Dyfuzory do aromaterapii – przegląd propozycji

Pewnie już wiesz, że obecnie mamy na rynku bardzo duży wybór produktów w kategorii: dyfuzory do aromaterapii. Coraz częściej zadajemy sobie pytanie: jaki dyfuzor wybrać? Czy istnieje dyfuzor idealny dla każdej osoby, pory roku i substancji aromatycznej? Te pytania nie są wcale błahe. W grupie Herbiness-Aromastrona na FB, do której możesz dołączyć, jeśli chcesz zostać asem aromaterapii, pytanie o dyfuzory do aromaterapii pojawia się tak często, że mamy dla niego dwa duże, wyodrębnione wątki.

[EDIT 03.12.2022] Zapraszamy na przegląd dyfuzorów. Znajdziesz tu ranking dyfuzorów polecanych przeze mnie i członków grupy, a także całą gamę innych rozwiązań i materiały wyjaśniające, o co chodzi z dyfuzją i po co to robimy.

Ranking dyfuzorów do aromaterapii

Nie mam dyfuzorów w sklepie, to nie jest reklama. Po prostu pytania o dyfuzor dostaję tak często, że odpowiadanie w prywatnych wiadomościach stało się uciążliwe.

Po pierwsze pytacie, jaki dyfuzor mam ja (Inez). Mam dyfuzor firmy Muji, taki duży, z mgiełką wodną. Dla mnie dyfuzor wodny to dobre rozwiązanie. Cenię sobie możliwość dyfuzowania olejków i jednoczesnego nawilżania powietrza.

Dyfuzor wodny wybiera większość osób w grupie Aromastrona, przy czym 30% uczestników ankiety na ulubiony dyfuzor ma w domu sprzęt od firmy doTERRA, a 17% ten co ja, czyli firmy Muji. Pojawiły się też głosy, że w sieci można znaleźć bardzo podobne dyfuzory, tańsze, sprzedawane pod inną marką. Duże zainteresowanie wzbudziło pytanie: czy dyfuzor z Lidla nadaje się do aromaterapii? Okazuje się, że kilka osób (4% uczestników ankiety) taki ma i wszystko w porządku. To znaczy działa sprawnie, a tworzywo, z którego jest wykonany, jest odporne na działanie olejków.

Inne propozycje to dyfuzor wodny z Pepco, dyfuzor Aroma Zen Eko, dyfuzor Tchibo, Young Living Dew Drop, Stadler form. W ankiecie pojawiło się jeszcze kilka innych propozycji, zajrzyj, żeby poznać je wszystkie (ankieta). Bardzo ciekawe są te z akumulatorkiem, bo możesz je ze sobą wszędzie zabrać, na przykład na piknik (i odganiać olejkami komary).

Zastanawia mnie, skąd tak duża popularność dyfuzorów Muji w grupie Aromastrona – być może to dlatego, że ja taki posiadam i pokazywałam go kilka razy. A może to po prostu jego urok, nie umiem tego rozstrzygnąć. Przyznam jednak od razu, że rozpylanie olejków za pomocą dyfuzora to nie jest moja ulubiona forma aromaterapii. Naprawdę, można zrobić to na sto innych sposobów, bez kupowania sprzętu. O tym w dalszej części postu.

Szklane dyfuzory bezwodne to wybór 25% uczestników ankiety. Jeśli rozbijemy to na konkretne marki to 6% uczestników ankiety ma sprzęt od Organic Aromas®. Tu liczyć się trzeba z faktem, że szklane elementy są bardzo delikatne.

Uff, mam nadzieję, że teraz wybór dyfuzora będzie dla Ciebie łatwiejszy.

Dyfuzja olejków eterycznych – co to jest

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia dyfuzji. Dyfuzja to pojęcie z zakresu fizyki, które oznacza rozpraszanie cząsteczek w przestrzeni. Czyli dyfuzja olejków eterycznych to po prostu rozpraszanie ich w danym pomieszczeniu np. pokoju, kabinie prysznicowej czy w samochodzie. Metodę tę uważa się generalnie za najbezpieczniejszą i najlepszą na start przygody z aromaterapią. Sprawdzi się szczególnie dobrze w dolegliwościach z układu oddechowego, a także wtedy, kiedy chcemy zadziałać na psychikę.

Obecnie olejki eteryczne można rozpylać/dyfuzować za pomocą różnych urządzeń. I założę się, że niektóre z tych technik możesz zastosować bez potrzeby kupowania dodatkowych sprzętów. Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym ze sposobów rozpylania olejków eterycznych.

Nawilżacze powietrza jako dyfuzory do aromaterapii

Urządzenia do aromaterapii czasami produkuje się specjalnie do dyfuzji olejków, ale czasami mogą to być urządzenia wielofunkcyjne. Na przykład niektóre nawilżacze powietrza. Taki nawilżacz musi być dostosowany do olejków eterycznych, gdyż olejki mogą rozpuszczać materiały syntetyczne (plastik). Są też łatwopalne, więc używanie ich w niedostosowanych urządzeniach w najlepszym razie skończy się awarią sprzętu.

Olejek eteryczny wlewa się do pojemnika z wodą, a urządzenie wytwarza aromatyczną mgiełkę. Funkcja nawilżania jest w dyfuzji bardzo istotna. Olejki, wdychane z powietrzem, działają osuszająco na błony śluzowe. To prowadzi do zgęstnienia wydzielin w drogach oddechowych i nawet pogorszenia stanu zdrowia. Przy jednoczesnym nawilżeniu powietrza ten przykry efekt jest ograniczony. 

Sposób obsługi: do nawilżacza wlewamy kilka kropli olejku eterycznego, zależnie od siły zapachu i osobistej wrażliwości oraz wielkości urządzenia. Optymalny czas pracy takiego urządzenia to 1 godzina. Następnie pomieszczenie warto przewietrzyć i zrobić przerwę 1-2 godziny. 

W pomieszczeniach z dziećmi zastosuj mniejszą ilość olejku, przy czym ogranicz się do olejków bezpiecznych dla dzieci. W sypialni niemowlaka unikaj stosowania tego typu urządzeń (sprawdź niżej bardziej łagodną metodę dyfuzji). Po uruchomieniu urządzenie wytwarza aromatyczną mgiełkę. Uwaga: mgiełka unosząca się z dyfuzora wydaje się dzieciom iście magiczna, szczególnie, kiedy dyfuzor gra światłami. Dopilnuj, by dziecko nigdy nie stawało w oparach dyfuzora. To realny problem. Bezpośredni kontakt z oparami to nie jest dyfuzja, tylko stosowanie mgiełki na skórę. A przy stosowaniu olejków eterycznych na skórę obowiązują nieco inne zasady bezpieczeństwa. 

Taki sprzęt trzeba regularnie czyścić – w środowisku wodnym łatwo o namnożenie się bakterii, a nikt przecież nie chce rozpylać patogenów w pomieszczeniu. Dla utrzymania sprzętu w czystości: przechowuj suchy i regularnie dezynfekuj. Membrana wytwarzająca mgiełkę może wymagać odkamieniania co pewien czas. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi danego producenta.

Informacje uzupełniające

Specjalne dyfuzory do aromaterapii

Dostępne są również dyfuzory do aromaterapii, których głównym celem jest rozpraszanie olejków eterycznych w pomieszczeniu. Od ang. nebulizer nazywane czasami także po polsku nebulizatorami. Najczęściej szklane, umieszczone na drewnianej podstawce. Ich mechanizm opiera się na zwężce Venturiego. Do ich działania nie potrzeba wody ani ciepła. Nie należy mylić ich z nebulizatorami dostępnymi w aptece – zdania co do stosowania w nich olejków eterycznych są podzielone.

dyfuzor wodny do aromaterapii
Dyfuzor wodny – wytwarza aromatyczną mgiełkę, jednocześnie nawilża pomieszczenie

Są także dyfuzory na wodę (na ogół mniejsze od nawilżaczy), a także dyfuzory ultradźwiękowe. Wybór materiałów, z jakich są wykonane, kolorystyki, podświetlenia, rozmiarów oraz sposobów zasilania (możliwość podpięcia do laptopa przez kabel USB lub tradycyjne podłączanie do kontaktu), jest bardzo duża. Niektóre wyposażone są w timer lub same wyłączają się po określonym czasie. Warto też zwracać uwagę na głośność takiego urządzenia – przeważnie trochę będzie je słychać.

Kominki do aromaterapii

To metoda, w której naczynko z wodą umieszczone jest nad świeczką lub posiada grzałkę elektryczną. Dzięki temu woda w naczyniu jest ciągle ogrzewana, co ułatwia odparowywanie olejku. W takim kominku stosuj 1-10 kropli mieszanki. Stosując kominki wypełnione wodą, zwróć uwagę na poziom wody w zbiorniku. Jeśli woda wyparuje, a olejki osiądą na ściankach naczynia, dojdzie do niekorzystnego przegrzewania się olejków. Natomiast sama gorąca woda nie jest dla olejków szczególnie szkodliwa, ponieważ olejki przeważnie powstają w procesie destylacji w temp. ok. 100 °C. Wyjątek stanowią olejki cytrusowe, które są tłoczone na zimno lub destylowane w niższej temperaturze.

Kominki aromaterapeutyczne z woskiem aromatycznym

Podobnie jak w poprzedniej metodzie, stosujemy kominek do aromaterapii ze świeczką lub elektryczną grzałką, ale nie wlewamy do kominka wody, tylko wkładamy kostkę aromatycznego wosku. Z tej metody możesz korzystać na dwa sposoby:

  • W kominku umieść kostkę aromatycznego wosku. Pod wpływem ciepła wosk się stopi i uwolni zapach.
  • Jeśli Twój wosk przestanie uwalniać zapach, możesz go zregenerować, dodając kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. 

Uwaga: nie zostawiaj kominka z płonącą świeczką bez nadzoru i w zasięgu dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aromatycznych woskach do kominków i nie tylko, przeczytaj wpis: Aromatyczny wosk do kominków. Nuty bazy, serca i głowy.

Jeszcze więcej informacji na ten temat możesz zdobyć w kursie aromaterapii domowej: 7 Kolorów – Zielony.

Inne urządzenia do aromaterapii

Nie zawsze trzeba kupować specjalne urządzenie. Możemy też skorzystać z domowych metod i sprzętów kuchennych. Inhalacje i parówki (olejek wlewa się do gorącej wody) – to wygodny, wydajny i skuteczny sposób wziewnego stosowania olejków eterycznych. Pamiętaj przy tym uwzględnić charakterystykę danego olejku eterycznego – niektóre olejki, np. mięta pieprzowa, nie są przeznaczone do stosowania w ten sposób u dzieci do lat 4.

Wygodny sposób inhalacji parowej to użycie olejku w kabinie prysznicowej: 1-2 krople olejku nanieś na szklaną ściankę kabiny lub na kafelki (nie polecam stosowania na ściankę kabiny wykonaną z tworzywa sztucznego). Para wodna, powstająca w czasie kąpieli pod prysznicem porwie olejek, a kabina przepełni się zapachem. Nazywam ją wtedy „kapsułą aromaterapeutyczną”. Doskonałe postępowanie w przypadku terapii dróg oddechowych, w tym zatok. Uwaga – jeśli kąpią się dzieci, 1 kroplę olejku nanieś na ścianę na wysokości poza zasięgiem dzieci.


Kapsuła aromaterapeutyczna

1-2 krople olejku nanieś na szklaną ściankę kabiny lub na kafelki (nie polecam stosowania na ściankę kabiny wykonaną z tworzywa sztucznego). Para wodna, powstająca w czasie kąpieli pod prysznicem porwie olejek, a kabina przepełni się zapachem. Nazywam ją wtedy „kapsułą aromaterapeutyczną”.

Po prostu wlej kilka kropli mieszanki do miseczki z ciepłą (parującą) wodą. Para wodna ułatwi rozprzestrzenianie się olejku w pomieszczeniu. Jest to metoda łagodna, odpowiednia w sypialni niemowlaka. Nie lekceważ jednak tego sposobu – jeśli potrzebujesz rozprzestrzenić w pomieszczeniu olejki drażniące, na przykład cząber, cynamon czy oregano, taki parowy dyfuzor jest idealny.

Propozycja do sypialni niemowlaka: 1-3 kropelki mieszanki Lawenda 02 do miseczki/kubka z parującą wodą. W sezonie grzewczym taką miseczkę postaw blisko kaloryfera.

Propozycja dla dorosłych w trakcie infekcji: 1 kropelka olejku oregano lub cząbru górskiego w kubeczku gorącej wody. Postaw 3-4 metry od chorego.

Może Cię też zainteresować:

Mieszanka Lawenda 01 dla dzieci i dorosłych, na sen i stres.

Spraye do aromatyzowania

Spraye aromatyczne do pomieszczeń to wygodny i szybki sposób na wprowadzenie olejku do pomieszczenia. Są przydatne zarówno w domu, jak i w samochodzie. O takich sprayach przeczytasz więcej między innymi w poście: Odświeżacze powietrza z olejków eterycznych.

Inhalatorki osobiste do aromaterapii

Takie inhalatorki to mogą być sztyfty do nosa, ale ich rolę spełni też wąchanie olejków prosto z buteleczki lub ze słoiczka, w którym znajduje się:

  • kulka waty czy inny materiał nasączony olejkiem
  • słoiczki z aromatyzowaną solą kamienną

Te wszystkie sposoby umożliwiają indywidualne korzystanie z olejku eterycznego, bez angażowania w to osób obecnych w pomieszczeniu. Tego typu techniki zalecane są do stosowania w przestrzeni publicznej, np. szkołach, biurach, transporcie publicznym itp.

Biżuteria aromaterapeutyczna (wisiorki lub bransoletki z kawałkiem filcu lub kamyczkiem lava stone nasączonymi olejkami) – to również sposób dyfuzji indywidualnej.  

Można nawet podsumować, że pierwszy etap poszukiwań idealnego dyfuzora to decyzja, czy ma on służyć wielu osobom w pomieszczeniu, czy też umożliwić korzystanie indywidualne. Wdycham tylko ja, czy wdychamy razem.

Jeszcze inne sposoby dyfuzowania olejków eterycznych to:

  • dyfuzor z patyczkami rattanowymi
  • nasączanie lub spryskiwanie odzieży, obuwia i innych akcesoriów np. filcowych lub drewnianych kulek
  • stosowanie maści lub kosmetyków z olejkami eterycznymi na skórę – zapoznaj się przedtem z zasadami stosowania olejków na skórę
  • kąpiele, sauna – sprawdź zasady stosowania olejków w kąpieli
  • stosowanie jako środki czystości na większe powierzchnie – płyny do mycia podłóg, spraye do blatów i inne
  • perfumy aromaterapeutyczne – to perfumy wykonane z olejków eterycznych i innych naturalnych składników, których celem jest dostarczenie przyjemnego zapachu oraz właściwości zdrowotnych

Może cię zainteresować:

Oferta kursów tworzenia perfum naturalnych

Podsumowanie – urządzenia do aromaterapii okiem aromaterapeutki klinicznej

Pytania o dyfuzor należą do jednych z najczęstszych. Jaki więc dyfuzor wybrać? Moja odpowiedź brzmi: nie ma jednego idealnego urządzenia dla każdej osoby, na każdą porę roku, do każdej substancji aromatycznej. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz, jakie masz preferencje, czy masz w mieszkaniu sucho od ogrzewania, a może mieszkasz w wilgotnym domu? Czy chcesz dyfuzować olejki cytrusowe o rzadkiej konsystencji, a może gęste olejki z grupy nut bazy jak mirrowy lub nawet absoluty? Być może masz ochotę na wosk i ciepło kominka zimą, a latem na dyfuzor na wodę z orzeźwiającymi zapachami. Być może chcesz sięgnąć po żywice i kominek, a może przetestować hydrolat w nawilżaczu.

Jedne urządzenia będą rozpylać olejki bardzo subtelnie (kominki), a inne bardziej intensywnie (nebulizatory). Uwzględnij więc obecność dzieci, osób starszych, nadwrażliwych czy zwierząt. Ważne jest też bezpieczeństwo. Czy dyfuzor na wodę obok laptopa to dobry pomysł? A czy kominek na świeczkę w zasięgu dzieci lub zwierząt będzie na pewno bezpieczny? Czy szkło w mieszkaniu osoby starszej lub schorowanej to odpowiedni materiał? Rozpiętość cen jest też spora. Najlepiej zacznij od czegoś ekonomicznego i eksperymentuj, aż wypracujesz swoje ulubione metody dyfuzji.

Osobiście posiadam aktualnie dyfuzor na wodę, który używam przez większość roku do olejków, ich mieszanek i nawet absolutów. Na późną jesień i zimę wybieram kominek elektryczny, ewentualnie kominek na świeczkę, w których mogę używać wody lub wosku. W przypadku zastosowania wosku można dodać do niego olejki, absoluty, ale także żywice.

Ten post ma 12 komentarzy

  1. Daria

    Chciałbym nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii właśnie bo przez ogrzewanie jest niestety suche powietrze a dodatkowo chciałam używać olejków eterycznych bezpiecznych dla moich dzieci 3-6, podpowie może Pani jakiej firmy szukać ?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.