Mission impossible: czy w listopadzie można zbierać zioła?

Może uważasz, że listopad to ponury miesiąc, najgorszy w roku. Ciemno i zimno, nic tylko siedzieć przed telewizorem, a bezruch stopniowo ogarnia mięśnie, krew i myśli. Stąd tylko krok do czarnych dziur wszechświata, dołków i innych depresji. Mam taką propozycję: nazwijmy listopad  drugim marcem, a od razu zrobi się raźniej. Misja na dzisiaj – listopadowe zbiory, jak w marcu. Świeże powietrze i ruch to najlepszy lek na jesień.

Moja dzisiejsza trasa  podobna do tej wiosennej. Konkretny cel – dozbierać nasion wiesiołka, pół kilo zapasu to trochę mało. Torba, nóż, do dzieła.

Może zbiory ziół w listopadzie wydają się niewykonalne? Na dzień dobry uśmiechają się do mnie nasiona dziurawca, jasnota purpurowa, liście mniszka lekarskiego, wrotycz (cały czas kwitnie) i pączki topoli osiki – na samym dole. Pączki zajadam na miejscu, bardzo lubię ten dziwaczny smak i świadomość, że ochronią mnie przed tysiącem zarazków świata.

listopad jasnotaKilkadziesiąt metrów dalej wrotycz – tym razem nasiona, aromatyczne źródło witaminy B12, dostępne właściwie całą jesień i zimę. Niebieściutki przetacznik łąkowy, propozycja dla osób z problemami wątrobowymi. Przetacznik zbiera się zazwyczaj wiosną, to akurat teraz: listopad to taka druga wiosna. Nawłoć – żółta na herbatki i puchata, na poduszki . Do kompletu nasiona szczawiu kobylaka, to na mąkę (użyłam w ciasteczkach z trawy). lsitopad nawłoć   Skrzyp w listopadzie? bardzo mnie cieszy, lubię tę roślinkę, jest taka egzotyczna. Liście wiązówki (to te z czerwonym ogonkiem) i liście barszczu zwyczajnego. Purpurowe kwiatki to bodziszek cuchnący – raczej bodziszek wesoły! Na dole pokrzywa z nasionami – czy każdy ma już zapas nasion? To super food i adaptogen, czyli surowiec poprawiający reakcję na stres. listopad wiązówka Krwawnik nasiona i krwawnik kwiaty – łatwo poznać po liściach. Piołun zachwyca zapachem i srebrzystym kolorem. Żółtlica -dorodna. Na dole pędy przytulii czepnej z nasionami – surowiec na kawę z kofeiną. przepis jest tutaj. listopad krwawnik Czosnaczek – śliczne liście, jak wiosną. Zrobię zielone masełko. Niecierpek himalajski – obowiązkowa przekąska w terenie. Nasiona dzikiej marchwi i nostrzyk biały. Na dole masywny kłos wiesiołka, z nasionami. Zbieram wszystkie wiesiołki – 36 ciężkich kłosów. Wkładam do torby. W domu postawię w ciepłym miejscu na kilka dni, kłosy wyschną i uwolnią nasiona. Wystarczy je wtedy przesiać i spakować – kilka minut pracy. czosnaczek listopad Dobrze mieć plan i cel wyprawy. Taka listopadowa mission impossible to dobra motywacja, inspiruje do ruchu. Później warto plan po prostu porzucić i cieszyć się całym światem – tym planowanym i tym niespodziewanym. Przerwać zabawę w liczenie listopadowych ziół na taki widok. To pa, idę piec kanie, z masłem czosnaczkowym. I suszyć wiesiołka. listopad kanie kania 3 kania2

Ten post ma 16 komentarzy

  1. Magdalena

    Ale wspaniałe kanie 🙂 U mnie niestety już ich nie ma ale co roku zbieram i smażę , są pycha 🙂

    1. Inez Herbiness

      A tam nie ma. U mnie tez nie było, a są! taki czarodziejski ten listopad, idź sprawdzić.

  2. Polowanie na zdrowie

    Heh, ja też skrzypy mam w głowie usadowione jako takie egzotyczne, tak samo widłaki i paprocie :D.

  3. Anna

    Inez ..zazdroszcze ..kani jak parasolki .:)Kiedy ide zaplanowanym szlakiem ..na grzybki to modle sie do mojego gaju o tylko jednego borowika jak rondel ..ale tam borowika nie uświadczucz ..same kozaki :)ipodgrzybki 🙂 ..padam Jesteś niesamowita ..:) Super czarodziejka z kicurem ..pod stopami Twoj ?? czarny

    1. Inez Herbiness

      Anno, mój, czarowny Łowca. ja znalazłam w życiu jednego borowika 🙂

  4. LandOfLaces

    Mam problem z nasionami pokrzywy – nie wiem czy w mojej okolicy nasiona już się wysypały, czy ja je nieumiejętnie zbieram, nie wiem jak się za to zabrać. Po czym poznać czy pokrzywa ma jeszcze nasiona czy już same „plewy”? A może zbiera się wszystko razem z tymi jakby pozostałościami kwiatów? Pokrzywa pełnoziarnista z otrębami hihi 😉 Może pokrzywowe otręby też są jadalne..?
    Kanie robią wrażenie!

  5. kalkunia

    Witaj, jak ja bym chciała mieć taką wiedzę odnośnie ziół i chwastów. Podpowiesz może od czego zacząć żeby zacząć przygodę z chwastami? Są jakieś świetne książki które polecasz lub atlasy? A jeszcze pytanie jak spożywać wrotycz i czy liście mniszka można spożywać w tym okresie jesiennym oczywiście na surowo do sałatek?

  6. tomek k

    Ja mam kaniowe miejscówki na północ od Gol – tamże mnóstwo trzmieliny (będzie teraz bardzo ładnie wybarwiona, może być i bez nasion), szczyr i takie tam… Może jeszcze zdążę podebrać to i owo, ale nie wiem kiedy przyjadę.
    Ogólnie jesień to czas wszelkich korzeni i korzonków – ale póki nie ma mrozów, zbiera się i zioła, czasem w pełni kwitnienia.

  7. LandOfLaces

    Skoro pisałam tu pytanie o pokrzywę, to zapytam też o ocet… czy to się mieści w normie, jeśli ocet pachnie kiszoną kapustą…? Bo popełniłam ostatnio ocet z pigwowca i ma dziwny zapach. Po smaku nie poznam czy coś z nim jest nie tak, bo jest kwaśny – jak to z pigwowca. Ocet to, czy nie ocet..?

    1. Inez Herbiness

      Może ukisiło się? w sensie jak kiszona kapusta 🙂 Ocet miewa różne zapachy. No ale kapusta….???

      1. LandOfLaces

        Nie wiem… obok w słoju robił się ocet jabłkowy, który pachnie normalne… Na wierzchu zrobił się taki biały nalot na całej powierzchni, nie pleśń, całkiem jak na occie…
        Myślisz, że ewentualnie jeśli to nie ocet, to woda spod kiszonych gniazd nasiennych pigwowca (bez nasion, bo nasiona wyjęte i wysuszone) jest produktem jadalnym…?

  8. Henry Ohara

    A podobny do mniszka prosienicznik też się do czegoś nadaje? 🙂

    1. Inez Herbiness

      Tak, Henry.” Kocie uszy” jadalne jak mniszek.

  9. Magda

    hej, chciałabym też zrobić mąkę z nasion kobylaka, ale nie wiem co zrobić z tą jakby łuską, z którą są połączone. Czy trzeba ją jakoś oddzielić czy się nie przejmować i zmielić razem?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.