Jadalne ozdoby choinkowe to chyba żadna nowość. Jadalna choinka brzmi bardziej interesująco, a witaminowy drink z jemioły, maseczka i maść jemiołowa wydają się jeszcze ciekawsze. Dzisiaj zbiory zielarskie rozegrają się dzisiaj w zaciszu świątecznego domu.
Zjedz choinkę i nie tylko
Pączki świerkowe są jadalne i nawet całkiem smaczne. Spróbuj. Wstań, podejdź do choinki (żywej), poszukaj małego pączka i zjedz. Jeśli nie podoba Ci się efekt gumy do żucia, jaki nadaje pączkom żywica w nich zawarta, to zrób herbatkę. Zalej kilka pączków gorącą wodą, gotowe. Ja robię tak całą zimę. Świerki i sosny częstują mnie ciągle żywicznymi cukiereczkami. To witamina C i substancje zapobiegające infekcjom górnych dróg oddechowych, leczące katar i zatoki. Według mnie są smaczne. Moje ulubione – pączki daglezji – to poezja smaku. Cukierki. Żywica i kwasy są w nich perfekcyjnie połączone. Szkoda, że moja daglezja taka malutka i nie można jej często podskubywać.
Inną ozdobę świątecznego domu – jemiołę, opisywałam w zeszłym roku, robiłam z niej macerat i wino. Dla przypomnienia link do postu Książę i jemioła. Dzisiaj uzupełniam wpis o obiecaną maść z owoców jemioły. Jeśli wiesz, że Twoja jemioła pochodzi z czystego terenu, to zerwij białe kulki i zrób maść razem ze mną.
Maść z owoców jemioły – przepis
Uwaga: jemioły pochodzą bardzo często z drzew rosnących przy drogach, taki surowiec nie ma wartości leczniczej.
Ten przepis pochodzi ze strony dr. Różańskiego.
Składniki:
- 100 g owoców jemioły
- 35 g soli fizjologicznej
- 15 g gliceryny
- 20 g linomagu
- 30 g oleju rycynowego
Wykonanie:
- owoce jemioły umieść w naczyniu postawionym na wadze, wytaruj wagę
- dodaj sól fizjologiczną
- glicerynę
- linomag
- olej rycynowy
- waga ma pokazywać 100 g – czyli dodatki do owoców jemioły mają ważyć tyle samo, co same owoce.
Kolejny krok to ucieranie maści. Zalecane ucieranie w moździerzu to mozolna praca i zdecydowałam się zastosować blender, z końcówką do miksowania. Po 5 minutach powstaje piękny, śmietankowy krem. Powinnam raczej napisać „maź” lub „glut” – konsystencja produktu kwalifikuje go do głównej roli w filmie o kosmitach „Obcy 10”. Nie ma to jednak większego znaczenia wobec właściwości i potencjału terapeutycznego jemioły. Więcej informacji o jej działaniu antynowotworowym znajdziesz we wpisie na 1000roslin.pl: Jemioła – lecznicze owoce.
Maść jemiołowa – uwagi techniczne
Na koniec takie uwagi techniczne:
- linomag, olej rycynowy i sól fizjologiczna dostępne są w aptekach
- sól fizjologiczna to woda z solą kuchenną, można zrobić samodzielnie. Stężenie soli dobiera się na smak – smak jak ludzkie łzy. Dodatek soli fizjologicznej ułatwia ekstrakcję substancji czynnych z owoców jemioły;
- krem ma krótki termin przydatności, należy go przechowywać w lodówce.
- owoce jemioły można przechowywać w zamrażarce.
Maseczka z jemioły opisana jest w na stronie panacea.pl
Sandałowiec – krewny jemioły o dużym potencjale terapeutycznym
Zbiory w domu i jego najbliższej okolicy możesz zawsze uzupełnić o cenne produkty uzyskiwane z roślin, które w Polsce nie występują. Na przykład taka ciekawostka botaniczna – krewnym jemioły jest sandałowiec. To drzewo-półpasożyt. Jeśli szukasz specyfików na skórę o działaniu podobnym do maści jemiołowej, preparaty z sandałowcem mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.
Sandałowiec biały pochodzi z Indii, ale inne gatunki znajdziesz w wielu miejscach na świecie. Na przykład w Nowej Kaledonii, z której pochodzi olejek eteryczny Santalum austrocaledonicum dostępny w sklepie. Co takiego szczególnego jest w tym olejku? Ma piękny zapach, za który cenią go twórcy perfum, ale tutaj skupimy się na zastosowaniach terapeutycznych.
Olejek sandałowy działa kojąco na psychikę i skórę (więcej informacji w opisie olejku sandałowego). Jednak jego działanie na skórę wykracza poza łagodzenie stanów zapalnych, występujących na przykład w atopowym zapaleniu skóry. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Olejki eteryczne w chorobach skóry na przykładzie AZS i łuszczycy. Olejek sandałowy z drewna sandałowca białego i sandałowca kaledońskiego można stosować zamiennie. Przyjrzyjmy się teraz konkretnym właściwościom i zastosowaniom olejku sandałowca na skórę.
Olejek sandałowy w chorobach skóry
Sandałowiec naprawdę powinien zostać pupilkiem dermatologów. Ma udokumentowane działanie (źródło: Sandalwood Album Oil as a Botanical Therapeutic in Dermatology):
- przeciwzapalne
- przeciwmikrobowe (w tym na lekooporne szczepy gronkowca, candida, a także wirusy HSV-1, grypa)Antyoksydacyjne
- antyproliferacyjne
- potencjalnie może zapobiegać hiperpigmentacji
Badania kliniczne wskazują ponadto na jego potencjał w takich schorzeniach jak:
- trądzik
- łuszczyca
- atopowe zapalenie skóry oraz stany zapalne spowodowane radioterapią
- brodawki na skórze (wywołane wirusem HPV – maść zawierająca 10 lub 20% olejku stosowana na skórę 2 razy dziennie przez 3 miesiące) oraz Verrucae vulgares – w badaniach zastosowano kwas salicylowy 17% i 2% alfa-santalol;
- Kłykciny kończyste
- Molluscum contagiosum
A to jeszcze nie koniec jego mocy. Może znasz ich więcej?
Ten post ma 15 komentarzy
Nie mam już słów do Ciebie!
Blog wchodzi w krew, jak narkotyk. Powoduje zawrót głowy. Ale nie poddam się leczeniu. Pozdrawiam.
P.S. Teraz przyszło mi do głowy, że masz kilka osób służby na pewno, no bo kiedy to wszystko miksować, ucierać, macerować, przecedzać, nastawiać, wypijać, smarować się………………………………………………..?
Wygląda to mazidło nader apetycznie;) A czy na jakieś inne przypadłości, poza odmrożeniami działa? Zastanawiam się nad dodaniem herbatki jemiołowej do mojej codziennej mieszaniny tylko, że ona obniża ciśnienie, a ja i iak mam niskie…
Ewo
1. maść działa na odciski i na zmiany skórne nowotworowe. Jemioła jest coraz częściej stosowana w leczeniu nowotworów, wewnętrznie i właśnie zewnętrznie, czyli maść.
2. jeśli masz niskie ciśnienie, nie stosuj ziół obniżających je jeszcze bardziej 😉
3. herbatka jemiołowa nie obniża ciśnienia, ponieważ substancje obniżające ciśnienie giną pod wpływem temperatury. Dla osób, które chcą stosować jemiołę przy nadciśnieniu jest macerat jemiołowy: listki i gałązki rozdrabniamy i chowamy do zamrażarki. Codziennie porcję moczymy w osolonej wodzie i taki macerat ma działanie obniżające ciśnienie. (szczegóły w poście Książę i jemioła)
4. herbatka jemiołowa może mieć działanie: wzmacnia naczynia krwionośne i przeciwdziała miażdżycy.
Inez, piszesz w „ksiaze i jemiola”, ze
” Niska temperatura nie jest szkodliwa dla jemioły.”
Gdyby wiec wykonac ten macerat i powlewac w woreczki do mrozonych kostek lodu,
czy mozna by w ten sposob troche dluzej przechowac macerat ?
Niska temperatura nie jest dla jemioły szkodliwa i łatwo to sobie zapamiętać, jeśli uświadomimy sobie jej zwyczaje: owocuje zimą, kiedy powinien być mróz. Zamrażarka to dla niej norma.
Bardzo dobrze wymyśliłaś z mrożeniem maceratu. Pamiętaj o soli – w słonym środowisku więcej substancji czynnych przejdzie do płynu.
Dziekuje, Iness za odpowiedz 🙂
Jesli mozesz jeszcze slowko napisac – z jakiego drzewa jemiola
jest najlepsza do naszych potrzeb, szukam i nie moge nic znalezc …
Pozdrawiam Cie serdecznie.
Moja była z wierzby. Zrób z takiej, jaką znajdziesz. Na pewno zadziała, bo to bardzo skuteczna maść.
Inez, orientujesz się może czy ta maść może uczynić doś dobrego dla popękanej skóry pomiędzy palcami stóp (pewnie grzybica), czy może jeszcze zaszkodzić drażniąc rany? Moja babcia ma okropne odciski i chyba grzybicę przy okazji. Chciałabym jej pomódz.
Teres, nie stosowałam na otwarte rany – być może dodatek soli będzie działać drażniąco. Warto jednak spróbować, skoro to odciski. Grzybicą zająć się trzeba również.
Inez jemiołowe żniwa w pełni – może jakiś przepis na krem do twarzy?? Po jarzębinowym który był cudny i cała moja rodzina się o niego wypytuje (a tu jarzębiny brak) mam niedosyt. Sama nie odważę się wymyślić przepisu z braku wiedzy, dlatego proszę może coś???
Witam ,czy można stosować na łuszczycę ? I czy można kupić gotowy już produkt ?
Zuzanna skąd jesteś ? Mam trochę kuleczek na zbyciu jak cos.
Czy owoce miksuje się razem z pestkami ? Bo raczej uciążliwe jest ich oddzielenie ?
Co można zrobić z daglezj mam dostęp do dużego drzewa
Gdzie znajdę sposób na daglezje
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.