodzą kształty i kolory przyrody, skoro jest tyle ciekawych plotek, newsów i gadżetów? Tyle, aż głowa boli.


jasnota purpurowa 4(3)

Migrena, nadciśnienie, napięte mięśnie – krótka charakterystyka dzisiejszych czasów. A dalej cała masa chorób, leków, jeszcze więcej chorób i leków. A można inaczej. Można pokochać jasnotę purpurową – zadanie łatwe, bo to taka piękna roślina.

Jasnota purpurowa kwitnie wiosną i ciepłą jesienią. Purpurowe kwiatki zdobią krajobraz nawet w łagodne zimy. Łatwa do rozpoznania, rośnie dosłownie wszędzie – na zaniedbanym trawniku, w sadzie, na łące, na nieużytkach, w parku, lesie, nad rzeką, nad jeziorem. Jest powszechna jak mniszek lekarski, gwiazdnica, pokrzywa. Liście są podobne do pokrzywy, ale nie parzą. Kwiaty całkiem inne -u jasnoty jak lwie paszcze, pokrzywa ma zielone kwiatuszki o średnicy do 2mm.

Wystarczy się schylić i rwać. A warto, ponieważ:

 • łagodzi ból głowy, polecana przy migrenach
 • rozluźnia mięśnie szkieletowe, czyli pomaga rozładować stres i przynosi ulgę w bólach kręgosłupa
 • zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie krwi
 • jest wartościowym warzywem – do stosowania w sałatkach, zupach czy zapiekankach

Zbieram jasnotę purpurową do suszenia i na wino ziołowe. Susz przyda mi się do ziołowych herbatek. W naparach warto połączyć jasnotę purpurową z rumiankiem, krwawnikiem, paczulą czy selerem – wzmocnią działanie i poprawią smak napoju.

Można zrobić ocet jasnotowy i przyłączyć się do święta octu 😉 Więcej o  właściwościach jasnoty purpurowej tutaj.

 Jasnota purpurowa i nie boli głowa!

jasnota purpurowa 5(2)

 

jasnota purpurowa 7(1)

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Mania

  Inez, Ty to umiesz człowiekowi zadać roboty 🙂 Myślałam, że już posiedzę sobie na kanapie, bo u mnie mróz już zmroził wszystko. Liście zszarzały i opadły, kwiatki zmarzły, jabłka jeszcze wiszą, ale nie wiem, czy nadają się na coś po zmarznięciu? A tu piszesz, że jasnota się purpurzy 🙂 Dzięki, jutro poszukam w moich chaszczach. Będzie jak znalazł na rozładowanie codziennego stresu 🙂 Pozdrawiam

  1. Inez Herbiness

   Ha, nie rozsiadaj się, za chwilę wykopki! rdestowiec czeka 🙂

   1. Mania

    Inez, nawet wiem gdzie rośnie 🙂 Za płotem mojej pracy. Chyba nie odważę się wyskoczyć tam z łopatą 🙂

 2. Magiczny Zakątek

  Uwielbiam jej dziwny smak, mieszam z miętą czy rumiankiem. Dzięki Inezko za masę wiadomości.

 3. Heart Chakra

  Kurczę, to nic tylko biegać! 😀

  Niby taka niepozorna roślinka…będę musiała się za nią rozejrzeć 🙂

 4. Inssa

  Witam, a ja mam na działce coś podobnego – też o ciekawym zapachu ale ma bardziej mięsiste i pobruzdowane liście i nie jest taka delikatna, czy to może być jasnota ale jakaś stara roślina a nie młoda?

  1. Inez Herbiness

   Inssa, przerośnięta jasnota to mierznica czarna, porównaj zdjęcia w internecie. Teraz jasnota wygląda bardzo świeżo i ładnie, to taka nowa tura wzrostu. Kolory natomiast mogą się różnić, jest jeszcze jasnota biała i różowa oraz jasnota gajowiec o liściach w szare wzorki – popularne pnącze ogrodowe.

 5. chagatka

  Poza ogromem wiedzy jaki przekazujesz (a ja wchłaniam to wszystkimi zmysłami) to uwielbiam czytać Twoje posty ze względu na świetny styl pisania. Pozdrawiam słonecznie

  1. Barbara M.

   Jak robisz wino z jasnoty?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.