Początek maja to pora zbioru jednego z moich ulubionych surowców zielarskich, męskich kwiatostanów sosny. Pękate, soczyste, słodkawe i sycące, dzięki zawartości pyłku kwiatowego. Węglowodany, białka, olejki eteryczne, witaminy i mikroelementy opakowane w piękną formę – przekąska doskonała. Uwielbiam ten smak i delektuję się nim podczas każdej, wiosennej przechadzki w terenie. To taki baton energetyczny i jednocześnie napój – kwiaty są tak soczyste, że gaszą pragnienie. Dzisiaj przedstawiam Wam wersję de lux: Sosnersy, czyli męskie kwiaty sosny, w czekoladzie z czarnym pieprzem, słodzonej miodem.
Kwiaty sosny w czekoladzie – przepis
Sposób wykonania: rozpuść 2 łyżki masła kakaowego, dodaj łyżkę kakao, pół łyżki miodu i szczyptę czarnego pieprzu. Wymieszaj i odstaw do ostygnięcia. Polej kwiaty czekoladą i delektuj się smakiem.
Kwiaty sosny – jak zbierać?
Na skraju lasu często rosną samosiejki sosen, niskie drzewka o kształtach bonsai. Takie drzewka nazywam „częstującymi”, bez trudu pozyskasz z nich surowiec.
Sosna wytwarza dwa typy kwiatów. Zbieramy męskie tłuścioszki, ze zdjęcia poniżej.
Wybieramy zamknięte kwiatostany, czyli takie, z których nie osypuje się pyłek w czasie zbierania (żółty proszek). Z kwiatów sosny sporządzić można syrop, wspomagający odporność, leczniczy przy chorobach górnych dróg oddechowych.
Przeczytaj też:
Kwiaty sosny – lekarstwo i smakołyk.
Syrop z kwiatostanów sosny :
Potrzebujesz około 200 kwiatów sosny, 25 ml. spirytusu, 50 ml. miodu i 5g. kwasu askorbinowego.
Włóż kilka kwiatów do naczynia i spryskaj spirytusem (można użyć butelki z rozpylaczem). Uciśnij lekko i polej miodem. Następie ułóż kolejną warstwę kwiatów, zmocz spirytusem, uciśnij i polej miodem. Procedurę powtarzaj, aż do zapełnienia naczynia. Ważne, żeby kwiaty były dokładnie zroszone alkoholem, dla lepszego rozpuszczenia się substancji aktywnych. Na koniec wlej około 50 ml. ciepłej wody z kwasem askorbinowym. Zamknij naczynie i odstaw w ciepłe miejsce na kilka tygodni. Po upływie tego czasu odciśnij płyn – uzyskasz smaczny, słodki syrop z pyłkiem kwiatowym i zawartością alkoholu. Syrop należy przechowywać w zimnym miejscu. Można również połączyć z nalewką propolisową – nalewka zakonserwuje syrop i wzmocni działanie. Przepis zaczerpnięty z bloga Łuskiewnik.
Mam nadzieję, że narobiłam Wam apetytu. Kolejne dni pogodne – idealny czas na zbiory sosnowych tłuścioszków.
Lubisz pyłek kwiatowy – przeczytaj o cukierkach „pyłkosach”
Nie zapomnij zażyć kąpieli leśnej w trakcie zbiorów – odpuść liczenie kwiatów, zanurz się w leśnej atmosferze.
Przeczytaj też:
Kąpiele leśne – zapach lasu dla zdrowia i przyjemności
Ten post ma 21 komentarzy
Wczoraj zerwałam kolezance z ogródka kilka, wiecej mam jednak pędów, mogę zmieszać je razem?
No pewnie, możesz zmieszać.
Ja też narwałam trochę „męskich grubasków”.Zasypałam cukremi spryskałam obficie spirytusem.Stoi na parapeciei nabiera mocy (leczniczej oczywiście).Inez-dziękuję.Zaraziłaś mnie swoją pasją.
Super! dziękuję, a kwas askorbinowy to z apteki???
Możesz zastąpić go kwaskiem cytrynowym. Jeśli zrobisz bez zakwaszenia – też będzie dobrze. W kwaśnym środowisku po prostu łatwiej przebiega proces ekstrakcji. Kwas askorbinowy kupuję po pół kilo, w sklepie internetowym.
Dzień dobry.Czy syrop wodstawiamy w ciemne ciepłe miejsce?.Czy może stać na parapecie?.
Pozdrawiam.Mariusz Z.
Mariuszu, może stać na słońcu.
O KOCHANA ,ZAKĄSZAM JESZCZE SĄ PRZEWSPANIAŁE 🙂 CO JA ZROBIE JAK SIĘ SKOŃCZA…:(
narobiłaś, oj narobiłaś….wykorzystałam dzisiejszą przerwę śniadaniową i narwałam słoiczek kwiatków sosny, męskich, jeszcze pełnych pyłku. Nie liczyłam ale napchałam średni słoiczek. Czeka teraz na biurku aż pójdę do domu, a tam czeka przyjemność przyrządzania!!!!!!
Szukam informacji,na temat tataraku,tzn.jakie ma działanie lecznicze,czy nie wchodzi w interakcje z innymi lekami i jak go przygotować.Serdecznie pozdrawiam.
jak dlugo mozna przechowywac swieze kwiatki?
Zależy w jakich warunkach. A dokładnie o co chodzi?
wczoraj dostałam dość dużo chyba ok 4 kg „żeńskiej sosny” co można z tego zrobić ? może być tez ocet? i jak zrobić syrop na kaszel, nie za bardzo wiem gdzie szukać. POZDRAWIAM JANINA
Droga Inez, czy mogłabym użyć do syropu miodu z mniszka, który zrobię sama ? czy to się nie „gryzie”?
A mozna takie sosnersy uszuszyc i w pozniejszym.czasie zajadac?
A jakby zastąpić masło kakaowe olejem kokosowym albo surowym masłem shea, to czekolada do pączków też by wyszła? Zebrałam dzisiaj trochę tych skarbów i zastanawiam się, co z nimi teraz począć, a masła kakaowego brak 🙂
zgada się Mijla, nawet czekolada ze sklepu da radę.
A dlaczego tych z pyłkiem już nie można? 🙁 Niesmaczne czy szkodliwe?
Niestety męskie już pylą 🙁 Z czego najlepiej teraz zrobić syrop dla dzieci?
wejdź na FB i profil Michała Tombaka lub poszukaj jego bloga. Znajdziesz przepisy na młode pędy sosny.
Na blogu Michała Tombaka lub fanpage na FB znajdziecie przepisy na młode pędy sosny, (syrop, dżem, miód)
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.