Wzruszający krem do twarzy – nowy, łatwiejszy przepis

Pamiętam mój pierwszy post na blogu: kora kaliny pilnie poszukiwana. Wtedy pozyskiwanie kory kaliny ze stanowisk naturalnych było zakazane, dla ochrony gatunku. W poście doradzałam, że korzystać można z kaliny  sadzonej  w ogrodach, tej z pomponami kwiatów. Podczas sesji zdjęciowej do wpisu zauważyłam kilka krzewów kaliny wyrwanych z ziemi przez maszyny budowlane. Pomyślałam, co za ironia – pewnie na nowym osiedlu mieszka kilka kobiet, które właśnie szukają kory kaliny. Mało kto potrafi żyć w harmonii z otaczającym światem, korzystać z jego dobrodziejstw. Wielu czeka na „mannę z nieba” a ona leży w rowie, wyrwana z korzeniami przez maszyny budowlane.

Bohaterami zimy są dla mnie gałązki. Dzikie drewno, Bois sauvage, które mamy możliwość pozyskiwać samodzielnie. Wzruszający krem do twarzy to oczywiście czeremcha – krem ma klub wielbicieli, nie dziwię się, jest fantastyczny. Nazwa wymyślona przez Natalię, która dzień po warsztatach zadzwoniła do mnie „Inez, smaruję się rano kremem czeremchowym i jestem wzruszona, że przyroda potrafi tworzyć takie zapachy”. W przepisie najczęściej stosuję destylat z gałązek czeremchy, Aqua Amygdalae, ale można go zastąpić wywarem.

W dzisiejszym przepisie proponuję połączyć wywar z gałązek czeremchy  z wywarem  gałązek klonu. Druga wersja, dla osób, które nie potrafią rozpoznać zimowej czeremchy, to wywar z gałązek klonu i lipy. Klon niebawem wybuchnie żółtymi kwiatami, poznacie bez trudu. To super źródło alantoiny (jak żywokost). Lipę rozpoznacie z łatwością, po lipowych orzeszkach, utrzymujących się ciągle na gałęziach. Więcej cech zimowej lipy i foto tutaj.

Klon i lipa na zdjęciu:

klon w pionie

Oto proporcje z minimalną ilością emulgatora, daje przyjemną śmietankę.

 • olej migdałowy 12g
 • olej rydzowy lub z pestek malin 3g
 • wywar z gałązek czeremchy lub gałązek i pączków klonu 83g
 • monostearynian glicerolu 1g
 • emulgator GSC 1g
 • konserwant
 • ciut gumy ksantanowej

Emulgator  o nazwie monostearynian glicerolu to substancja występująca w ludzkim organizmie, powstaje w procesie trawienia – 100% przyjazna dla skóry. To słaby emulgator, stąd konieczny dodatek roślinnego emulgatora GSC (ester gliceryny o pełnej nazwie)

Wykonanie:

 1. zrób wywar z gałązek (do wyboru czeremcha, klon, lipa) zastosuj wodę destylowaną – minerały mogą zakłócić stabilność kremu
 2. przecedź, przefiltruj, potrzebną porcję przelej do miski
 3. ogrzej olej migdałowy, monostarynian i GSC do tem. 60st  i wlej do swojego gorącego (60st) wywaru. Miksuj wlewając. Dodaj szczyptę gumy ksantanowej. Miksuj do zgęstnienia – wygodnie miksować w zimnej kąpieli, proces gęstnienia znacznie przyspiesza. Dodaj olej rydzowy lub z pestek malin. Zakonserwuj, np. alkoholem benzylowym 1g plus kilka kropel olejku eterycznego (ylang-ylang, kardamon, 1kropla różanego)

Recepturę można wzbogacić dodając:

 • 2g ekstraktu z ruszczyka – przepis
 • 2g glicerytu z pączków klonu wykonanego na zimno – technika wykonywania esktraktu z pączków tutaj

Krem ma konsystencję lekkiej emulsji, gęstej śmietanki. Wchłania się doskonale. Minusem tej receptury jest brak możliwości użycia większej ilości ekstraktów ziołowych i kwasów (monostearynian działa tylko w neutralnym pH). Przed zastosowaniem kremu warto umyć skórę preparatem o kwaśnym odczynie lub użyć toniku, na przykład różanego toniku z pączkami klonu.

klon i róża tonik

Przepis nr 2 daje emulsję o większej gęstości. Tę wersję wykonywaliśmy na warsztatach w 2016.

 • 110g destylatu czeremchowego (lub wywar z gałązek)
 • 11g wywaru z sarsaparilli
 • 11g ekstraktu z pączków czeremchy
 • 9g monostearynianu glierolu
 • 2g emulgatora MGS (ester gliceryny)
 • 3g alkoholu cetylowego
 • 17g oleju migdałowego
 • 3g oleju z pestek malin
 1. w naczyniu nr 1  zagrzej fazę wodną  , w naczyniu nr 2 zagrzej fazę olejową bez składników wrażliwych na temperaturę (pestki malin), temperatura 60stopni C
 2. wlewaj fazę olejową do wodnej, miksuj do zgęstnienia
 3. dodaj składniki wrażliwe na temperaturę
 4. dodaj konserwant 1% (alkohol benzylowy plus kilka kropel olejków eterycznych)

Wodę migdałową, krem wzruszający i tonik różany będziemy robić na warsztatach we Wrocławiu i Gdańsku, a w dniach 7-8-9 kwietnia pączki, gałązki i cała masa dobroci na klifie – tuż obok morza. Rewal, Dzika kosmetyka – Zrób coś z niczego. Więcej szczegółów niebawem.

tonik różanyyy

 

 

 

Taki wieczór. #baltyk #fale #slowlife

Post udostępniony przez Inez Herbiness (@inez_herbiness)

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Mała Mi

  Jeszcze nowego kremu nie zrobiłam, a już mu własną nazwę wymyśliłam: „Przedwiośnie”, i myślę, że tak na mnie zadziała 🙂 !

 2. Anna mo

  Czy mogeto czymś zastąpić MGS? Tego jednego mi zabrakło :-[

 3. Ola zachwyconanatura.pl

  Twój Krem Wzruszający to dla mnie nadal numer 1! Jestem nim zachwycona!

 4. a.

  A jak wykorzystac paczki jasminowca?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.