Olejek kolendrowy: właściwości, zastosowanie i przepis na maść p.przeziębieniową

herbikol

Wieczór gęsty od mgły i mleczny od świateł.  Wchodzę do ciepła. Na stole rozlane krople olejku jałowcowego z jagód, goździka, mięty i z nasion kolendry. Taki luksus: prawdziwe olejki eteryczne z całego świata stawiam na półce w pięciolitrowych butlach, rozlewam do mniejszych opakowań. Łatwo uronić kroplę to tu, to tam. Perfumy kreują się samodzielnie, drewniany stół nasiąka zapachem. To już drugi rok mojego Herbisklepu, spełnione marzenie świąteczne i setki paczek wysłanych do Waszych domów.

Kolendra zachwyca mnie od zawsze. Próbkę oleju kolendrowego z nasion woziłam z Chatką Czarów na warsztaty zielarskie. Niezmiennie wprawiała kolendra w zdumienie: sprawdź, jak dobrze pasuje do goździków/pomarańczy/mięty/cedru etc, kto by pomyślał – przyprawa, a pachnie perfumami.  To nie przypadek.

Olejek kolendrowy z nasion kolendry siewnej ma szałowy skład biochemiczny: 60-70% to alkohol o nazwie d-linalool, poza tym pinen, felandren, cymol, dipenten, alfa-terpinen, geraniol, l-borneol i estry tych alkoholi. Olejek stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym, spożywczym (cukierki, gin, czekolada), farmaceutycznym. Jeśli znasz kolendrę z własnego ogrodu, to wąchaj nasiona dojrzałe, te zerwane przedwcześnie pachną nieprzyjemnie. Mało romantyczne, Grecy nazwali kolendrę od słowa 'cories’ czyli pluskwy.

Wyjaśnienie: piszę o składzie olejku eterycznego, bo olejki eteryczne nie są jednorodne  chemicznie.  Można je porównać do owocowych koktajli. Pyszny, zielony koktajl to np. banan, kiwi, jabłko, trochę imbiru. Koktajl żółty zawiera mango lub pomarańczę. Wybieram ulubiony miks, sprawdzam skład, wiem więcej, a nawet mogę samodzielnie odtworzyć recepturę. Z olejkami jest podobnie: olejek eteryczny to koktajl związków chemicznych, rolę owoców pełnią tu: alkohole, estry, fenole itd. W zależności od rodzaju i konfiguracji składników – mamy różne zapachy. A z olejkowych składników linalool jest dla przemysłu perfumeryjnego szczególnie cenny. Wyodrębniony linalool pachnie konwaliami, to pobudza wyobraźnię.

Linalool, inaczej linalol, to alkohol terpenowy, występuje w naturze w kilku formach (alfa, delta, beta) oraz w wersji zestryfikowanej czyli jako octan linalolu. Octan linalolu znamy z olejku lawendowego, bergamotowego, petitgrain (35-40%). Największym źródłem linalolu jest drzewko różane ( Aniba rosedora) – 85%, niewielkie ilości w olejku cynamonowym, różanym, gardeniowym i innych – wyborowe towarzystwo. W nasionach kolendry, gałce muszkatołowej, olejku pomarańczowym i imbirowym występuje d-linalol. Z przykładu koktajlu owocowego wiemy, że banan czy jabłko smaku nie czyni, chodzi o zestaw, dobrą kompozycję – mamy wtedy smak i zapach łączący walory użytych składników. Tak samo w olejkach – sam linalool nie upodabnia lawendy do drzewka różanego czy kolendry, a żaden z tych olejków nie pachnie konwaliami. Wiedza o obecności linalolu daje jednak ogólne pojęcie, do czego taki olejek może służyć.*

Przykładowa kompozycja z olejkiem kolendrowym: pomarańcza 10, goździk 10, litsea 10, ylang 3, kolendra 3 (w rokitnikowym szamponie – kolendra to intensywny zapach, olejek jest bardzo wydajny).

Olejek kolendrowy znany jest głównie jako pomocnik trawienia. Zastosowany na skórę działa przeciwbakteryjnie, nie dopuszcza do keratynizacji gruczołów łojowych, pobudza krążenie krwi i działa przeciwzapalnie – do użycia w preparatach kosmetycznych i leczniczych, np. przy reumatyzmie, kontuzjach. Ułatwia oczyszczanie błony śluzowej układu oddechowego – działa cuda.

Moje 5 litrów olejku kolendrowego przyjechało w idealnym momencie: robię  maść wspomagającą leczenie dróg oddechowych, maść w stylu Herbolenu.  Bazą mojego produktu będzie nierafinowane masło shea, bezproblemowe w obróbce, idealna baza maści, kremomusów i masełek do ciała.

Herbikoll – maść z olejkiem kolendrowym i kamforą

  1. 130g masła shea
  2. 60g maceratu żywicznego na oleju kokosowym (sprawdź, jak to zrobić)
  3. shea i macerat żywiczny ogrzej i zmiksuj na gładką masę, ostudź
  4. olejki eteryczne umieść w słoiku: eukaliptusowy 6g, sosnowy 6g, kolendrowy 6g plus kamforę syntetyczną w kostce 10g, zamknij słoiczek i potrząśnij, aż do rozpuszczenia kamfory
  5. olejki z kamforą dodaj do ostudzonej masy shea+kokos i zmiksuj ponownie
  6. 1-2 g zastosuj do nacierania pleców i klatki piersiową przy kaszlu
  7. uwaga! unikaj kontaktu z błonami śluzowymi i okolicami oczu
  8. preparaty z kamforą są niewskazane przed 5 rokiem życia

Więcej o właściwościach leczniczych kolendry na Łuskiewnik

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Mała Mi

    Kolejne „przyda-sie” 🙂 Nie podejrzewałam kolendry o taką moc, braki w przyprawach i nalewkach uzupełnić powinnam.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.