Pogromca kaszlu – przepis idealny.

pogromca

Na liście top 10 moich ziołowych przepisów umieszczam Pogromcę Kaszlu. 100 punktów za smak, 1000 za skuteczność w leczeniu kaszlu i oczyszczaniu płuc. Przepis powstał ubiegłej jesieni i pierwsza recenzja brzmiała:

-Co ty mi dajesz? To nie jest lekarstwo. To jest smakołyk!

A później pochwały, że tak, że skuteczny, że szybki, że w końcu kaszel minął.

Pogromca Kaszlu – przepis

  • 30ml miodu czosnkowego
  • 30ml złotego płynu ze słoika z kwiatostanami sosny
  • 30ml soku aroniowego z etanolem 15%
  • olejek anyżowy 0,5ml

Olejek anyżowy zmieszaj z miodem czosnkowym, dolej płyn sosnowy i sok aroniowy. Gotowe. 5 minut pracy….

Wyjaśniam:

Poszukiwacze Rośli mają lepiej. Ja jestem takim Poszukiwaczem. Znajduję, zbieram, przetwarzam przez cały rok. Wiem, kiedy wkłada się do słoika kwiatostany sosny, a kiedy czosnek zalewa miodem. Wiem dużo o aronii, wiem, czym można ją zastąpić. Wiem i dzielę się tą wiedzą, przypominam, alarmuję: już czas, już czas. Kto słucha, czyta, korzysta z moich podpowiedzi ten zrobi pogromcę jak ja: w 5 minut.

Kto nie czyta:

  • miód czosnkowy możesz zrobić już dzisiaj, to prosty i spektakularny preparat, świetny solo na prezent – przetestowane i docenione, przepis jest TUTAJ  W Pogromcy ma rolę przeciwbakteryjną, stymuluje układ odpornościowy, nawilża śluzówkę.
  • złoty płyn sosnowy opisany jest TUTAJ – jeśli nie masz swojej porcji to niestety, czekać trzeba do wiosny. W Pogromcy działa przeciwzapalnie na drogi oddechowe, a także wzmacnia organizm – porcja pyłku kwiatowego, czyli aminokwasy.
  • sok aroniowy z alkoholem opisywałam TUTAJ, możesz zastąpić tarniną, borówkami, porzeczkami-bogactwo flawonoidów.
  • olejek anyżowy ma wybitne działanie wykrztuśne, pobudza nabłonek migawkowy, czyli płuca czyszczą się same, bez uporczywego kaszlu.

Pogromcę Kaszlu robiliśmy podczas warsztatów Chatka Czarów w Warszawie – Galeria Bez Ogródek Chmielna 28. Galeria przepełniona była zapachami, zapachy pobudzają kreatywność, nic więc dziwnego, że działo się wiele. Oprócz Pogromcy były świeczki, masła, kremy, ziołowe ekstrakty i mydła. Miejsce po prostu idealne do tego typu działalności. Ogłaszam Galerię warszawskim centrum spotkań Poszukiwaczy Roślin i pop-upowym punktem wymiany roślin.

UWAGA – dnia 11 listopada Dorotka z Galerii i Robin – Poszukiwaczka Roślin znana z forum Łuskiewnik, organizują warsztaty mydlane. Program i informacja o zapisach są TUTAJ, przeczytajcie koniecznie program- po prostu poezja. Podpowiem jeszcze, żebyście na początku warsztatów zapytali Robin o Trolla. Koniecznie na początku warsztatów, bo w trakcie pracy przy mydłach taka opowieści byłaby niebezpieczna!

Kolejne warsztaty w Galerii to Miastożercy i Kaja z Zielonego Stolika, a później 21-22 listopada ponownie Chatka Czarów (czyli moje warsztaty).

Tuż obok Galerii jest pijalnia kolorowych herbatek, ze spektakularną kolekcją szkła laboratoryjnego na wystawie. Bajka. Cud. Oszołomienie. Warto pooglądać.

galeria

 

Ten post ma 25 komentarzy

  1. hajduczek

    Dzięki Twojej inspiracji mam wszystkie składniki (no, prawie – muszę jeszcze zrobić czosnek w miodzie, ale to pikuś, bo mam i miód, i prawdziwy polski czosnek), więc i syrop na pewno powstanie. A czy on będzie skuteczny na kilkuletnie uporczywe kasłanie, takie z gardła/krtani?

    PS. Wysłałam Ci mail z pytaniem o mydło, ale pewnie skrzynkę masz zasypaną wiadomościami, więc zaginął w tłumie:-(

    1. Inez Herbiness

      Oj, przepraszam, mail zaginął o mydło, napisz jeszcze raz plis. Nadija mówiła,że jej właśnie na taki uporczywy przewlekły pomógł od razu.

  2. Mała Mi

    A jak dawkować…? bo znając mnie to pewnie te 90 ml wezmę na jeden łyk 😀

    1. Inez Herbiness

      po 5 ml dla dużych a 2 dla małych. Pycha, to się Tobie nie dziwię.

  3. czermaa

    Masz wiele świetnych przepisów na przeziębienia! 🙂 A może znasz jakąś magiczną miksturę na zatoki? Jakiś napar lub nalewka? Wiem, że na zatoki dobrze działa kwiat pierwiosnka, ziele werbeny, korzeń goryczki… niestety nie wiem w jaki sposób, w jakich proporcjach i czy w ogóle można to połączyć 🙂 Mogę liczyć na pomoc?

    1. Inez Herbiness

      O, mam krople M.Koala, będzie przepis.

      1. czermaa

        Bardzo mnie to cieszy! A więc czekam z niecierpliwością 🙂
        Ps. Mam nadzieję że przyjedziesz kiedyś na warsztaty Chatka Czarów w podróży w okolice Tarnowa/Krakowa 🙂

        1. Inez Herbiness

          5-6 grudnia. warsztaty, kiermasz i ziołowa Wigilia.

          1. oz

            zaintrygowałaś mnie tym terminem5-6 grudnia 🙂 a gdzie to będzie? stęskniona 😉

          2. Inez Herbiness

            Wieliczka, Klub Otwarty – to nie wiesz? na fb już jest wydarzenie chatka czarów w podróży

  4. czermaa

    Witaj 🙂 Nie wiem czy dobrze patrzę… ale pod linkiem z sokiem aroniowym z alkoholem kryje się „Serce ze złota – nowy przepis”?

    1. Inez Herbiness

      Tak, bo tam jest wyjaśnione jak postępować z aronią.

  5. Tomek k

    Ja w tym roku zaimprowizowałem mieszankę wina arcydzięglowego (z baldachów znad Zalewu) z syropem z owoców bzu czarnego – powstał rodzaj pysznego „likierku” może nie ścisle „na kaszel” – ale mamy wszak odpowiednik aronii i olejku anyżowego z Twojej receptury. Ponadto arcydzięgiel zastepuje ten czosnek – zresztą w formie „miodowej” też już go zrobiłem zalewając fusy po robieniu spirytusu arcydzięglowego zmieszane z dodatkiem świeżego surowca (tzn. niewytawionego w spirytusie). I gdybym z tego „likierku” miał zrobić ogólną recepturę kaszlowo-przeziębieniową, to dodałbym syropów z lukrecji, prawoślazu/żywokostu i trzmieliny. Zwyke też dodaję ciut nalewki z kopytnika, może wierzbę. Sosny nie dodam, bo nie zrobiłem sobie wyciągu w tym roku choć zamierzałem. Zawsze mogę z aptecznych pąków… Zresztą moja potężna dawka arcydzięgla zastąpi i czosnek, i sosnę i anyż. Powstałą mikstura nie będzie pewnie ani lepsza, ani gorsza – tylko nieco inna, w działaniu podobna. Smakowita jest nawet bez lukrecji i trzmieliny 🙂

  6. Ewa Szemraj

    Inez, przepisy i pomysly znakomite, wszystkie. Pozwol ze doloze male co nieco – wyleczylam uporczywy zimowy kaszel w tydzien aromatycznym olejkiem oregano. Nie jest to smaczne ale skuteczne lekarstwo. Przepis podawania – lyzeczka dobrego oleju ( oliwy) z dwiema kroplami olejku, polknac i zeby nie zwymiotowac natychmiast zagryzc suchym chlebem. Po paru sekundach niesmak mija i tak trzeba trzy razy dziennie. Wyleczenie murowane!

  7. Wiesia

    Mam kilka pytań.Gdzie dostanę kwas askorbinowy lub czym go zastąpić?Ile czasu można trzymać w lodówce ten syrop z sosny,bo zanim będzie aronia to sobie trochę musi postać.Jak długo można przetrzymywać zrobionego już pogromcę?

    1. Inez Herbiness

      Kwas możesz kupić np w herbisklepie, a słoje z sosną to mogą stać poza lodówką nawet rok.

  8. Magda

    A mi się marzy taki pogromca kataru u kilkulatka

  9. Asia

    Sam syrop jak długo można przetrzymywać?

  10. Barbara

    Mam pytanie czy można by nabyć taki syrop u Ciebie droga kupna syn lat 11 pokasluje juz od 1,5 msc. Próbowałam wielu rzeczy syropy z cebuli i wywaru z siemienia z tymiankiem oraz inhalacje z solanki jodowo-bromowej z olejkiem pichtowym i zero efektu. Nawilżacz chodź non stop również z dodatkami olejków. Początkowo zakwaszałam nawet zoladek bo juz raz w ubiegłym roku pomoglo teraz niestety nie. Skladnikow na te miksturę nie mam chyba ze da się je jskos zastąpić mam miod i czosnek , pylek pszczeli, olejek pichtowy i sok z czarnego bzu i anyż w gwiazdkach. Ale z tego nie da się chyba umieszac tego cudownego środka stad moje pytanie czy można by kupic ten cudowny środek od Ciebie. Pozdrawiam Barbara

    1. helena waraksa

      Trzeba dziecko odrobaczyć. Jeżeli nic nie skutkuje. Pewne ma glistę.

      1. Dorota Hamerlińska

        Jak najskuteczniej odrobaczyć dziecko (i siebie )?

        1. Inez Herbiness

          Nie wiem jak najskuteczniej, ale hydrolat omanowy w styczniu będzie znowu dostępny. Omanowy olejek zobacz u dr. Różańskiego na blogu

  11. dojoanny

    Mam pytanie odnośnie zastąpienia etanolu 15%. Czy jak doleję normalnej wódki do soku z czarnych owoców, to będzie ok? i jaka proporcja ewentualnie ? 🙂 Blog przecudowny! Będę robić syrop na kaszel, bo mój syn jest leczony na astmę…
    Pozdrawiam

      1. dojoanny

        Inez, dziękuję za przesyłkę i przepis 🙂 Syrop zrobiony 🙂 meeeega smaczny!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.