Początek maja to pora zbioru jednego z moich ulubionych surowców zielarskich, męskich kwiatostanów sosny. Pękate, soczyste, słodkawe i sycące, dzięki zawartości pyłku kwiatowego. Węglowodany, białka, olejki eteryczne, witaminy i mikroelementy opakowane w piękną formę – przekąska doskonała. Uwielbiam ten smak i delektuję się nim podczas każdej, wiosennej przechadzki w terenie. To taki baton energetyczny i jednocześnie napój – kwiaty są tak soczyste, że gaszą pragnienie. Dzisiaj przedstawiam Wam wersję de lux: Sosnersy, czyli męskie kwiaty sosny, w czekoladzie z czarnym pieprzem, słodzonej miodem.
Kwiaty sosny w czekoladzie – przepis
Sposób wykonania: rozpuść 2 łyżki masła kakaowego, dodaj łyżkę kakao, pół łyżki miodu i szczyptę czarnego pieprzu. Wymieszaj i odstaw do ostygnięcia. Polej kwiaty czekoladą i delektuj się smakiem.
Kwiaty sosny – jak zbierać?
Na skraju lasu często rosną samosiejki sosen, niskie drzewka o kształtach bonsai. Takie drzewka nazywam „częstującymi”, bez trudu pozyskasz z nich surowiec.
Sosna wytwarza dwa typy kwiatów. Zbieramy męskie tłuścioszki, ze zdjęcia poniżej.

Wybieramy zamknięte kwiatostany, czyli takie, z których nie osypuje się pyłek w czasie zbierania (żółty proszek). Z kwiatów sosny sporządzić można syrop, wspomagający odporność, leczniczy przy chorobach górnych dróg oddechowych.
Przeczytaj też:
Olejki eteryczne na katar – plan działania
Syrop z kwiatostanów sosny :
Potrzebujesz około 200 kwiatów sosny, 25 ml. spirytusu, 50 ml. miodu i 5g. kwasu askorbinowego.
Włóż kilka kwiatów do naczynia i spryskaj spirytusem (można użyć butelki z rozpylaczem). Uciśnij lekko i polej miodem. Następie ułóż kolejną warstwę kwiatów, zmocz spirytusem, uciśnij i polej miodem. Procedurę powtarzaj, aż do zapełnienia naczynia. Ważne, żeby kwiaty były dokładnie zroszone alkoholem, dla lepszego rozpuszczenia się substancji aktywnych. Na koniec wlej około 50 ml. ciepłej wody z kwasem askorbinowym. Zamknij naczynie i odstaw w ciepłe miejsce na kilka tygodni. Po upływie tego czasu odciśnij płyn – uzyskasz smaczny, słodki syrop z pyłkiem kwiatowym i zawartością alkoholu. Syrop należy przechowywać w zimnym miejscu. Można również połączyć z nalewką propolisową – nalewka zakonserwuje syrop i wzmocni działanie. Przepis zaczerpnięty z bloga Łuskiewnik.
Mam nadzieję, że narobiłam Wam apetytu. Kolejne dni pogodne – idealny czas na zbiory sosnowych tłuścioszków.
Lubisz pyłek kwiatowy – przeczytaj o cukierkach „pyłkosach”
Nie zapomnij zażyć kąpieli leśnej w trakcie zbiorów – odpuść liczenie kwiatów, zanurz się w leśnej atmosferze.
Przeczytaj też:
Kąpiele leśne – czy można to praktykować w domu?
Ten post ma 22 komentarzy
Wczoraj zerwałam kolezance z ogródka kilka, wiecej mam jednak pędów, mogę zmieszać je razem?
No pewnie, możesz zmieszać.
Ja też narwałam trochę „męskich grubasków”.Zasypałam cukremi spryskałam obficie spirytusem.Stoi na parapeciei nabiera mocy (leczniczej oczywiście).Inez-dziękuję.Zaraziłaś mnie swoją pasją.
Super! dziękuję, a kwas askorbinowy to z apteki???
Możesz zastąpić go kwaskiem cytrynowym. Jeśli zrobisz bez zakwaszenia – też będzie dobrze. W kwaśnym środowisku po prostu łatwiej przebiega proces ekstrakcji. Kwas askorbinowy kupuję po pół kilo, w sklepie internetowym.
Dzień dobry.Czy syrop wodstawiamy w ciemne ciepłe miejsce?.Czy może stać na parapecie?.
Pozdrawiam.Mariusz Z.
Mariuszu, może stać na słońcu.
O KOCHANA ,ZAKĄSZAM JESZCZE SĄ PRZEWSPANIAŁE 🙂 CO JA ZROBIE JAK SIĘ SKOŃCZA…:(
narobiłaś, oj narobiłaś….wykorzystałam dzisiejszą przerwę śniadaniową i narwałam słoiczek kwiatków sosny, męskich, jeszcze pełnych pyłku. Nie liczyłam ale napchałam średni słoiczek. Czeka teraz na biurku aż pójdę do domu, a tam czeka przyjemność przyrządzania!!!!!!
Szukam informacji,na temat tataraku,tzn.jakie ma działanie lecznicze,czy nie wchodzi w interakcje z innymi lekami i jak go przygotować.Serdecznie pozdrawiam.
jak dlugo mozna przechowywac swieze kwiatki?
Zależy w jakich warunkach. A dokładnie o co chodzi?
wczoraj dostałam dość dużo chyba ok 4 kg „żeńskiej sosny” co można z tego zrobić ? może być tez ocet? i jak zrobić syrop na kaszel, nie za bardzo wiem gdzie szukać. POZDRAWIAM JANINA
Droga Inez, czy mogłabym użyć do syropu miodu z mniszka, który zrobię sama ? czy to się nie „gryzie”?
A mozna takie sosnersy uszuszyc i w pozniejszym.czasie zajadac?
A jakby zastąpić masło kakaowe olejem kokosowym albo surowym masłem shea, to czekolada do pączków też by wyszła? Zebrałam dzisiaj trochę tych skarbów i zastanawiam się, co z nimi teraz począć, a masła kakaowego brak 🙂
zgada się Mijla, nawet czekolada ze sklepu da radę.
A dlaczego tych z pyłkiem już nie można? 🙁 Niesmaczne czy szkodliwe?
Niestety męskie już pylą 🙁 Z czego najlepiej teraz zrobić syrop dla dzieci?
wejdź na FB i profil Michała Tombaka lub poszukaj jego bloga. Znajdziesz przepisy na młode pędy sosny.
Na blogu Michała Tombaka lub fanpage na FB znajdziecie przepisy na młode pędy sosny, (syrop, dżem, miód)