Olejki do inhalacji – 10 sytuacji, kiedy warto po nie sięgnąć

Najlepsze olejki do inhalacji to naturalne olejki eteryczne. Mają wiele właściwości terapeutycznych i są naturalnie lotne, więc nie musisz stosować żadnych wymyślnych sprzętów, by je inhalować.

Najczęściej polecana olejki do inhalacji to olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, miętowy, tymiankowy. Ale tak naprawdę to jakie wybrać olejki zależy od tego, na co mają pomagać.

Kiedy sięgnąć po olejek do inhalacji i co konkretnie zastosować?

  1. Olejki na przeziębienia, infekcje dróg oddechowych, w tym: katar, zapaleniu ucha, zatoki, kaszel i bolące gardło. Wybierz przed wszystkim olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, lawendowy, tymiankowy. Lista jest o wiele dłuższa, zobacz sobie listę olejków na zatoki do inhalacji oraz listę olejków na katar.
  2. Przed egzaminem czy w czasie jazdy samochodem, olejki na koncentrację. Inhaluj kiedy chcesz, by Twój umysł pracował na wyższych obrotach: olejek rozmarynowy, eukaliptusowy czy olejek grejpfrutowy. Zobacz więcej: lista olejków na koncentrację. Zobacz, że niektóre z nich są jednocześnie na przeziębienie i koncentrację. To czasem super przydatne.
  3. Kiedy chcesz usnąć, a w głowie panoszy się tłum pomysłów, czy nawet niepokoje i lęki. Tu przyda się olejek melisowy, lawendowy, majerankowy, neroli. Zobacz listę olejków na sen.
  4. Olejki dla poprawy nastroju w dzień. w depresji sezonowej. Tu sprawdzą się świetnie olejki cytrusowe, na przykład olejek cytrynowy i pomarańczowy.
  5. Dla łagodzenia bólu! Tak, to prawda, ból można łagodzić wdychając olejki eteryczne i są na to badania kliniczne. Podstawowy olejek przeciwbólowy to olejek lawendowy, zresztą moim zdaniem ten olejek to podstawa apteczki. Zobacz też olejki eteryczne na ból głowy.
  6. Olejki na bolesne miesiączki i PMS (zobacz więcej na ten temat w opisie mieszanki Clary)
  7. Na dolegliwości menopauzalne, uderzenia gorąca i inne: na przykład olejek lawendowy, szałwii muszkatołowej i yuzu.
  8. Nawet w czasie porodu. Olejki do porodu to przykład olejek geraniowy oraz olejek szałwii muszkatołowej. Zobacz więcej w opisie kategorii Olejki eteryczne w ciąży
  9. Olejki na nudności olejek miętowy (mięta pieprzowa) jest tu najbardziej skuteczny, ale sprawdza się też cytrynowy, mięty zielonej i imbirowy. Takie inhalacje stosować można przy nudnościach w ciąży, podróży czy tych pooperacyjnych związanych z podawaniem leków. Olejek miętowy to również dobry zapach do samochodu, bo poprawia koncentrację.
  10. Do obniżenia ciśnienia. Na przykład olejek melisowy. Więcej o inhalacji olejków przy problemach tego typu w kursie aromaterapii Czakra serca.

I to nie jest koniec!



Olejki eteryczne do inhalacji – jak stosować bezpiecznie

Uwaga: kiedy potrzebny ci olejek do inhalacji dla dzieci albo w ciąży, to zwróć uwagę na szczególnie zalecenia bezpieczeństwa. Nie wszystkie olejki dobre dla dorosłych są bezpieczne dla dzieci. Na przykład olejek do inhalacji na katar dla dzieci to olejek z drzewa herbacianego, majerankowy, geraniowy czy cytrynowy. Nie nadaje się natomiast ani olejek mięty pieprzowej ani eukaliptusowy (bogaty w związek o nazwie 1,8-cyneol). Tych olejków nie stosujemy w pobliżu twarzy dziecka do lat 4, ponieważ mogą wywołać duszności związane z nadwrażliwością układu oddechowego. Ta nadwrażliwość mija z wiekiem.

Listę olejków dla dzieci znajdziesz we wpisie: Aromaterapia dziecięca. Olejki są tam rozpisane ze względu na wiek. I tak dowiesz się, że olejki do inhalacji dla niemowląt to lawenda, rumianek i mandarynka. Oczywiście w malutkiej ilości, bo im młodsze dziecko, tym mniejsza porcja olejku do inhalacji.



Olejki do inhalacji dla dzieci i dorosłych

Wiem, że kiedy pojawia się problem zdrowotny, to nie mamy czasu na rozważania co dla kogo, dlatego zrobiłam taką małą ściągę – tabelkę co dla kogo. Uwaga: w tabelce są tylko podstawowe olejki, bez szaleństwa w stylu hyzop, estragon czy oman.

problemolejki do inhalacji dla dorosłycholejki do inhalacji dla dzieci
na kaszeleukaliptus, koper włoski, tymianek, sosna, kadzidłowiec, bazylia dowolnamajeranek, koper włoski, rumianek, sosna, kadzidłowiec, bazylia ct linalol
na katardrzewo herbaciane, eukaliptus, mięta, tymianekmajeranek, geranium, rumianek, lawenda, drzewo herbaciane
na senlawenda, ylang-ylang, neroli, majeranek, mandarynka, kadzidłowieclawenda, ylang-ylang, neroli, majeranek, mandarynka, kadzidłowiec
na bóllawenda, goździk, mięta pieprzowalawenda, rumianek
na nudnościmięta pieprzowa, mięta zielona, imbir, cytrynamięta zielona, imbir, cytryna

Olejki do inhalacji na zatoki (wybrane)

Inhalacja czyli co? Jak stosować olejki do inhalacji

Inhalacja to po prostu wdychanie. Można to robić z różnym stopniem intensywności. Jak wdychasz powietrze nosem w trakcie czytania tego postu, to też inhalujesz. Postaw obok otwartą buteleczkę z olejkiem eterycznym, a będziesz inhalować olejek.

Najbardziej intensywną metodą inhalacji jest metoda parowa. Olejek wlewa się do naczynia z gorącą wodą. Temperatura wody i obecność pary wodnej sprawiają, że olejek super szybko unosi się z powierzchni wody (przyjmuje formę lotną) i możesz go bez problemu inhalować w dużej ilości, po prostu oddychając. Niektórzy przy takiej inhalacji robią z ręcznika namiocik i chowają się pod nim, by wdychać jeszcze intensywniej. Lubisz namiocik? Ja wolę bez ręcznika, po prostu nachylam się nad naczynkiem i wdycham. To jest wystarczająco dla mnie skuteczne.

Uwaga: przy takich inhalacji z gorącą wodą jest ryzyko oparzenia się wodą. Zachowaj ostrożność.

Jeszcze bardziej lubię inhalację w kapsule aromaterapeutycznej, czyli kabinie prysznicowej. Sprawdź to w poście Dyfuzory do aromaterapii. Opisałam tam rozmaite techniki stosowane w aromaterapii.

Jeśli problem dotyczy jamy ustnej, krtani, to fajnie jest wdychać ustami. W ten sposób można stosować olejki na ból gardła.

Ale nie zawsze jest potrzebne naczynko z gorącą wodą czy inny sprzęt, bo olejki są lotne same z siebie i nie potrzebują zachęty. Jeśli chcesz, to możesz sobie inhalować olejek miętowy bezpośrednio z buteleczki. Jeszcze lepiej: wylej kropelkę olejku miętowego na bawełniany wacik i wdychaj z wacika. Albo z ze sztyftu do inhalacji, filcowej kulki czy biżuterii aroma. Te wszystkie opcje masz opisane w poście o dyfuzorach.



Czy olejki do inhalacji naprawdę działają?

Tak, naprawdę. I ich działanie nie zależy od tego, jak pachną. Co prawda kiedy wdychasz olejki, to aktywuje się zmysł węchu i czujesz zapach (po chwili pewnie przestajesz, bo nos się zmęczy), ale nie o zapach tu chodzi. Molekuły olejków trafiają wraz z wdychanym powietrzem do płuc. Niektóre osiadają na ścianach dróg oddechowych i to dobrze, bo dzięki temu olejkowa terapia kataru czy kaszlu jest łatwa. Ale dzieje się coś więcej: te olejki przenikają wraz z powietrzem do krwi, a układ krwionośny roznosi je po różnych organach wewnętrznych. Czyli to jak przy zjedzeniu tabletki: lekarstwo jest fizycznie obecne w ciele. Nie chodzi tylko o jego zapach.

jak olejki eteryczne wnikają przez drogi oddechowe
Inhalacja olejków eterycznych to nie tylko przyjemność zapachu. Molekuły olejkowe wnikają przez płuca do krwi. Zdobądź specjalistyczną wiedzę z aromaterapii w kursach Akademii Herbiness.

Mieszanki olejków do inhalacji

Stosować możesz pojedyncze olejki, to prawidłowe postępowanie. Podobnie prawidłowe i skuteczne jest stosowanie mieszanek olejków do aromaterapii. W przypadku mieszanek między poszczególnymi składnikami może dochodzić do różnych interakcji, co może np. potęgować ich działanie (zjawisko to nazywa się synergią i nie jest wcale takie częste).

Jeśli chcesz sięgnąć po mieszanki, możesz skorzystać z gotowych propozycji – zajrzyj do sklepu do kategorii mieszanki aromaterapeutyczne lub zobacz zestawy mieszanek.

Inspiracji do samodzielnego mieszania warto szukać przeglądając badania naukowe.

Na przykład jedno z takich ciekawych badań dotyczy aromatycznego protokołu profilaktyki i terapii Covid-19. W protokole tym stosowano aromatyczne napary, odwary oraz inhalację. Rośliny aromatyczne lub ich olejki zastosowane w tym niewielkim badaniu klinicznym to: eukaliptus gałkowy, mięta pieprzowa, cytryna, imbir olejek (może być też ekstrakt CO2), pączki goździka i trawa cytrynowa.