1 roczek 1 kropla, czyli ile kropli olejku do dyfuzora przy dziecku

olejek drzewa herbacianebo zastosowanie w dyfuzorze

Aromaterapia dla dzieci stawia przed Tobą 3 wyzwania: dowiedzieć się, które olejki nadają się dla dzieci, jak ich używać i w jakiej ilości.

Jak używać olejki dla noworodków i niemowląt, przeczytasz w poście o niemowlakach. Teraz wytłumaczę Ci, jak je stosować w dyfuzorze elektrycznym u dzieci od 1 roku życia.

Ile kropli do dyfuzora

Wystarczy zapamiętać prosty przelicznik:

1 rok – 1 kropla.

2 lata – 2 krople.

3 lata – 3 krople.

4 lata – 4 krople

1 kropla więcej na każde urodziny, aż do:

10 lat – 10 kropli.

W trakcie infekcji możesz dodać 1 kropelkę ekstra.

Dyfuzor ustaw co najmniej 2 metry od łóżeczka dziecka i zabroń dziecku stać w oparach z dyfuzora (blisko mgiełki). Jeśli uznasz, że ta ilość olejku słabo pachnie, powstrzymaj się od zwiększania liczby kropli – niektóre olejki po prostu mocniej czuć, inne słabiej. Ty też możesz mieć akurat gorszy dzień i nie czuć zapachów (u kobiet wrażliwość węchowa zmienia się w cyklu miesięcznym). Możesz jednak zwiększyć ilość kropli jeśli pokój dziecka jest szczególnie duży.

Jak długo dyfuzować

U niemowląt wystarcza 5 min. dyfuzji, a im starsze dziecko, tym możesz dyfuzować dłużej. Dla 2 latka 2 x 5 min., czyli 10 min., u 3 latka 15, tak na każdy roczek 5 min.

Po dyfuzji wietrzenie, przy czym wystarczy nawet otworzyć drzwi do przedpokoju, w trakcie mrozów nie trzeba otwierać okna. Procedurę możesz powtórzyć 2-3 razy dziennie. W trakcie infekcji 3-4 razy.

Jeśli chcesz użyć olejku blisko buzi dziecka, to użyj wacika z 1 kroplą olejku. Przytrzymaj 20 cm od twarzy dziecka przez 3 minuty, a potem połóż ten wacik niedaleko łóżeczka – może tam leżeć kilka godzin.

Jeśli Twój dyfuzor działa np. 5 min, a potem robi pauzę przez 15 min, to u dzieci powyżej 3 roku życia możesz zostawić włączony na 2-4 godziny, np. w nocy. Tylko pamiętaj o dokładnym przewietrzeniu pokoju przynajmniej raz na dobę.

Inhalacja parowa

W trakcie infekcji najskuteczniej działa inhalacja parowa, np. wdychanie olejku z naczynia z gorącą wodą, a także w czasie kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Jeśli jeszcze nie wiesz jak dodawać olejki do kąpieli, to po prostu postaw obok wanny kubek z gorącą wodą i tam dodaj olejki. A jeśli to kąpiel pod prysznicem, nanieś kroplę olejku na kafelki w kabinie. Czas kąpieli lub inhalacji parowej: max. 15 minut. Ilość ta sama, co do dyfuzora, czyli zależnie od wieku dziecka. Olejek zawsze umieszczaj poza zasięgiem rączek dziecka.

Jakie olejki dyfuzować?

U dzieci od 2 m-ca do 3 roku życia

  • olejki cytrusowe np. bergamotka, tangerynka, pomarańcza
  • olejki z iglaków np. pichta, sosna, jodła biała i kadzidłowiec
  • olejki z ziół: lawenda, lawandyna, kolendra, rumianki
  • olejki z drewna: np. cedry, olejek Ho, copaiba
  • olejki z przypraw: np. pieprz różowy, imbir
  • olejki w malutkiej ilości, możesz też użyć drzewo herbaciane, a także tymianek, oregano, rozmaryn i eukaliptus. Z tych olejków lepiej zrobić najpierw mieszankę i dopiero tę mieszankę dodawać do dyfuzora. Olejków pisanych pogrubioną czcionką nie stosuj blisko buzi dziecka.
  • gotowe mieszanki dla dzieci od 2 mca: Choinkowa 01, Tymiankowa 02, Geranium 01, Lawenda 01, Lawenda 02
  • od 3 roku możesz włączyć też odrobinę mięty pieprzowej i goździka.
  • pod nieobecność możesz dyfuzować silniejsze olejki lub mieszanki antybakteryjne np. Marsylia 01 lub większa ilość olejku drzewa herbacianego, żeby zdezynfekować przestrzeń.

Aromaterapia dla dzieci to oczywiście nie tylko dyfuzory i inhalacja – stosuje się również maści i oleje do masażu z olejkami eterycznymi.

Jeśli chcesz stosować aromaterapię dla zdrowia rodziny, znać wszystkie olejki dla dzieci i rozumieć, dlaczego jedne są dobre, inne nie bardzo, zapraszam na szkolenie z aromaterapii Mieszanki Olejków Eterycznych.

Może Cię też zainteresować:
Co mama powinna wiedzieć zanim zacznie stosować olejki eteryczne u dziecka

Ile kropli to 3% czyli o stosowaniu olejków na skórę

Dodaj komentarz