Podniebna kąpiel magnezowa. Z pianą!

Oliwa magnezowa czyli połączenie chlorku magnezu z wodą – to alchemia na poziomie przedszkola. Każdy potrafi sobie taką zrobić,  wystarczy nasypać proszek do butelki i zalać wodą. Proste, ale działa.

Opisuję często magnezowe preparaty: oliwę magnezową, magnezowe kąpiele czy kremy. Łączę magnez z ziołami w herbimagach i ziołowych koncentratach. Dodaję go do szamponu i kremu do twarzy. Prawdziwa saga magnezowa.

Dzisiaj przedstawiam magnez w formie rozweselającej – magnezowy płyn do kąpieli. Z pianą! Rewelacja dla wielbicieli bąbelków i dla osób zestresowanych, zabawa w pianie to świetna terapia

1. nazbieraj chrust na ognisko – prastare prawo dżungli: kto nie zbiera chrustu, ten się nie kąpie

2. nazbieraj ziół dobrych dla skóry – na przykład tych z postu herbicraft

3. przygotuj wywar ziołowy – zgodnie z instrukcją z postu podniebna wanna

4. wsyp do naczynia 500g chlorku magnezu czda i zalej go wywarem ziołowym 500g – masz ziołową oliwę magnezową

5. na każde 500g oliwy magnezowej wlej 200g betainy kokamidopropylowej i wymieszaj. Płyn do kąpieli gotowy

6. stosuj od 50 do 100ml na wannę wody

7. trwałość 1 rok

Betaina kokamidopropylowa to detergent zaliczany do łagodnych i nie wywołujących alergii. Uzyskuje się ją  w reakcji chemicznej – z oleju kokosowego i betainy ( z buraków)

Dla wielbicieli chemii wzór reakcji zaczerpnięty z Wikipedii

CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N(CH3)2 + ClCH2CO2H + NaOH → CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N+(CH3)2CH2CO2 + NaCl + H2O

Nazwa detergentu jest równie śliczna, co wzór i sugeruję nauczyć się jej na pamięć – nic tak nie porusza słuchaczy, jak wzmianka o betainie kokamidopropylowej. No chyba, że chcielibyście ją połączyć z glukozydem decylowym.

Omawiany detergent należy do amfoterycznych, czyli tolerujących szeroki zakres ph. Będzie skutecznie mył w preparacie z dodatkiem kwasu mlekowego (kwaśne) i w obecności sody oczyszczonej (zasadowe). Zachowuje się idealnie w obecności chlorku magnezu, bez względu na jego stężenie.

Kompatybilność detergentu z chlorkiem magnezu jest bardzo ważna. Mydło nie znosi jego obecności i wszelkie próby uzyskania magnezowego płynu do kąpieli z mydłem są skazane na niepowodzenie. Mydło wchodzi z chlorkiem magnezu w reakcję, wynikiem której jest silikonowa maź, pozbawiona właściwości myjących. Reakcji tej doświadczyć można w czasie mycia mydłem rąk posmarowanych oliwą magnezową.

piana testytesty piany w płynach o różnym ph i różnym stężeniu chlorku magnezu: chlorek magnezu nie ma negatywnego wpływu na pianę

Betaina kokamidopropylowa jest detergentem amfoterycznym, więc:

 • do swojego płynu możesz dodać kwas mlekowy lub mlekowy ekstrakt ziołowy
 • do kąpieli możesz użyć kuli z sodą oczyszczoną

Proste sztuczki:

 • płyn do kąpieli będzie fajniejszy, jeśli dodasz olejki eteryczne, maksymalnie 2,5 g na 500g płynu
 • możesz zwiększyć ilość piany dodając 10g glukozydu decylowego do 500g płynu

Efekt:

 • piana jest mega giga, wielka, trwała i pięknie pachnie
 • kąpiel zawiera chlorek magnezu, więc koi nerwy i bóle mięśniowe
 • kąpiel zawiera skoncentrowany ekstrakt z ziół dobrych dla skóry – leczy, łagodzi i upiększa. Wszystko na raz. Świat jest piękny!
 • woda z płynem świetnie zmywa brud, produkt jest bezpieczny dla włosów – wyleguj się do woli z zanurzoną głową

piana piękna

Kąpiel, która zmywa nie tylko brud – dobierz odpowiednie olejki eteryczne dla uzyskania efektu:

 • pobudzenia – pomarańcza z paczulą, may chang
 • wyciszenia – lawenda z cedrem
 • rozmarzenia – sandałowiec
 • cdn.

Betainę kokamidopropylową możesz kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi lub w ulubionym herbi-sklepie.

Podniebną kąpiel z pianą testowali uczestnicy warsztatów w Chatce Czarów.

piana chrust piana gotuje się woda

 

 

 

Ten post ma 11 komentarzy

 1. Kasia :)

  Czy mozna by zamiast chlorku magnezu uzyc tu siarczanu magnezu (soli Epsom)? I czy daloby sie z tej betainy zrobic tez cos ciekawego do mycia wlosow? 🙂

  1. Inez Herbiness

   Kasiu, można soli epsom, można obu na raz. Jednak to rozważania teoretyczne – nie robiłam takiego preparatu. Betaina do włosów: zobacz herbi szampon na blogu jest przepis.

 2. hajduczek

  O jejku, jakie to fajne! Osobiście preferuję szybki prysznic, ale taka kąpiel w pianie działa na mnie inspirująco! Uwielbiam pianę, duuużo piany!
  Proszę, abym Betainę kokamidopropylową mogła nabyć za tydzień, gdy przybędę osobiście. I różne inne ingrediencje też. Już nie mogę się doczekać!

  A na czym polegało testowanie przez warsztatowiczów – wchodzili kolejno do wanny z pianą ziołową, stojącej pod gołym niebem?

  1. Inez Herbiness

   No nie, wchodzili pojedynczo, a na koniec krzyczeli: to najlepsze SPA świata

 3. kowalus

  Witam,
  Jako czytelnik tego bloga (rzadziej komentujący) chciałem zapytać autorkę oraz czytelników o poradę. Szukam książki (ale może być też inne źródło) o odżywianiu kobiety w ciąży oraz o odżywianiu dziecka po porodzie. Bardzo – ale to bardzo – chętnie ze wskazaniem na zioła, które można stosować a które nie (bo jak zdążyłem się dowiedzieć z netu wielu kobieta w ciąży nie może stosować,np. tymianek:/ ). Taki poradnik dla młodego rodzica.
  Może będziecie w stanie coś rekomendować?
  Z góry bardzo dziękuję 🙂

  P.S. Przepraszam, że jest to wpis nie na temat, ale jesteście jedynym środowiskiem ludzi, od których warto czerpać wiedzę o ziołach i zdrowiu człowieka 🙂
  Pozdrawiam!

  1. Inez Herbiness

   🙁 nie pomogę, zajrzyj na forum zielarskie łuskiewnik

  2. milja

   Preeti Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”, polecam. Mieszanki ziołowe dla dzieci, dla mamy w pologu itd.

 4. Mała Mi

  Zrobiłam 1 litr płynu + dodałam odrobinę alkoholu cetylowego = dzieciaki mają mega radochę + wydłużył się czas ich kąpieli + zwiększyła się ilość zabawek w wannie + efekt poślizgowy jest zwłaszcza na posadzce – (minus) wyzerował się czas na kąpiel…. mamie… (piana stabilna vs niestabilna mama :))

  1. Inez Herbiness

   tego nie przewidziałam, bo przecież posadzką w podniebnej wannie jest trawa!

 5. Mała Mi

  + zapas piany zrobiony – (minus) ubyło chlorku magnezu = w spiżarni pustki (!) – (minus) sklepik zamknięty = „tragedia” 😀

 6. Mała Mi

  Już wiem, gdzie roztrwaniałam CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N(CH3)2 + ClCH2CO2H + NaOH → CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N+(CH3)2CH2CO2− + NaCl + H2O 🙂 i glukozyd też planowałam roztrwaniać … :D; ale przecież jak dodam 20 ml detergentu na 500 ml oliwy to też będzie pienistość kąpieli zadowalająca moje pociechy (?) Na(OH)pewno!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.