Olejki eteryczne: zastosowanie i jak działają

Olejki eteryczne mają zastosowanie w perfumach, a jednocześnie są elementem domowej apteczki. Mogą działać wabiąco lub odstraszająco. Mogą koić lub drażnić. To fascynujący temat. Dowiedz się więcej o olejkach: czym są i jak je stosować dla zdrowia, urody i przyjemności.

Czym są olejki eteryczne i jak działają?

Kiedy wąchasz różę albo tymianek, czujesz zapach. Wystarczy nazrywać pachnące rośliny, umieścić je w aparacie do destylacji i przedestylować. Wtedy ten ulotny zapach przyjmie formę płynu – olejku eterycznego. Zamykasz olejek w butelce i gotowe. Ten proces jest piękny w swojej prostocie. Może się nawet wydawać, że to wydobywanie duszy rośliny. Bo zapach, w formie olejku eterycznego zamkniętego w butelce, przetrwa lata, a roślina dawno zwiędnie, zmarnieje, zniknie.

Wiesz już, że olejek eteryczny to zapach rośliny w formie płynu. Możesz nazywać to „duszą w płynie”, to ładnie. Być może dla lepszego zrozumienia warto wiedzieć, że to mieszaniny molekuł zapachowych wytwarzanych przez roślinę. Te molekuły to na przykład alkohole jak linalol, ketony jak kamfora, estry jak octan benzylu. Brzmi jak chemikalia? To prawda, roślina to cudowna fabryka naturalnych związków chemicznych. Na przykład cukrów, witamin, glikozydów, białek i tych właśnie zapachowych związków, które tworzą naturalny olejek eteryczny.

Olejki pachną, ale to nie koniec. Potrafią o wiele więcej.

Mają wpływ na nasz organizm oraz otoczenie. Na organizm działają na dwa główne sposoby: fizjologiczny (jak lekarstwa) oraz psychologiczny (jak wrażenia zmysłowe).

Jak już wiesz, olejki to mieszanina molekuł. Na poziomie fizjologicznym mają wpływ na procesy wewnętrzne dziejące się w naszych organizmach, na przykład na trawienie, infekcje. Dzieje się to przez stymulację rozmaitych receptorów, wpływ na neuroprzekaźniki itd. Ta stymulacja może dotyczyć różnych aspektów. Może dotyczyć układu krążenia (wzrost lub obniżenie ciśnienia), układu trawiennego (łagodzą bóle brzucha, kolki), układu nerwowego (olejki mogą działać podobnie jak leki uspokajające, przeciwdepresyjne, na bezsenność itd).

Takie terapeutyczne działanie nie zależy od zmysłu węchu, czyli doświadczają go również osoby, które nie czują zapachu (mają anosmię). Efekt zależy od dawki i składu chemicznego, czyli obecności konkretnych molekuł (od chemicznego składu olejku). Udowodniono to aplikując olejek lawendowy na skórę osoby w maseczce uniemożliwiającej czucie zapachu. Lawenda i tak zadziałała uspokajająco.

Efekt psychologiczny jest z kolei wysoce subiektywny i bardzo związany z odczuwaniem zapachu. Zależy od wspomnień i skojarzeń zapachowych. Postrzegania go jako przyjemny lub nie, a nawet wiary w to, czy zadziała lub nie (efekt placebo). Skutek psychologiczny wywoływany jest przez zapach olejku.

Olejki eteryczne wpływają też na nasze otoczenie. Wiele z nich ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, działają jako repelenty (na przykład olejki na kleszcze). Zastosowane w odpowiednim stężeniu pozwalają oczyścić otoczenie z patogenów i odpędzić owady.

Podsumowując:

  • olejki eteryczne to substancje pozyskane z roślin w procesie destylacji lub tłoczenia (skórki cytrusów)
  • pachną 🙂
  • mają wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka (na psychikę i funkcjonowanie narządów wewnętrznych)
  • działają jak środki odpędzające owady, antybakteryjne itp.

Aromaterapia w domu – zastosowanie olejków w najczęstszych dolegliwościach

Skoro olejki mają wpływ na naszą psychikę i fizjologię, to nic dziwnego, że są wykorzystywane w rozmaitych terapiach. Olejki eteryczne znajdują zastosowanie w medycynie, aromaterapii, przemyśle spożywczym, kosmetycznym, jako repelenty. Z tradycji fitoterapii dobrze wiemy, że traktowane były dawniej jak lekarstwa i podawane wewnętrznie. Aktualnie coraz częściej wracamy do tej koncepcji – szczególnie w obliczu antybiotykoodporności niektórych szczepów bakterii i niepożądanych skutków ubocznych niektórych leków działających na psychikę.

Wybieraj naturalne olejki eteryczne, a nie sztuczne aromaty

Ważne jednak, by do tych zadań przeznaczyć prawdziwe olejki eteryczne, czyli uzyskane w procesie destylacji lub tłoczenia z roślin. To nie mogą być olejki zapachowe / substancje zapachowe (to często syntetyczne mieszaniny o niewiadomym składzie). Dlaczego? Wiemy, jak działają naturalne olejki eteryczne, ale o olejkach zapachowych trudno coś konkretnego powiedzieć. Więcej o tym we wpisie Olejki eteryczne a zapachowe.


olejek lawendowy w butelce

Olejek lawendowy

Od wielu lat jestem aromaterapeutką, jednak ten olejek zadziwia mnie cały czas – ma tyle zastosowań.

Wąchanie tego olejku (wdychanie) jest idealne na bezsenność, stres, nerwowość – czyli działa uspokajająco. Ale jest jednocześnie dobry na infekcje, więc nadaje się w trakcie przeziębienia, grypy, infekcji, stanów zapalnych. Możesz go bez obaw używać przy dzieciach, jest też odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Olejek lawendowy to również skarb na skórę – idealny na ranki i oparzenia, trądzik. Jeśli dodasz go do szamponu, to pomaga poprawić stan włosów i przyspieszyć ich porost. Mało? Jest też skuteczny w szamponie na wszy.

Skoro jesteśmy przy insektach, to sprawdza się idealnie na komary: jeśli ugryzie Cię komar, to rankę posmaruj olejkiem z lawendy i nie będzie swędzieć. Awaryjnie możesz użyć nawet olejek prosto z buteleczki, ale zazwyczaj olejki trzeba rozcieńczać przed naniesieniem na skórę – to w końcu mieszanina molekuł chemicznych i wiele z nich ma status alergenów.

Jeśli nie lubisz zapachu lawendy, to możesz ją połączyć z innym olejkiem, na przykład cytrynowym albo z tangerynki. Sama tak robię – zobacz mieszankę do aromaterapii Lawenda 02 (olejki na sen dla dzieci) albo Floryda 04 (radosny zapach inspirowany wodą kolońską).

Zaglądaj do opisów olejków Herbiness, aby poznać zalecenia dotyczące bezpiecznego stosowania olejków w aromaterapii i wskazówki, jak konkretnie stosować poszczególne olejki. Olejek eteryczny lawendowy opisany jest szczegółowo w sklepie.



olejek herbaciany bio

Olejek z drzewa herbacianego

Jeśli miałabym polecić jeden olejek do wszystkiego, to byłby to olejek lawendy. Ale jeśli mogłabym polecić aż dwa olejki – to ten z drzewa herbacianego byłby nr 2. Dlaczego?

Ten olejek ma silne właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran. Jest odpowiedni do płukania ust przy problemach z zębami i dziąsłami, a nawet w terapiach intymnych na grzybice. Jest też odpowiedni na paznokcie (na grzybicę paznokci i zapobiegawczo). Ma zastosowanie w terapii przy trądziku, na włosy w przypadku łupieżu, nużeńca, na wypadające włosy.

Olejek herbaciany sprawdzi się nawet na dolegliwości bólowe, do masażu na stawy, mięśnie.

Wdychanie go z parą wodną pomaga w stanach zapalnych zatok. To świetny olejek na infekcje, przy czym jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży.

Ma też zastosowanie w domu jako preparat do dezynfekcji, odgrzybiania pomieszczeń i przeciw roztoczom. I to zdecydowanie nie koniec wyliczanki – po więcej oraz po szczegółowe zalecenia jak stosować olejek z drzewa herbacianego zajrzyj do opisu olejku Herbiness.



Te dwa olejki to tylko wierzchołek góry lodowej – im więcej ich poznasz, tym masz więcej pomysłów jak je zastosować. Jeśli Twoim głównym pomysłem jest wspomaganie olejkami zdrowia swojego i rodziny, to zapoznaj się z listą olejków w kategoriach tematycznych (pod listą produktów znajdziesz opis i szczegóły stosowania) w menu na stronie głównej jak np.:

Jak stosować olejki eteryczne?

Wiesz już mniej więcej, jakich efektów można spodziewać się przy zastosowaniu olejków. Jak konkretnie je stosować?

Dyfuzja, czyli rozpraszanie cząsteczek olejku i wdychanie ich, to jeden z bezpieczniejszych sposobów, zwłaszcza na dla początkujących.

Najchętniej wybieraną metodą jest rozpylanie olejków w powietrzu, na przykład w kominku do aromaterapii, w dyfuzorze wytwarzającym wodną mgiełkę lub szklanym nebulizatorze. Ale to nie koniec propozycji – możesz zastosować olejek jako zapach do wnętrz, do biżuterii aroma. Dzisiaj na przykład zastosowałam 5 kropli mieszanki olejków eterycznych Mace 04 na dywanik w samochodzie, bo poczułam „zagrożenie katarem”, a poza tym lubię ten zapach, umila mi podróż. Wiele różnych metod dyfuzji znajdziesz w poście Dyfuzory do aromaterapii.



Do dyfuzorów świetnie nadają się olejki o świeżym, wyrazistym zapachu i bardzo lotne. Na przykład olejek eukaliptusowy warto dyfuzować w trakcie przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych i przy kaszlu (ma działanie wykrztuśne). Olejek cytrynowy poprawia nastrój, ale też niszczy bakterie. Pamiętaj jednak, że olejki nie tylko działają na zdrowie, ale też pachną. Wybieraj więc takie zapachy, które sprawiają Ci radość.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli jakiś olejek nie trafia w Twój zapachowy gust, możesz zmieszać go z innym. Na przykład cytrynowy z eukaliptusowym to fajna para. Bardzo przyjemne jest też eksperymentowanie z samodzielnym łączeniem olejków, czyli tworzeniem kompozycji zapachowych. Czasami przeradza się to w ambicję tworzenia własnych perfum. Jak łączyć olejki eteryczne oraz Jak zrobić perfumy w domu – o tym piszę na blogu.

Przeziębienie, katar i zatoki – dobry moment na zastosowanie aromaterapii

Inhalacja to wdychanie olejku na przykład rozpylonego dyfuzorem. Zwyczajowo jednak o inhalacji myślimy, kiedy robimy to bardziej intensywnie. Intensywną inhalację można robić w formie parówki wodnej lub bezpośrednio z buteleczki z olejkiem. Można też kupić lub zrobić własny sztyft do inhalacji np. na katar. Popularne były i są sztyfty z mentolem krystalicznym. Wygodne w użyciu są też małe słoiczki lub buteleczki z umieszczonym w wewnątrz kłębkiem nasączonej olejkiem gazy: otwierasz pokrywkę i wdychasz, po skończonej inhalacji zamykasz wieczko.

Domowe sposoby na intensywną inhalację to używanie ich w kabinie prysznicowej, bo tam jest dużo pary wodnej. Wtedy kilka kropli dajemy na powierzchnię np. szklaną (olejki mogą niszczyć tworzywa sztuczne), której nie dotykamy, a gorąca woda zrobi za nas resztę. Można też dodać kilka kropli na miskę gorącej wody, którą stawiamy w pomieszczeniu. To często wykorzystywana metoda w aromaterapii dzieci. Olejki eteryczne do sauny to też dobry pomysł.



Tu uwaga – jeśli myślisz o zastosowaniu olejków eterycznych u dzieci, zapoznaj się najpierw z zaleceniami bezpieczeństwa. Na przykład olejek miętowy i z eukaliptusa są dla dzieci poniżej 4-5 lat niebezpieczne. To dlatego, że mogą wywołać nadwrażliwość oddechową. Dziecku zaczyna brakować powietrza. Dobra wiadomość, ze z tego się wyrasta. Więcej o bezpiecznym stosowaniu olejków dowiesz się ze szczegółowego kursu aromaterapii.

Dobra rada jest taka, żeby zawsze dowiedzieć się, jakie właściwości i zastosowanie mają poszczególne olejki, zanim zaczniesz ich używać. Niektóre mogą być naprawdę niebezpieczne – na przykład olejek cynamonowy na opakowaniu ma piktogram czaszki. Dlaczego? bo jest bardzo drażniący. Z tego samego powodu ma silny potencjał bakteriobójczy.


Olejek eukaliptusowy

To jeden z tych olejków, które mają szczególne zalecenia bezpieczeństwa. Chodzi o to, że główny składnik najczęściej używanych olejków eukaliptusowych o nazwie 1,8-cyneol może u małych dzieci wywołać bezdech. Ma to związek z nadwrażliwością układu oddechowego u dzieci i to mija w wieku około 5 roku życia. Podobnie działa mentol, dlatego olejku z mięty pieprzowej również nie zaleca się dla dzieci.

Z powyższego powodu eukaliptusa u dzieci stosuj tylko daleko od twarzy, żadnych maści na szyję i klatkę piersiową ani sztyftu do noska. Znane są przypadki duszności u maleńkich dzieci, kiedy mama wysmarowana eukaliptusem lub miętą wzięła dziecko na ręce. To było za blisko twarzy i noska!

Ten 1,8-cyneol, zwany także eukaliptolem, to molekuła dzięki której eukaliptus jest świetnym środkiem terapeutycznym do zastosowania w terapiach układu oddechowego. Działa rozrzedzająco na wydzieliny, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, rozkurczowo. Istnieje szereg badań klinicznych, potwierdzających skuteczność olejku eukaliptusowego. Pisałam o nim wiele razy, zajrzyj więc do opisu olejku Herbiness po więcej detali.

Czy wiesz o tym, że istnieją olejki o podobnym działaniu? Niektóre z nich są odpowiednie również dla dzieci.



Olejki eteryczne zastosowanie w kosmetyce

Kolejny sposób to aplikowanie olejków na skórę. Bardzo dobry plan, bo olejki mogą pomagać na trądzik, stany zapalne skóry, pomagają goić skaleczenia i oparzenia. Masaż z olejkami eterycznymi to często skuteczny sposób na bóle mięśni, bóle reumatyczne, menstruacyjne.

Olejku można nakładać na skórę punktowo, na określone partie ciała lub na całe ciało, w formie masażu. Olejki muszą być najpierw rozcieńczone. Nie nanosimy ich bezpośrednio na skórę. Robi się to celem uniknięcia podrażnień skóry, reakcji alergicznych, fototoksyczności i innych reakcji niepożądanych.

Olejki znakomicie rozpuszczają się w tłuszczach, więc łatwo można zrobić olejek do masażu. Można je też dodawać do kosmetyków czy maści. W odpowiednim stężeniu będą nadawać im nie tylko zapach i kolor, ale będą też odpowiedzialne za działanie terapeutyczne. Niektóre są wykorzystywane również na błony śluzowe jako płukanki czy spraye do gardła, czopki oraz globulki. Błony śluzowe są zdecydowanie bardziej wrażliwe niż skóra, więc w tym przypadku najlepiej kupić gotowy produkt zawierający olejki w aptece i stosować zgodnie z ulotką albo robić to pod opieką doświadczonego terapeuty.


Kosz z różami

Olejek różany

Przywołanie olejku różanego to dobry moment, żeby uściślić czym jest a czym nie jest olejek eteryczny. Jak wcześniej pisałam, to wydobyty metodą destylacji zapach rośliny. Inna metoda uzyskania olejku to tłoczenie i ma zastosowanie do cytrusów (olejki tłoczone ze skórek cytrusów).

Zapach rośliny można wydobyć też innymi metodami. Najczęściej są to absoluty i ekstrakty CO2. Takie produkty można również stosować w aromaterapii, są wykorzystywane do perfum, a nawet w przemyśle spożywczym (ekstrakty CO2).

Z róży damasceńskiej można zrobić olejek różany lub absolut. Bardzo fajny sposób wydobycia zapachu róży to zrobienie maceratu olejowego czy też enfleurage na ciepło – z użyciem oleju roślinnego. Efektem pracy jest olej roślinny pachnący różą, zwany też prosto olejkiem różanym. Olejek różany tego typu to co innego niż olejek eteryczny różany. Czym to się różni? Koncentracją zapachu. Dla wytworzenia 1 ml olejku eterycznego z róży damasceńskiej potrzeba 3 kg płatków róży!

Zwracaj więc uwagę, co kupujesz. Olejowy macerat, olejek eteryczny czy może absolut – z tego wynikają różnice w zastosowaniu. W przypadku róży damasceńskiej każdy z tych produktów możesz użyć do perfum, kosmetyków, aromaterapii, ale pamiętaj o różnicach:

  • macerat olejowy z róży można stosować bezpośrednio na twarz
  • absolut i olejek eteryczny trzeba rozcieńczyć
  • olejek eteryczny różany pachnie bardziej świeżo niż absolut
  • więcej informacji oczywiście w opisie olejku różanego Herbiness

Relaks w wannie – olejki do kąpieli

Olejki eteryczne wykorzystywane są też do kąpieli. Kogo nie ucieszy relaksująca kąpiel aromatyczna? Tu również obowiązuje rozcieńczanie. Nie stosuj 100% olejków do wanny, bo taka kąpiel skończy się podrażnieniem i swędzeniem skóry. Oby tylko. Rozcieńcz olejki w oleju roślinnym lub płynie do kąpieli.

Zastosowanie olejków na skórę – podstawy bezpieczeństwa

O bezpieczeństwie stosowania olejków na skórę przeczytasz więcej we wpisie Olejki eteryczne w kosmetykach. Dowiesz się z niego, jak i dlaczego należy je rozcieńczać oraz w jakich substancjach się rozpuszczają. Ponadto przeczytasz tam, jakie ryzyko niesie za sobą nieprzestrzeganie tzw. limitów dermalnych, czyli maksymalnego dopuszczalnego stężenia na skórę i kto te limity ustala. Zrozumiesz też lepiej, dlaczego ich przestrzeganie jest dzisiaj tak ważne.

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne u dzieci dowiesz tutaj. Szczególną ostrożność należy zachować także podczas ciąży, laktacji, w poważnych i przewlekłych schorzeniach, podczas stosowania leków czy ziół w celu uniknięcia niepożądanych interakcji oraz u osób starszych. Wykwalifikowany aromaterapeuta będzie umiał dobrać u takich osób nie tylko bezpieczne olejki eteryczne, ale także ich dawkę i sposób zastosowania.

Zapachy do domu, olejki do perfum

Terapeutyczne zastosowanie olejków jest oczywiście super ważne, bo cenimy zdrowie swoje i bliskich, ale zapach ma też wielkie znaczenie. To przyjemność, relaks, sposób na odstresowanie. Wiemy, że olejki eteryczne pachną – co prawda jedne ładniej inne mniej przyjemnie, ale możemy z nich tworzyć kompozycje zapachowe i perfumy. Tak po prostu, dla przyjemności.

Olejki eteryczne do świec sojowych

Na przykład zastosuj je jako aromaty do świec. Dobrze łączą się z woskiem. Niestety, różne rodzaje olejków różnie spisują się w świecy, to znaczy dają mniej lub bardziej zadowalający efekt zapachowy. Więcej o problemach z olejkami do świec w poście Olejki eteryczne do świec – 3 przepisy i kilka wskazówek.

Olejki do perfum

Perfumy można tworzyć z rozmaitych substancji zapachowych, te dostępne w sklepach to najczęściej mieszaniny syntetyków i naturalnych ekstraktów. Ja jestem wielbicielką perfum bez syntetyków i jest coraz więcej osób podzielających mój gust. Perfumy z naturalnych substancji mają nazwę „perfumy naturalne” a czasem też „perfumy botaniczne”. Tu na blogu Herbiness piszę sporo na ten temat, zajrzyj chociażby do postu Jak zrobić perfumy w domu – poradnik dla początkujących.

Zapachy do domu, do szafy, do prania

Możesz stosować pojedyncze olejki lub mieszanki olejków w dyfuzorach (na przykład rattanowych, szklanych, z mgiełką) i stosować w każdy możliwy sposób, by nadać pomieszczeniom przyjemny zapach. Na przykład do łazienki wybierzesz pewnie zapachy świeże (Jak zrobić odświeżacz z olejków), do szafy być może spodobają się Tobie zapachy zamknięte w tabliczkach woskowych, szczególnie te odstraszające mole (Jak zrobić tabliczki woskowe?). O zastosowaniu olejków do prania przeczytaj tutaj.

Zapach do samochodu

Olejki jako zapach do samochodu to dla mnie hit stulecia. Wiesz, zawsze, kiedy czuję zapach sklepowych choineczek, na przykład w taksówce, to jestem chora (są też olejki na nudności). Dlatego w swoich autach nigdy nie stosuję tego typu gadżetów. Używam naturalnych zapachów, żartobliwie pokazałam to na tej fotografii cytryny samochodowej. Jeśli używasz do auta olejki, to możesz wybrać takie „zamiast kawy”, czyli pobudzające koncentrację, dodające optymizmu, czy nawet te, co pozwalają lepiej oddychać. Z doświadczenia wiem, że inhalacja w samochodzie sprawdza się idealnie. Zapoznaj się z kategoriami olejków:



Olejki eteryczne w domu

Krótko wspomnę o mniej oczywistych zastosowaniach olejków, na przykład cytrusowe jak pomarańczowy i z drzew iglastych jak sosnowy działają jak rozpuszczalniki. Olejkiem z trawy cytrynowej wabi się rój pszczeli do nowego ula. Niektóre olejki stosowane są też jako środki ochrony roślin. Również jako repelenty.

Olejki na komary i inne owady

Trudno pominąć zastosowanie olejków w roli repelentów. Wiele z nich ma właściwości odstraszające dla poszczególnych owadów. Niestety, może być też odwrotnie – że olejki działają wabiąco. Temat olejkowych repelentów opisany jest w kilku postach, na przykład „Terenowe testy preparatów odstraszających kleszcze czyli zaprojektuj swój własny relepent” oraz „Zielarz kleszcza nie rozpieszcza – druga wersja repelentu”. Zajrzyj po przepisy na olejkowe repelenty na komary i na kleszcze do bloga.

Zastosowanie olejków wewnętrzne

Doustne podawanie olejków eterycznych to w aromaterapii temat kontrowersyjny. Niektóre podejścia aromaterapeutyczne całkowicie wykluczają takie zastosowanie lub wymagają od terapeuty kwalifikacji lekarskich. Pamiętajmy jednak, że olejki eteryczne używane są na dużą skalę w przemyśle jako aromaty spożywcze. Są również składnikami leków, w tym podawanych doustnie. W wielu krajach dostępne są na rynku w formie suplementów (olejki rozcieńczone w oleju bazowym i opakowane w kapsułkę). Olejki eteryczne stosowane doustnie i terapeutycznie mają też za sobą wielowiekową tradycję.

Zastosowanie w medycynie. Olejki zarejestrowane jako leki

Olejki eteryczne lub ich składniki, które można stosować w lekach, reguluje farmakopea, czyli inaczej kodeks apteczny. Jest to urzędowy spis leków danego kraju. Ostatnia Farmakopea Polska ukazała się w 2020 r. i jest to polskojęzyczna wersja Farmakopei Europejskiej. Monografie leków polskich z poprzednich farmakopei mogą obowiązywać nadal. Kwestie leków w Polsce reguluje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Farmakopea Europejska jest wydawana przez Europejską Dyrekcję Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (European Directorate for the Quality of Medicines & HealthCare).

Olejki eteryczne mogą mieć zastosowanie w składzie leków gotowych, wyprodukowanych przez firmy farmaceutyczne oraz aptecznych, które mogą być sporządzane przez odpowiednie apteki na podstawie receptury zawartej w obowiązującej farmakopei. Leki apteczne bywają też nazywane galenowymi od nazwiska słynnego lekarza rzymskiego, twórcy wielu receptur. Tradycyjne leki galenowe przeważnie powstają z surowców roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych. Obecnie leki galenowe często wchodzą w skład leków recepturowych (magistralnych). Są to leki robione w aptece według recepty lekarza dla konkretnego pacjenta. W odróżnieniu od leków aptecznych ta konkretna receptura leku nie znajduje się w farmakopei.

Olejki eteryczne jako dodatki do żywności i suplementy diety

Dodatki do żywności podlegają pod unijne Rozporządzenie 1333/2008 z późn. zm. Harmonizuje ono stosowanie substancji dodatkowych do żywności w Unii Europejskiej. Środki aromatyzujące podlegają pod Rozporządzenie nr 1334/2008 w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących.

Olejki podobnie jak inne preparaty roślinne mogą być składnikami suplementów diety. Suplementy do obrotu w Polsce dopuszcza Główny Inspektorat Sanitarny. Prawo polskie dostosowane jest w tej kwestii do regulacji UE (Dyrektywa 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do suplementów żywnościowych).

Więcej o zastosowaniu olejków w sztuce kulinarnej dowiesz się ze wpisu: Olejki eteryczne w chorobach autoimmunologicznych.