Herbi – szampon, przepis nr 2

Hello, bohaterami dzisiejszego wpisu są moje włosy. Od dwóch lat myję głowę samodzielnie wykonywanym szamponem, na bazie wywaru z orzechów piorących, destylatu borowinowego i glicerynowego ekstraktu z własnoręcznie zebranych ziół. Nie używam kupnych kosmetyków. Przepis na szampon przedstawiałam w poście Szampon borowinowy – przepis poddany kilku modyfikacjom, wzbogacony o nowe składniki.

Stan włosów – włosy sypkie, lśniące, dobrze nawilżone, nie kruszą się, nie łamią i nie wypadają

Tempo wzrostu – nie odnotowałam zmiany, jednak nigdy wcześniej nie miałam tak długich włosów

Rozczesywanie – sporadycznie używam szczotki tangle teaser (do masażu głowy), rozczesać mogę nawet gęstym, męskim grzebykiem

Stan w ciągu dnia – noszę włosy rozpuszczone, nie mam potrzeby czesać ich częściej niż 2-3 razy dziennie

Częstotliwość mycia – co 4 dni

Wygoda stosowania – rewelacja, jest to mój jedyny kosmetyk do włosów, czyli Kompletna Kuracja Myjąco – Regenerująco – Upiększająca Włosy. Nie robię już żadnych wcierek, olejowania, odżywek. W Herbi-szamponie jest wszystko.

Właściwości Herbi-szamponu to zasługa wielu składników, które:

myją – saponiny usuwają napięcie powierzchniowe wody, brud zostaje usunięty bez naruszania struktury włosa

pobudzają krążenie krwi w skórze głowy – dobrze odżywione cebulki to podstawa sukcesu – włosy są dotlenione, mieszki włosowe dobrze odżywione, włos żyje dłużej, nie wypada

likwidują stany zapalne i patogeny – olejki eteryczne i ekstrakty ziołowe niszczą szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, usprawniają pracę gruczołów łojowych – wydzielina czyli sebum ma dzięki temu lepszy skład i stanowi idealną odżywkę dla włosów, wystarczy rozprowadzić ją grzebieniem, podczas czesania

zapewniają odpowiedni poziom Ph – szampon ma kwaśny odczyn, naturalny dla skóry

odżywiają skórę głowy – witaminy, mikroelementy, polisacharydy, flawonoidy, oleje

leczą skórę i mieszki włosowe – w szamponie zawarte są składniki zapobiegające wypadaniu włosów o podłoży androgennym (niecierpek, wierzbownica, pokrzywa), pobudzające syntezę kolagenu (wąkrotka, ekstrakt z pączków jabłoni), zapobiegające stanom zapalnym skóry (zioła znane z terapii atopowego zapalenia skóry, m.in. trędownik, psianka słodkogórz, pięciornik srebrny, lepiężnik)

szampon herbi-włosy 2

Herbi-szampon jest łatwy do samodzielnego wykonania. Sam proces mieszania składników nie jest pracochłonny: podczas warsztatów ziołowych w Chatce Czarów 2 maja wykonaliśmy herbi-szampon według nowej receptury:

  • 300ml ekstraktu z orzechów piorących
  • 150g destylatu borowinowego (można zastąpić wywarem ziołowym)
  • 40g bazy myjącej z eko-spa (dla lepszej piany)
  • 40g glicerynowy ekstrakt z 49ziół
  • 10g olejków eterycznych
  • 10g spirytusu
  • 10g oliwy magnezowej
  • 10g ekstraktu mlekowego 15% z wąkrotki i wierzbówki kiprzycy
  • 10g ekstraktu etanolowego 40% z nasion niecierpka himalajskiego
  • 5g konserwant ecocert

1. Olejki zmieszaj ze spirytusem, do rozpuszczenia

2. Do zlewki o poj. około 1000ml wlej kolejno wszystkie składniki i wymieszaj (mikserem jak do mydeł)

Na warsztatach wykonaliśmy również  ekstrakt glicerynowy z ziół, zebranych podczas  wyprawy w teren.

zioła należy rozdrobnić (pokroić, zmielić, zmiksować)

zalać gliceryną z dodatkiem wody i alkoholu, proporcje 100g gliceryny, 20g spirytusu, 10g wody, w stosunku 1 część surowca na 3 części płynu

Czas ekstrakcji:

dwa tygodnie – ekstrakt postawiony w temperaturze pokojowej

3 godziny – ekstrakcja metodą na ciepło, w kąpieli wodnej, temp. 40stopni

szampon na tle lasu

Herbi-szampon może być stosowany jako płyn do mycia ciała.

Uwaga:

jednym ze składników jest kwas mlekowy – jeśli stosujesz go po raz pierwszy, może wywołać swędzenie i pojawienie się krostek – skóraoczyszcza się z przyczajonych problemów

szampon szczypie w oczy

szampon pieni się słabo, bo dlaczego niby szampon pienić się musi mocno? Nałóż porcję (u mnie to 50 ml) i wmasuj w skórę głowy, we włosy. Zostaw na 5-10 minut. Spłucz. Gotowe.

polecam następującą metodę suszenia włosów: mokre włosy należy owinąć gładkim (nie frotte) turbanem i pozwolić im schnąć długo, nawet całą noc.

Modyfikacje: W kolejnych wersjach szamponu zastosowałam: gumę ksantanową, alkohol cetylowy, olej laurowy. I obiecuję, że nie jest to mój ostatni pomysł w tym temacie.

Czy wiecie, że zaczynałam pisać blog jako długowłosa blondynka?

 

Ten post ma 23 komentarzy

  1. foodpornveganstyle

    witaj, jestem Twoją wielką fanką, podziwiam Twoja wiedzę i to w jaki przystępny sposób się nią dzielisz 🙂 mam pytanie odnośnie Twoich kosmetyków, czy można je gdzieś kupić? pozdrawiam

    1. Kamila

      też bym chciała wiedzieć 🙂

      1. jola

        jola
        piszcie do Inez ,ja tak je zdobywam 🙂

  2. jola

    Wyczytałam że orzechy piorące oprócz zastosowania w szamponach i detergentach to również ajurwedyjskie lekarstwo używane jako środek mukolityczny (zmniejszający gęstość śluzu w układzie oddechowym), środek wymiotny, antykoncepcyjny, do leczenia nadmiernego ślinotoku, epilepsji oraz do leczenie blednicy i migren. Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
    Badanie właściwości antykoncepcyjnych saponin wykazało działanie spermobójcze 🙂
    choć ich efektywność od powszechnie stosowanych środków jest trochę mniejsza 🙂

  3. annavilma

    Szampon borowinowy to pierwsza rzecz, którą zrobiłam według Twojego przepisu, jest genialny,choć trzeba przyzwyczaić się do nie-mydlenia. Ale można się przyzwyczaić. A stan włosów wynagradza z nawiązką ten drobny dyskomfort. Butlę szamponu używałam przez kilka miesięcy, potem bardzo ciężko było mi wrócić do sklepowych szamponów. Teraz przymierzam się do nowej porcji, może właśnie według tego nowego przepisu? Pozdrawiam!

  4. Ania

    pragnela bym kupic taki szampon please jest taka szansa??? sama nie dam rady zrobic 🙁

  5. oz

    witaj, nie mam bazy myjącej i konserwantu – myślisz, że mogę spróbować bez tych składników? prawdę mówiąc nie moge sie doczekać 🙂 to juz będzie trzecie dzieło wykonane wg Twoich instrukcji – dumna jestem z siebie 😉

  6. Kasia

    Inez, a może by tak bazę myjącą zastąpić mydełkiem własnego wyrobu? Można by było stworzyć takie typowo do włosów, z mniejszym stopniem przetłuszczenia, z olejami dobrymi dla włosów. Co o tym sądzisz?

    1. Kinga

      mydło ma odczyn zasadowy, więc wydaje mi się, że mogłoby to wpłynąć na ogólne ph szamponu. Ewentualnie spłukać włosy na koniec płukanką z octem?

  7. Mała Mi

    Zrobiłam Herbi szampon no 2! I zadowolona jestem bardzo, moje włosy też!
    Chyba czas na akcję „Cała Polska HERBI włosy” (wiemy czym myjemy :D).

  8. Ola

    Herbiness. Z wypadaniem włosów walczę już tyle, iż powoli tracę nadzieję na sukces. Moją przygodę z ziołami dopiero zaczynam, ale jest szał. Tylko te maceraty, nastawy, ekstrakty – to wszystko trwa :). Meritum mojego wywodu jest takie, że jeśli istnieje szansa zdobycia (oczywiście odpłatnego) Twojego szamponu, to ja będę po stokroć wdzięczna i ze zdwojonym zapałem będę dziś rwać wierzbówkę i wrotycz. Kontakt ze mną pozar_morza@o2.pl
    PS. Przy okazji mam 2 pytania, bo skąpo informacji o tym – 1.dzwonki rozpierzchłe zbierać? 2.fiołki domowe mają jakąś moc leczniczą?

    1. Inez Herbiness

      Olu, napisz w sprawie szamponu do mnie maila. Dzwonków nie zbieram a roślin doniczkowych nie uprawiam. Nie nadaję się do tego zadania.

  9. Alpio Art

    Chciałam zapytać jaki skład (ziołowy) poleciłabyś do włosów atopowca z potwornym łupieżem? Myję głównie mydłem własnego wyrobu lub szarym – zmniejszyło mi to w znacznym stopniu świąd, ale nie zmniejszyło łupieżu:( Żadnych gotowych szamponów nie mogę używać – nawet tych z apteki, więc szukam alternatywy;)

    1. Inez Herbiness

      U mnie w składzie teraz kurkuma – ma wybitne działanie przeciwłupieżowe, jednak aplikacja kurkumy to krok nie do przejścia dla wielu. U mnie ekstrakt etanolowy 70% alkoholu i to ląduje w szamponie. Piana ma kolor biszkoptów, jednak nic nie plami wanny na żółto. Polecam taki ekstrakt.

      1. Alpio Art

        Dla pozbycia się tych białych płatków zaaplikuję kurkumę:) rozumiem, że najpierw ekstrakt etanolowy, potem inne składniki? Aha – a nie farbuje włosów – jestem ciemną blondynką i chciałabym nią zostać;)

        1. Inez Herbiness

          Alpio, wybadaj jaki procent tej kurkumy jest dla Ciebie dobry, stosując przepis z postu: daj około 3 g nalewki kurkumowej. SZampon można zagęścić gumą ksantanową, około 1,5 g na ilość z przepisu.

  10. Agnieszka Stawiak-Masłowska

    hej Inez!mam pytanie odnosnie destylatu borowinowego-czy bez specjalnej maszynerii zrobię coś z borowiną taką z wiaderka?mam jej duzo z Kołobrzegu…Ciekawa jestem jak wygladałas w blond włosach?

  11. Wioletta Rusin

    Zrobiłam szampon parę dni temu, początkowo byłam rozczarowana. Włosy były obciążone i nie chciały się układać. Moje włosy są proste, gęste ale bardzo cienkie a po ciąży zaczęły się brzydko puszyć. Jednak już po kilku uzyciach zmieniłam zdanie i już wiem że to nie jest ostatni mój szampon ?

  12. Elżbieta Handkus

    Idzie zakupić.juz gotowy taki szampon?

  13. olga ka

    Hej, chciałam spróbować tego przepisu, ale nie mam pojęcia w jakich proporcjach orzechy – woda zrobić ekstrakt z orzechów piorących. A może jest to jakiś gotowiec? Proszę o jakieś wskazówki 🙂

  14. Dominika Mróz-Toton

    Ja jeszcze pytam powarsztatowo bo dostałam odpowiedź na pierwsze pytanie – odnośnie kremu magnezowego w innym poście – dziękuję! Jeśli ten szampon (podobny ale nie identyczny robiliśmy na warsztatach Chatka Czarów Na Wyjeździe) wywołuje przesuszenie włosów i łupież to czego jest w nim za dużo? jaki składnik zmniejszyć (ph ma koło 4 – nie za kwaśny?)

  15. olga ka

    Hej, bardzo dziękuję 🙂

Dodaj komentarz