Tajemnice frangipani. Post gościnny Patrycji

Frangipani, inaczej plumeria, drzewo życia, rozprzestrzenia upojny zapach podczas ustępującego ciepła dnia. O poranku zapach osiąga nasycenie i jest komplementowany przez inne rośliny w pobliżu, które chwalą jego świętość istnienia. Samo drzewo, swoim rozłożystym w stronę nieba kształtem, chwali życiodajne słońce i księżyc. Symbolizuje równowagę pomiędzy światłem a ciemnością (nie mylić z mrokiem).

Kwiat frangipani – wspomnienie z dzieciństwa

Gdy byłam małą dziewczynką, wychowywaną w zachodniej Afryce, pewien ogrodnik zerwał na moją prośbę kremowy kwiat z lekko żółtym zagłębieniem pośród pięciu mięsistych płatków, pokazując wypływające z niego mleko. Zalecił, abym sama nie zrywała tych kwiatów z uwagi na lekką toksyczność ich soków. Posłuchałam go, lecz przy każdej okazji przebywałam blisko tych magnetycznych drzew, wdychając ich zapach, który stał się jednym z najważniejszych z mojego dzieciństwa.

Wychowywałam się w Afryce od 2 do 17 roku życia. W Polsce bywałam co roku w wakacje.
Nie znalazłam w archiwum zdjęcia pod drzewem frangipani, ale mam z lwiątkiem w tym samym ogrodzie. Ogród należał do znajomego mojego Taty, który opiekował się lokalnym Zoo. To lwiątko urodziło się w Zoo, a lwica nie chciała go wykarmić, więc karmił je człowiek 🙂

Frangipani, obecne na wielu kontynentach, na szerokości geograficznej zapewniającej ciepło i wilgoć, jest powszechnie uważane za świętą roślinę o wielkich mocach, dlatego wykorzystuje się je w wielu obszarach życia. Uważane jest za strażnika oczyszczającego powietrze z zagrożeń, które niosą procesy gnilne, ale również zapobiega powrotowi dusz z Drugiej Strony. Kwiaty frangipani więc ozdabiają nie tylko świątynie, domostwa oraz groby przodków, ale są noszone w formie uwitych girland w trakcie uroczystości i ofiaruje się je gościom. W Polinezji kobiety używały je do komunikowania swojego statusu singielki.

Frangipani – zapach i właściwości

Zapach kwiatów frangipani, określany jako oflaktoryczny raj, posiada wszystko czego dusza zapragnie – od świeżej, lekkiej, kremowej słodyczy poprzez rozwijające się narkotyczne, skórzane nuty do bogatego kwiatowo-przyprawowego finału. A że drzewo jest dosyć mało wymagające i łatwo rozwija się w sprzyjających warunkach, wydawany wszechobecny zapach często kojarzy się nam Europejczykom z upojnymi azjatyckimi podróżami.

Prozdrowotne działanie frangipani znane na Dalekim Wschodzie od wieków wykorzystywane jest tam w różnych formach. Kora drzewa oraz liście służą do robienia okładów na stłuczenia i choroby skórne. Z „lekko toksycznych” soków drzewa sporządza się przeciwreumatyczną maść. W Indiach lekarze zalecają, w pierwszej fazie porodu, wykonywanie masażu pleców z olejkiem frangipani jako środkiem usprawniającym i ułatwiającym jego przebieg.

Obecna w łodydze, korze i liściach frangipani fulwoplumaryna (ang. fulvoplumierin) o działaniu antybakteryjnym pomagają w leczeniu zapalenia dróg oddechowych, wątroby, układu trawiennego. Napar z kwiatów pomaga w leczeniu kaszlu oraz w obniżeniu temperatury w przypadku przegrzania organizmu.

Afryka - dom frangipani
Więcej takich afrykańskich obrazów znajdziesz na profilu na instagramie @kobieta_z_gwiazd.

Frangipani – zastosowanie w aromaterapii

W aromaterapii absolut z białych kwiatów (Plumeria alba) służy leczeniu traum, wycisza, uspokaja, pomaga patrzeć z pozytywnej perspektywy oraz znosić ograniczające bariery mentalne ku wolności. Kwiaty kojarzone są z anielską energią, dlatego wierzy się, że wspierają rozwój duchowy i otwieranie się na wewnętrzne prowadzenie. Absolut z różowych kwiatów (Plumeria rubra) ma oczyszczać i uzdrawiać czakrę sakralną, dlatego polecany jest w leczeniu traum o podłożu seksualnym. Wspiera też wiarę w siebie oraz poczucie wewnętrznej równowagi.

Wosk frangipani bardzo nieśmiało odkrywa przed nami wielowymiarowość zapachu. Można było by się spodziewać śmiało wychodzącej intensywności, natomiast przychodzi delikatność i umiarkowanie. Rozpuszczany w oleju wydaje się zbyt mało rozwijać w stronę znanego zapachu. Choć może na tę puentę wpływać  zniecierpliwione oczekiwanie. Dopiero wielomiesięczne zanurzenie wosku w alkoholu przenosi w upojną przestrzeń frangipani – „The Tree of Life”.

Afryka nocą

Bibliografia

Duangtavanh, Mai. „Frangipani, Flower of Love and Death”. Laotian Times, 3 czerwiec 2019, https://laotiantimes.com/2019/06/03/frangipani-flower-love-death/.

Medicine of the Temple Tree and God’s Flowers, Anna Bazarnaya – Stones Throw Gift Shop. 2 wrzesień 2019, https://stonesthrowgifts.com/medicine-of-the-temple-tree-and-gods-flowers-anna-bazarnaya/.

Sriasih, Ni & Marhaeni, Gusti & Suindri, Ni & Darmapatni, Made & Mahayati, Ni Made Dwi & Dewi, Ni. (2020). Massage Using Frangipani Aromatherapy Oil to Speed up The Duration of Childbirth. Journal of Health and Medical Sciences. 3. 10.31014/aior.1994.03.04.142.

„The Almost Miraculous Benefits Of Frangipani”. EzineArticles, 6 wrzesień 2012, https://ezinearticles.com/?The-Almost-Miraculous-Benefits-Of-Frangipani&id=7267771.

O autorce

Patrycja Łabanowska – pasjonatka wszystkiego co rodzi Matka Ziemia, co karmi zmysły i afirmuje Życie. Od lat zgłębia wszystko, co dotyczy zdrowego jedzenia w różnych kulturach świata. Uwielbia olejki, konkrety, absoluty i podróże zapachowe, w jakie one porywają przy komponowaniu zapachu. Od zawsze malarka, więcej na instagramie @kobieta_z_gwiazd.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Adela

    Świetny tekst!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.