Ile kropli olejku eterycznego dodać do oleju, żeby uzyskać stężenie 3% albo takie, jakiego potrzebujesz

Masaż olejkiem eterycznym to jedna z podstawowych form aromaterapii. Jak zrobić preparat do masażu? Trzeba rozcieńczyć olejek eteryczny w oleju roślinnym. A ile konkretnie olejku? Zazwyczaj robimy stężenie 3% (do masażu dorosłych), ale czasem potrzebne jest nieco inne stężenie, związane z limitami dermalnymi sugerowanymi przez IFRA. Wyjaśniam to w poście o kategoriach IFRA.

Jak uzyskać stężenie 3%

To proste działanie matematyczne. Potrzebujesz 3 jednostki olejku eterycznego i 97 jednostek oleju roślinnego, np. migdałowego. Razem 100 jednostek. Jednostką może być łyżeczka, gram, mililitr, dowolnie. Po prostu ta sama jednostka miary dla obu substancji.

Problem zaczyna się, kiedy chcesz mieszać jednostki. Na przykład dla olejku eterycznego krople, a dla oleju migdałowego mililitry.

Dlaczego to problem? Bo przecież 1 kropla to nie jest 1 ml. A ile mililitrów ma 1 kropla olejku?

3 ml olejku eterycznego + 97 ml oleju migdałowego = 100 ml preparatu o stężeniu 3% olejku
? kropli olejku eterycznego + ? ml oleju migdałowego = 100 ml preparatu o stężeniu 3% olejku

Ile kropli na mililitr?

Okazuje się, że 1 kropla olejku może mieć 0,025-0,05 ml.

Wynika to z faktu, że 1 ml olejku to średnio 20-40 kropli, w zależności od kroplomierza i olejku.

To dość duża rozpiętość. Dlatego trudno podać jednoznaczny wynik. Stąd bałagan w rekomendacjach, w sieci i książkach znajdziesz liczne tabelki z rozbieżnymi danymi.

1 kropla olejku + 10 ml oleju migdałowego = od 0,25 do 0,5%. olejku

Nie ma tu więc mowy o precyzji, ale masz pojęcie, jakiego rzędu to wartości. (Profesjonalnie miesza się te preparaty korzystając z wagi, jednostka miary w tym wypadku to gramy, mg, kg).

Proponowane w tytule wpisu stężenie 3% nie jest wcale uniwersalne – to po prostu najczęściej stosowane stężenie do masażu ciała dorosłych. Czasami potrzebujesz mniejsze, czasami większe.

Na przykład dla niemowlaka wystarczy 1 kropla na 10 ml.

Na skaleczenia i dolegliwości bólowe może być potrzebne wyższe stężenie (5-20%) czyli nawet do 80 kropli na 10 ml oleju migdałowego.

Bardziej precyzyjne rekomendacje stężeń w rozmaitych produktach kosmetycznych znajdziesz w certyfikatach IFRA.

Jak to samodzielnie policzyć

Jeśli zależy Ci na precyzji w metodzie na krople, trzeba ustalić, ile kropli tego konkretnego olejku potrzebujesz na 1 ml lub 1 g. Gramy sobie sprawdzasz na wadze jubilerskiej, zaś mililitry wymagają użycia precyzyjnego cylindra miarowego (menzurki).

Muszę Cie ostrzec, że każdy olejek ma inny wynik tzn. czasem to 25 kropli, czasem 40, czy 39. To zależy z jakiej rośliny jest to olejek, bo każdy ma swoje charakterystyczne parametry (chodzi o gęstość). Sprawę utrudnia fakt, że te parametry zmieniają się zależnie od temperatury (czyli ciepły olejek ma inną ilość kropli na 1 ml niż zimny). Jeśli chodzi o gramy to wynik jest od temperatury niezależny. Liczy się też rozmiar kroplomierza.

Załóżmy, że dla olejku lawendy lekarskiej 30 kropli to 1 ml. Mamy to! Zatem te nasze

30 kropli = 1 ml plus 99 ml oleju migdałowego daje 100 ml produktu, stężenie olejku 1%. Natomiast

90 kropli = 3 ml plus 97 ml oleju migdałowego daje 100 ml produktu, stężenie olejku 3%. Jeśli chcesz mniejszą porcję wystarczy to podzielić:

9 kropli = 0,3 ml plus 9,7 ml oleju migdałowego i masz 10 ml produktu, stężenie olejku 3%.

ilość kropli (jeśli 30 kropli = 1 ml)ilość oleju migdałowegojakie stężenie olejkuilość produktu
30 kropli99 ml1%100 ml
90 kropli97 ml3%100 ml
3 krople9,9 ml1%10 ml
9 kropli9,7 ml3%10 ml
14 kropli14,55 ml3%15 ml

Teraz wystarczy, że zbadasz ile kropli każdego Twojego olejku wchodzi na 1 ml/1 g i jesteś Władcą Stężeń na zawsze. Ale możesz po prostu założyć, że 1 ml to 30 kropli i korzystać z tabelki – to jest praktyczne i sensowne.

W trakcie kursów perfumiarskich u Mandy Aftel jest taki rytuał: Mandy przysyła uczestnikom tajną tabelkę z rozpiską ile kropli Jej surowców perfumiarskich wchodzi na 1 ml. Zawsze powtarza, że to największy skarb i tajemnica, top secret. Nie dziwię się, trochę się trzeba natrudzić, by wyliczyć te wartości!