Olejek eukaliptusowy to jeden z najlepszych olejków na katar i infekcje dróg oddechowych. W aromaterapii dorosłych to wręcz podstawowy olejek do inhalacji. U dorosłych jest bezpieczny, ale stosowanie olejku eukaliptusowego u dzieci wymaga ostrożności.
Spis treści
ToggleOlejek eukaliptusowy dla dziecka – dlaczego to problem?
Dzieci do 4-5 roku życia mają tzw. nadwrażliwość dziecięcą i olejki o silnych zapachach, w tym eukaliptusowy, mogą wywołać u nich duszności – bronchospazm, czyli nagły skurcz dróg oddechowych. Aby uniknąć zagrożenia olejek eukaliptusowy dla dzieci stosuj w niewielkiej ilości i koniecznie z dystansu, czyli nie blisko twarzy.
Dla bezpieczeństwa zapamiętaj te zasady:
Najpierw przygotuj mieszankę olejków eterycznych z eukaliptusem. Jak to zrobić? W buteleczce z ciemnego szkła zmieszaj:
- 10 kropli oleju eukaliptusowego
- 10 kropli lawendy lekarskiej
- 10 kropli olejku sosnowego
Zakręć, podpisz co jest w środku – to porcja na dłużej (takie wymieszanie składników ma na celu złagodzenie działania eukaliptusa).
Jak stosować taką mieszankę z eukaliptusem?
- dla niemowląt od 2 miesiąca życia zastosuj 1 kroplę na waciku 1 metr od łóżeczka
- od 1 roku życia użyj 1 kroplę tej mieszanki w dyfuzorze lub na waciku
- w wieku 2 lat – 2 krople, w wieku 3 lata – 3 krople itd.
Możesz również zastosować mocno rozcieńczony olejek eukaliptusowy na skórę dziecka
- 2 miesiące – 2 lata stężenie do 0,5% czyli 1 kropla olejku eterycznego eukaliptusowego na 10 ml oleju roślinnego
- 2-5 rok życia zmieszaj 1% czyli 2 krople olejku eterycznego na 10 ml oleju roślinnego
- użyj 1-3 ml na plecki i stopy, załóż skarpetki!
Bronchospazm – czy to realne zagrożenie?
W aptekach dostępny jest lek – żel Depulol o 5% stężeniu olejku eukaliptusowego + 5% olejku rozmarynowego, rekomendowana od 6 miesiąca życia. Lek stosuje się na skórę, dwa razy na dobę (rano i wieczorem) przez okres występowania dolegliwości, nacierając niewielką ilością żelu górne partie pleców i klatki piersiowej. Czyli całkowicie rozbieżnie z moimi zaleceniami.Tak wysokiego stężenia olejków nie praktykuje się w aromaterapii dziecięcej, czyli metodzie komplementarnej. Od pewnego czasu obserwuję też stopniowe wycofywanie z aptek produktów o tak wysokiej zawartości olejków eterycznych.
Skonsultuj użycie tego leku z pediatrą lub farmaceutą i używaj tylko z dala od twarzy dziecka. Jeśli nakładasz maść z olejkami na stopy, zawsze ubieraj skarpetki, aby zapobiec przeniesieniu olejku blisko twarzy.
Duszności pod wpływem eukaliptusa doświadczają tylko niektóre maluchy, to zależy od wieku i czynników genetycznych. Błędem jest zachwalanie terapii eukaliptusem „bo mojemu dziecku nie szkodzi”. W grupie Aromastrona zebrałam kilka opowieści o gwałtownej reakcji na olejek eukaliptusowy.
Ryzyko to zresztą nie ogranicza się do olejku z eukaliptusa. Również mięta pieprzowa, oregano czy tymianek, mniej znane ravintsara, niaouli, fragonia, a nawet lawenda spika. Ponadto u niektórych osób ta nadwrażliwość wcale nie mija wraz z wiekiem.
Bacznie obserwuj zachowanie dziecka w trakcie seansu aromaterapii, szczególnie, jeśli wprowadzasz nowy olejek eteryczny. Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego, przerwij terapię, przewietrz pomieszczenie. Jeśli to była maść, zmyj ją ze skóry. W razie utrzymujących się objawów wezwij pomoc. Natomiast jeżeli dziecko dobrze znosi kontakt z eukaliptusem, możesz nieznacznie zwiększyć ilość tego olejku w dyfuzorze.
Jeśli jesteś mamą noworodka lub niemowlaka i masz akurat katar, nie smaruj się eukaliptusem przed wzięciem dziecka na ręce – odnotowano przypadek duszności podczas karmienia noworodka, mama użyła wcześniej maści z eukaliptusem na katar. Na szczęście incydent zakończył się szczęśliwie.
Olejek eukaliptusowy dla dzieci – który wybrać?
Dostępnych jest wiele różnych naturalnych olejków z eukaliptusa, mają różne nazwy i różny skład.
Naturalne olejki eteryczne to wieloskladnikowe substancje. Za walory terapeutyczne eukaliptusa odpowiada przede wszystkim składnik o nazwie 1,8-cyneol. To właśnie ten składnik odpowiada też za ryzyko bronchospazmu u dziecka.
Zawartość 1,8-cyneolu w olejkach eukaliptusowych jest zmienna, zależna od gatunku eukaliptusa i konkretnej partii olejku eterycznego, czyli około 50-85%, wiec spora rozbieżność. Najwięcej cyneolu zawierają olejki eukaliptusa gałkowego. Możesz spotkać, że eukaliptus radiata dla dzieci jest bezpieczny (inaczej eukaliptus promienisty), ponieważ ma w składzie nieco mniej 1,8-cyneolu, bo do 65%. To jednak nadal dużo, opisane w tym poście zasady bezpiecznego używania obowiązują dla wszystkich olejków eukaliptusowych bogatych w cyneol, a także dla innych olejków z tym składnikiem, np. rozmaryn ct. cyneol. Jeśli chcesz zgłębić temat, zobacz post o właściwościach i zamiennikach olejku eukaliptusowego.
Z kolei olejki eukaliptusa cytrynowego i eukaliptusa staigeriana (Staigera) nie mają w składzie 1,8-cyneolu i nie stwarzają ryzyka duszności, za to są drażniący na skórę i błony śluzowe. Te olejki eukaliptusowe są dobre na infekcje, wirusy i grzyby, ale nie przydadzą się na udrożnienie nosa. Nie używaj ich zamiennie z eukaliptusami cyneolowymi.
Jakie inne olejki na katar u dziecka?
Zastosowanie olejku eukaliptusowego u dzieci na katar to tylko jedno z wielu rozwiązań. Mamy do wyboru sporo olejków o podobnych właściwościach. Świetnie sprawdzi się olejek majerankowy, a także pichtowy. Zobacz olejki na katar dla dzieci.
Możesz też sięgnąć po gotowe mieszanki do aromaterapii na katar dla dzieci, np. takie z rozmarynem w składzie – w mieszance zawartość problematycznego cyneolu jest zrównoważona innymi składnikami. Np. w Choinkowej 01 pichtą, olejkiem Ho i rumiankiem, a w Lawendowym drzewku 01 lawendą lekarską.