Olejki do inhalacji – jak stosować

Olejki do inhalacji pachnące lasem

Olejki eteryczne są idealne do inhalacji. Mają wiele właściwości terapeutycznych i są naturalnie lotne, więc nie musisz stosować żadnych wymyślnych sprzętów, by je inhalować.

Najczęściej używane olejki do inhalacji to olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, miętowy, tymiankowy. Ale tak naprawdę to jakie wybrać olejki zależy od tego, na co mają pomagać – na katar, na kaszel, na sen czy koncentrację.

W tym wpisie wskażę Ci 10 sytuacji, w których warto sięgnąć po olejki eteryczne do inhalacji.

Który olejek do inhalacji?

  1. Eukaliptus, tymianek, rozmaryn, lawendę, pichtę i geranium sięgnij – zastosuj te olejki do inhalacji na katar i kaszel, przeziębienia i infekcje dróg oddechowych, a nawet przy zapaleniu ucha, na zatoki i bolące gardło. Lista jest o wiele dłuższa, zobacz sobie listę olejków na zatoki do inhalacji oraz listę olejków na katar. Tam też znajdziesz opis metody stosowania. Zwróć uwagę, że lista olejków na katar dla dzieci różni się od tej ogólnej – chodzi o względy bezpieczeństwa.
  2. Przed egzaminem czy w czasie jazdy samochodem, inhaluj olejki na koncentrację. Oto olejki, dzięki którym Twój umysł będzie pracował na wyższych obrotach: olejek rozmarynowy, mięty pieprzowej, grejpfrutowy. Niektóre z nich są jednocześnie na przeziębienie i koncentrację. To czasem super przydatne, np. kiedy w trakcie infekcji kierujesz samochodem.
  3. Zastosuj olejki do inhalacji kiedy chcesz usnąć, a w głowie panoszy się tłum pomysłów, czy nawet niepokoje i lęki. Tu przyda się olejek melisowy, lawendowy, majerankowy, neroli. Zobacz listę olejków na sen. Olejki do inhalacji na sen dla dzieci znajdziesz w kategorii olejki na sen dla dzieci.
  4. Wdychaj olejki dla poprawy nastroju w dzień, również przy depresji sezonowej. Tu sprawdzą się świetnie olejki cytrusowe, na przykład pomarańczowy i cytrynowy. Takie olejki może wdychać od razu cała rodzina, najlepiej zastosuj je w dyfuzorze ustawionym w salonie.
  5. Możesz inhalować olejki eteryczne dla łagodzenia bólu! Podstawowy olejek przeciwbólowy to olejek lawendowy, absolutna podstawa domowej apteczki. Zobacz olejki na ból głowy.
  6. Wdychaj olejki na bolesne miesiączki i PMS
  7. A także na dolegliwości menopauzalne, uderzenia gorąca i inne: na przykład olejek lawendowy, szałwii muszkatołowej i lekarskiej, geranium.
  8. Inhalować olejki warto nawet w czasie porodu. Podstawowy olejek do porodu to szałwia muszkatołowa.
  9. Na nudności w samochodzie, w ciąży, po operacji również inhaluj olejki – oleje miętowy (mięta pieprzowa) jest tu najbardziej skuteczny, ale sprawdza się też cytrynowy, mięty zielonej i imbirowy. Olejek miętowy to również dobry zapach do samochodu, bo poprawia koncentrację.
  10. Do obniżenia ciśnienia. Na przykład olejek melisowy, różany albo lawendowy.

I to nie jest koniec!

Olejki eteryczne do inhalacji – jak stosować bezpiecznie

Uwaga: kiedy potrzebny ci olejek do inhalacji dla dzieci albo w ciąży, to zwróć uwagę na szczególnie zalecenia bezpieczeństwa. Nie wszystkie olejki dobre dla dorosłych są bezpieczne dla dzieci. Na przykład olejek do inhalacji na katar dla dzieci to olejek majerankowy, geraniowy czy cytrynowy. Nie nadaje się natomiast ani olejek mięty pieprzowej, a olejek eukaliptusowy do inhalacji dla dzieci stosujemy ostrożnie, w niewielkiej ilości i daleko od twarzy. Dlaczego? Ponieważ mogą wywołać duszności związane z nadwrażliwością układu oddechowego. Ta nadwrażliwość mija z wiekiem.Olejki do inhalacji dla dzieci i dorosłych

Wiem, że kiedy pojawia się problem zdrowotny, to nie mamy czasu na rozważania co dla kogo, dlatego zrobiłam taką małą ściągę – tabelkę co dla kogo. Uwaga: w tabelce są tylko podstawowe olejki. Zauważ, że niektóre z nich są bardzo uniwersalne i skuteczne w różnych sytuacjach.

problemolejki do inhalacji dla dorosłycholejki do inhalacji dla dzieci
na kaszeleukaliptus, koper włoski, tymianek, sosna, kadzidłowiec, bazylia dowolnamajeranek, koper włoski, rumianek, sosna, kadzidłowiec, bazylia ct linalol
na katareukaliptus, mięta, tymianekmajeranek, geranium, rumianek, lawenda
na senlawenda, ylang-ylang, neroli, majeranek, mandarynka, kadzidłowieclawenda, ylang-ylang, neroli, majeranek, mandarynka, kadzidłowiec
na bóllawenda, goździk, mięta pieprzowalawenda, rumianek
na nudnościmięta pieprzowa, mięta zielona, imbir, cytrynamięta zielona, imbir, cytryna

Olejki do inhalacji na zatoki (wybrane)

Inhalacja czyli co? Jak stosować olejki do inhalacji

Inhalacja to po prostu wdychanie. Można to robić z różnym stopniem intensywności. Jak wdychasz powietrze nosem w trakcie czytania tego postu, to też inhalujesz. Postaw obok otwartą buteleczkę z olejkiem eterycznym, a będziesz inhalować olejek. Jak to możliwe? Olejek eteryczny samodzielnie przyjmuje postać lotną, jego składniki dyfuzują swobodnie, bez dodatkowego źródła energii.

Ale możesz zdynamizować ten proces.

Najbardziej intensywną metodą inhalacji jest metoda parowa. Olejek wlewa się do naczynia z gorącą wodą lub solanką. Temperatura wody i obecność pary wodnej sprawiają, że olejek super szybko unosi się z powierzchni wody (przyjmuje formę lotną) i możesz go bez problemu inhalować w dużej ilości, po prostu oddychając. Niektórzy przy takiej inhalacji robią z ręcznika namiocik i chowają się pod nim, by wdychać jeszcze intensywniej. Lubisz namiocik? Ja wolę bez ręcznika, po prostu nachylam się nad naczynkiem i wdycham. To jest wystarczająco dla mnie skuteczne.

Uwaga: przy takich inhalacji z gorącą wodą jest ryzyko oparzenia się wodą. Zachowaj ostrożność.

Jeszcze bardziej lubię inhalację w kapsule aromaterapeutycznej, czyli kabinie prysznicowej. Sprawdź to w poście Dyfuzory do aromaterapii. Opisałam tam rozmaite techniki stosowane w aromaterapii.

Jeśli problem dotyczy jamy ustnej, krtani, to fajnie jest wdychać ustami. W ten sposób można stosować olejki na ból gardła.

Ale nie zawsze jest potrzebne naczynko z gorącą wodą czy inny sprzęt, bo olejki są lotne same z siebie i nie potrzebują zachęty. Jeśli chcesz, to możesz sobie inhalować olejek miętowy bezpośrednio z buteleczki. Jeszcze lepiej: wylej kropelkę olejku miętowego na bawełniany wacik i wdychaj z wacika. Albo z ze sztyftu do inhalacji, filcowej kulki czy biżuterii aroma. Te wszystkie opcje masz opisane w poście o dyfuzorach.Czy olejki do inhalacji naprawdę działają?

Tak, naprawdę. I ich działanie nie zależy od tego, jak pachną. Co prawda kiedy wdychasz olejki, to aktywuje się zmysł węchu i czujesz zapach (po chwili pewnie przestajesz, bo nos się zmęczy), ale nie o zapach tu chodzi. Molekuły olejków trafiają wraz z wdychanym powietrzem do płuc. Niektóre osiadają na ścianach dróg oddechowych i to dobrze, bo dzięki temu olejkowa terapia kataru czy kaszlu jest łatwa. Ale dzieje się coś więcej: składniki olejków osiadają na ściankach dróg oddechowych a także przenikają wraz z powietrzem do krwi, a układ krwionośny roznosi je po różnych organach wewnętrznych. Czyli to jak przy zjedzeniu tabletki: lekarstwo jest fizycznie obecne w ciele. Nie chodzi tylko o jego zapach.

jak olejki eteryczne wnikają przez drogi oddechowe
Inhalacja olejków eterycznych to nie tylko przyjemność zapachu. Molekuły olejkowe wnikają przez płuca do krwi. Zdobądź specjalistyczną wiedzę z aromaterapii w kursach Akademii Herbiness.

Mieszanki olejków do inhalacji

Stosować możesz pojedyncze olejki, to prawidłowe postępowanie. Podobnie prawidłowe i skuteczne jest stosowanie mieszanek olejków do aromaterapii. W przypadku mieszanek między poszczególnymi składnikami może dochodzić do różnych interakcji, co może np. potęgować ich działanie (zjawisko to nazywa się synergią).

Inspiracji do samodzielnego mieszania warto szukać przeglądając badania naukowe.

Na przykład jedno z takich ciekawych badań dotyczy aromatycznego protokołu profilaktyki i terapii Covid-19. W protokole tym stosowano aromatyczne napary, odwary oraz inhalację. Rośliny aromatyczne lub ich olejki zastosowane w tym niewielkim badaniu klinicznym to: eukaliptus gałkowy, mięta pieprzowa, cytryna, imbir olejek (może być też ekstrakt CO2), pączki goździka i trawa cytrynowa.

Zobacz mieszanki olejków do inhalacji opracowane przeze mnie

Edycja: 08.06 przez Inez Rogozińska, aromaterapeutka kliniczna, założycielka marki Herbiness