Oczyszczona borowina. Tonik borowinowy z wakrotką azjatycką.

Drogeria i ja – nie mamy ze sobą po drodze. Rzadko kupuję kosmetyki, a moja półka w łazience przepełniona cudownościami – są to super produkty, wykonane samodzielnie. Lubię proste przepisy i tanie półprodukty. Łączę je z samodzielnie zebranymi ziołami i tak powstają kosmetyki o wielkiej wartości, zdrowe i skuteczne.

Przedstawiam główną gwiazdę mojej półki z kosmetykami: tonik borowinowy z wąkrotką azjatycką. Tonik łączy w sobie zalety borowiny i super moc ziół. Dodatkowo jest to tonik o kwaśnym odczynie, ponieważ zawiera kwas mlekowy. Wszystko to sprawia, że cera po borowinowym toniku jest piękna, gładka, świeża i zdrowa. Flora bakteryjna skóry rozwija się prawidłowo.

Jak samodzielnie zrobić taki tonik?

  • potrzebujesz: ekstrakt ziołowy na kwasie mlekowym,
  • borowinę oczyszczoną.

borowina oczyszczona i wyciąg ziołowyEkstrakty ziołowe na kwasie mlekowym opisałam w oddzielnym poście, jeśli jeszcze nie masz swojego ekstraktu – zajrzyj po wskazówki. Mój ekstrakt powstał z wąkrotki azjatyckiej, miłorzębu japońskiego i pięciornika srebrnego. Zioła te mają bardzo dobre działanie dla mieszanej skóry z tendencją do zaczerwienienia. Wzmacniają naczynka krwionośne, uszczelniają tkanki. Wąkrotka azjatycka Cantella asiatica jest jednym z tych skarbów natury, które wzmagają produkcję kolagenu. Oznacza to, że preparaty z jej udziałem mają działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające skórę.

Borowina oczyszczona to produkt destylacji, przezroczysty płyn o dymnym zapachu. Stosuję ją jako bazę wielu kosmetyków, nie mogę wyjść z podziwu dla jej działania. Rewelacyjna dla cery, oczu, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Borowinę  opisałam w poście  Projekt borowina oraz na forum zielarskim. Za kilka dni wpis poświęcony borowinie – nawet święto borowiny, to zdecydowanie moje odkrycie roku!

Wykonanie toniku borowinowego z ekstraktem ziołowym:

  • wlej 50ml. oczyszczonej borowiny  do buteleczki,
  • dodaj ekstrakt ziołowy – ilość około 10ml.
  • papierkiem wskaźnikowych sprawdź odczyn produktu, tonik nie może być zbyt kwaśny. Na fotografii: ta wersja ma zbyt niski odczyn ph, czyli jest zbyt kwaśny. Taki kosmetyk można pozostawić na skórze na kilka minut i następnie koniecznie zmyć wodą. Będzie miał właściwości złuszczające.

kosmetyk naturalny domowej produkcji, tonik borowinowy

Jak podnieść odczyn ph produktu, czyli zmniejszyć jego kwasowość?

  • możesz dodać więcej borowiny – borowina odczyn 7, po dodaniu 30ml. borowiny  ph toniku wzrośnie,
  • możesz zastosować sodę oczyszczoną, soda ma odczyn zasadowy (około 9) i podniesie ph toniku. Na fotografii: po dodaniu do produktu  1mg. sody oczyszczonej ph podniosło się do około 4. Podobną kwasowość mają kiszone ogórki. Tonik o takim odczynie pozostawiam na buzi przez całą noc.

kosmetyk naturalny domowej produkcji, tonik borowinowy

Więcej o regulowaniu odczynu ph kosmetyków na stronie mazidła.

W przepisie na tonik  ilość płynów nie jest najważniejsza, tylko odczyn. Pamiętaj o tym, bardzo proszę.

Podczas stosowania kosmetyków, zawierających kwas mlekowy, chroń skórę przed promieniowaniem UV.

Mam nadzieję, że rozbudziłam trochę Twój instynkt eksperymentatora 🙂

Inez

 

 

 

Ten post ma 21 komentarzy

  1. K'lara

    Inez, gdzie kupujesz te paski do określania pH płynów? Chodzi mi o te przedstawione na zdjęciu.

    1. K'lara

      Już wiem: na Mazidłach. 😀 Najpierw myśleć a potem pisać, prawda? 😀

      1. ziołowa Iness

        A nie, właśnie nie tam. Półprodukty kupuję na kilogramy, to o wiele taniej, niż na Mazidłach. Papierki przy okazji. (buteleczki, naoh, magnez, węgiel, kwasy, mocznik i różne inne atrakcje 🙂

        1. mira

          a gdzie dokładnie , szukam i nie mogę znaleźć podobnie zresztą jak wąkrotkę azjatycką

          1. ziołowa Iness

            Miro, co „gdzie dokładnie?”

          2. mira

            Chodzi mi o to gdzie mogę dostać półprodukty na kilogramy, szczególnie magnez mnie in teresuje

            pozdrawiam

          3. ziołowa Iness

            Miro, takie rzeczy są dostępne na przykład na Allegro. Jest również sporo sklepów internetowych z półproduktami. Wpisz w google „magnez sześciowodny czda 1kg cena” i pojawią się oferty. Magnez około 22zł. za kilogram.

            Co, przydałby się sklep, gdzie wszystko byłoby pod ręką. Może w przyszłości otworzę takie miejsce w sieci. Nie musiałabyś szukać.

  2. Ewa

    Pytanie może głupia, ale nie mam jak w domu uruchomić destylacji, znalazłam natomiast wyciągi z torfu, ehm, w ofertach dla akwarystów….Czy mogą mieć zastosowanie dla nas?

    1. ziołowa Iness

      Mój ekstrakt jest z borowiny leczniczej, pokładów wykorzystywanych w uzdrowiskach. Jeśli chcesz wypróbować, przyślę buteleczkę, razem z naklejkami na zioła.

      1. Ewa

        Pewnie, że chcę! W tych akwariowych niepokoi mnie wspomaganie produkcji ikry;) Na allegro znalazłam wyciąg glikolowy z torfu. A gdyby tak zrobić wyciąg bezpośrednio z mlekowca na borowinie? Hmmmm…

        1. ziołowa Iness

          Ewo, borowina sama w sobie jest kwaśna. Kłopot pojawia się przy destylacie – kwasy nie przechodzą do oczyszczonej borowiny. Sławny Fibs w związku z tym był zakwaszany cennym kwasem cynamonowym. A w toniku kwas mlekowy wzmaga działanie oczyszczonej borowiny.

          Dziewczyny – jeśli macie w rodzinie zdolnego wytwórcę domowych alkoholi, to domagajcie się borowinowych destylatów.

          1. Daga

            Hej, poszukując Fibs trafiłam na ten wpis. Czy ktokolwiek może wie jak można go kupić? Czy jest jeszcze dostępny gdziekolwiek na świecie?

  3. Maria

    Mój instynkt eksperymentatora rozbudziłaś siedzę już dłuższy czas i szukam …. znalazłam borowinę w takim 1 kg opakowaniu, pisze na niej Pasta borowinowa lecznicza do stosowania na skórę więc myślę, że może być? Kwas mlekowy 80% 100 gramowe opakowanie …i problem się zaczął z ziołami? Jest nalewka z wąkrotki ale samej wąkrotki nie znalazłam miłorząb jest ale w tabletkach. Pogrzebałam w moich ziołach ale nie znalazłam nic co bym mogła użyć. I co teraz z moim rozbudzonym instynktem….

    1. ziołowa Iness

      Mario, mam też taki ekstrakt z wierzbówki kiprzycy i kocanki. Zioła suszone kup w Magicznym Ogrodzie. Latem będziemy zbierać wąkrotkę polska, miłorząb też można samodzielnie, jesienią.
      Borowina ma być 100%, nie jakaś pasta. Co to za skład?

      1. Maria

        Piękne dzięki Iness za Magiczny Ogród zwykle zamawiałam w kilku zielarniach, a tu jest większość produktów, które mnie interesują.
        A ta Pasta Borowinowa to jest do okładów doczytałam….ale znalazłam Borowinę *Plus* Czysta mikro-biologicznie Sulphur

        1. ziołowa Iness

          Mario, jaki masz pomysł na wykorzystanie tej borowiny? zrobisz destylat?
          Jeśli chodzi o dopisek czysta mikro-biologiczie, to borowina z natury taka jest i nie wyobrażam sobie, żeby uzdrowiska i apteki mogły inną sprzedawać i stosować do zabiegów. Substancje obecne w borowinie leczniczej (lecznicza jest ta o wysokiej zawartości minerałów) uniemożliwiają rozwój mikroorganizmów.

          1. Maria

            Na początek myślę zastosować na okłady, może jakaś maseczka… jeśli już mi dostarczą borowinę to bardziej zagłębię się w temat. Jak wyczuję, że przy mojej „ograniczonej” wiedzy mogę się tym zająć to pokuszę się chyba i o destylat. Z destylacją lata temu miałam kontakt więc może czas przypomnieć sobie co mi jeszcze zostało w pamięci?

          2. ziołowa Iness

            Mario, a widziałaś w Projekcie Borowia moje wiadro z borowiną? takie wielkie kosztuje 50zł. i do aptek DOZ dostarczają bez kosztów przesyłki. Logujesz się na stronie apteki DOZ , szukasz „borowina”, kupujesz wiadro (25kg.) i czekasz. Drugiego dnia towar jest do odbioru w wybranej przez Ciebie aptece.

  4. Magda

    ha! a ja właśnie wczoraj swoja borowinkę od Ciebie otrzymalam, wchodzę na bloga celem przypomnienia sobie Twojego starego wpisu „projekt borowina” i co widzę? pierwszy post od razu o borowinie!!!
    teraz bede popijac (samo?z woda?ile?), smarować się, okładać i wszystklo inne:)
    rozbudzona jak nigdy:)

    1. ziołowa Iness

      Dr. Różański zaleca pić 2×10 ml. Ja piję duży łyk codziennie rano. Już szykuję post o borowinie 🙂

  5. Maria

    Borowina dotrze do mnie jutro czekam z niecierpliwością. Jeszcze tylko potrzeba mi czasu….. mam go tak niewiele na swoje eksperymenty…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.