Aromaterapia w domu – ranking 18 praktycznych rozwiązań

Aromaterapia w domu staje się coraz bardziej popularna i pewnie Ty też praktykujesz ją w domu. Korzystasz z dobroczynnej mocy zapachu rośliny, choć może nie nazywasz tego jeszcze aromaterapią. Może to uroczy zapach świątecznej choinki albo radość z ulubionej świecy zapachowej, olejek pomarańczowy w serniku lub herbata z bergamotką.

Aromaterapia w domu – co to takiego?

To taka forma aromaterapii, którą stosujesz w domu. Generalnie chodzi o użycie olejków eterycznych i ogólnie zapachu rośliny dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Aromaterapia to komplementarna forma medycyny, czyli jest stosowana dla uzupełnienia leczenia. na przykład w szpitalu (choć może jeszcze nie w Polsce). Ma solidne podstawy naukowe, czyli wiemy na pewno, że jest skuteczna.

Jak stosować aromaterapię w domu?

O ogólnych sposobach stosowania olejków możesz przeczytać obszerny post: Jak działają olejki eteryczne – zastosowanie olejków eterycznych. Natomiast tutaj skupimy się na metodach najchętniej praktykowanych w naszych domach. W pisaniu posta pomogli mi ponownie członkowie grupy Herbiness-Aromastrona (pomagali mi też w poprzednim poście: Gdzie kupować olejki eteryczne. 21 kryteriów wyboru sklepu). To grupa na Facebooku, do której możesz dołączyć w każdej chwili i czerpać wiedzę, zadawać pytania i cieszyć się bliskością osób, które rozumieją Twoje pytania (o olejki i zapach).

Aromaterapia w domu – ranking metod stosowania olejków (link do ankiety tutaj)

  1. dyfuzor (130) + dyfuzja ogólnie (28)
  2. olejki nanoszone miejscowo na skórę (89)
  3. kosmetyki (67)
  4. perfumy/spraye aroma (49)
  5. maści (38)
  6. masaż w ogóle (29)
  7. olejki nanoszone na pościel (26)
  8. sprzątanie (24)
  9. stosowanie wewnętrzne (23)
  10. prysznic (18)
  11. masaż stóp
  12. sztyft do nosa
  13. kontemplacja zapachu
  14. mycie podłogi
  15. kadzidła
  16. biżuteria aroma
  17. kąpiel
  18. wdychanie ze słoika z solą

Najczęściej praktykowana metoda: dyfuzja

Dyfuzja to najczęściej praktykowana metoda aromaterapii domowej i generalnie polega na tym, że wspomagamy dowolną metodą rozprzestrzenianie się zapachu/molekuł zapachowych olejku eterycznego w powietrzu. Korzyści tej metody są trzy:

  • czujemy zapach,
  • wdychamy olejki do płuc, a one z płuc trafiają do krwiobiegu
  • olejki zmniejszają liczebność bakterii w powietrzu, grzybów, utrudniają życie roztoczom, odpędzają insekty.

Przykłady: zapach olejków cytrusowych i leśnych w pomieszczeniu wyzwala w wielu osobach przyjemne skojarzenia, a to sprawia, że czujemy się zrelaksowani, weselsi, automatycznie układ nerwowy się wycisza a immunologiczny pracuje sprawniej. O tym psychologicznym wpływie olejków na nasze zdrowie pisałam w poście o liściach pomidora. Generalnie kiedy dyfuzujemy dla przyjemności, wybieramy te zapachy, które nam się podobają.



Olejek rozmarynowy pachnie świeżo, ziołowo i czysto, ten zapach może więc dawać nam poczucie komfortu w toalecie, czyli aspekt psychologiczny. Ale to nie koniec, bo ten olejek poprawia zdolności kognitywne, czyli sprawia, że mózg lepiej przetwarza informacje. Po wizycie w toalecie, w której dyfuzowano rozmaryn, możesz poczuć świeżość oddechu oraz świeżość myśli. Możliwe też, że będzie Ci się lepiej oddychać, bo ten olejek sprawdza się przy katarze i zatkanych zatokach. Więcej informacji we wpisie: Olejki na katar – plan działania.

To, że od rozmarynu możesz poczuć świeżość myśli, nie zależy od psychicznego nastawienia, tylko od wpływu tego olejku na poziom acetylocholinoesterazy w mózgu. Czyli to mechanizm farmakologiczny, niezależny od tego, czy podoba Ci się zapach, czy nie. To po prostu działa wspomagająco dla procesów myślowych, dlatego rozmaryn dyfuzujemy też chętnie w trakcie nauki, a sztyft z tym olejkiem warto zabrać ze sobą na egzamin (i powąchać). Mechanizm działania znajdziesz w opisie 1,8-cyneolu w monografii olejku kajeputowego.

Więcej takich olejków poprawiających myślenie znajdziesz w kategorii: Olejki na koncentrację. Sprawdź też inne kategorie, na przykład olejki na zatoki, olejki na katar itd. i jeśli chcesz dyfuzować olejki dla konkretnego efektu terapeutycznego, sprawdź najpierw właściwości olejków.



Trzecia korzyść – dezynfekcja powietrza i odpędzanie owadów. Na przykład dyfuzja olejku cytrynowego w połączeniu z jodłowym przez 30 minut w pomieszczeniu obniżyła obecność grzybów i bakterii w powietrzu szpitalnym o kilkadziesiąt procent! Olejek z drzewa herbacianego to także świetny wybór. Olejek ten słynie z działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwgrzybowego. Jeśli nie kochasz go solo, sięgnij po mieszankę Drzewo Herbaciane z Owocami.

Sprawdź też olejki odstraszające kleszcze oraz olejki na komary. A może masz ochotę zrobić samodzielnie aromaterapeutyczną świecę (odstraszającą komary i meszki)? Instrukcje znajdziesz w poście Olejki eteryczne do świec.



Metody dyfuzji – popularne sprzęty do rozpylania olejków w powietrzu

Dyfuzja to dość szerokie pojęcie, bo generalnie odnosi się do rozprzestrzeniania molekuł w gazowej formie, a olejki same z siebie przyjmują lotną postać. Czyli wystarczy, że otworzysz buteleczkę z olejkiem, a on od razu sam dyfuzuje. I to jest metoda prawidłowa, szczególnie dla olejków takich jak olejek miętowy, eukaliptusowy czy różne olejki cytrusowe, ponieważ one są bardzo lotne. Jeszcze lepiej sprawdza się tu mieszanka olejków na zatoki i wirusy Marsylia 01. Okazało się, że wąchanie Marsylii prosto z buteleczki to metoda lubiana nie tylko przeze mnie (nawiązuję do wyników ankiety).

aromaterapia domowa: parzenie herbaty z igliwia sosny
Aromatyczne napary z roślin to też sposób na aromaterapię domową. Jeśli masz daleko do lasu, wybierz olejki o zapachu igliwia i praktykuj Kąpiele Leśne w domu.

Jednak najczęściej sięgamy po dyfuzor z mgiełką wodną (73 głosy), szklany nebulizator (18), kominek do aromaterapii (ze świeczką lub elektryczny, odpowiednio 14 i 1 głos).

Inne praktykowane metody dyfuzji to:

Korzystając z samoistnej dyfuzji stawiam na biurku malutki słoiczek z chusteczką lub filcem nasączonym mieszanką olejków. Jak mam dosyć, zakręcam.

Zofia

Wykorzystuję pojemniki po jajkach z niespodzianką. Wkładam tam płatek nasączony olejkiem lub mieszanką i noszę w torebce,mam na szafce w sypialni itp miejscach. Ostatnio, oprócz dyfuzor, to najczęściej używana przeze mnie forma aromaterapii.

Dorota
  • kilka kropli na poduszkę
  • olejki w miseczce z ciepłą wodą
  • kominek zrobiony z dłoni
  • sztyft do nosa
  • biżuteria aroma
  • spraye aromatyczne
  • olejek w słoiczku z solą (wsypujesz sól i do tego kilka kropli olejki, wąchasz kiedy chcesz, jak nie wąchasz – zakręcasz pokrywkę)
  • dyfuzory z patyczkami rattanowymi
  • różne zawieszki aromatyczne, na przykład woskowe, gliniane, drewniane


Olejki nanoszone na skórę

Tutaj dominuje nanoszenie olejków miejscowo na skórę, później kosmetyki z olejkami, maści, masaż aromatyczny, również masaż stóp. Kąpiele to też sytuacja, kiedy olejek styka się ze skórą, więc umieszczam je w tej kategorii.

Podobnie, jak przy dyfuzji, możemy korzystać z tej metody na trzy sposoby:

  • olejki wchłaniają się przez skórę i trafiają do krwiobiegu
  • odparowują z powierzchni skóry, działają jak osobisty dyfuzor (wdychamy zapach)
  • działają na powierzchni skóry

Idea stosowania olejków na skórę jest następująca: olejki przenikają przez skórę do krwiobiegu, więc nic dziwnego, że kiedy masujesz uda, olejek działa na mózg albo wątrobę. Po prostu molekuły olejkowe przenikają przez skórę. To wygodna forma aplikacji, jednak trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia alergii i podrażnień. Dla uniknięcia tych przykrych skutków olejki przed aplikacją na skórę rozcieńczamy, na przykład w oleju jojoba, żelu czy bazie kremowej.

O odpowiednie rozcieńczenie olejków w bazie przed aplikacją na skórę zadbaj też jeśli jesteś w ciąży (obowiązują dość niskie limity na skórę, około 0,25%-2%) a także u dzieci. Więcej w opisie kategorii: Olejki eteryczne bezpieczne w ciąży.



Z metody nakładania rozcieńczonych olejków na skórę skorzystaj przy bólach mięśni i stawów, innych dolegliwościach bólowych, w terapiach dróg oddechowych, migrenie (zobacz olejki na ból głowy). Zobacz kilka przepisów:

Nie cała porcja olejku przenika przez skórę, lwia część odparowuje i dlatego czujemy zapach. Kiedy nanosisz maść z eukaliptusem na plecy i klatkę piersiową, to ciepło ciała wzmaga parowanie olejków i wdychasz je, tak jak wcześniej, przy dyfuzji. Na przykład kiedy używam olejek lawendowy lub szałwii muszkatołowej przed zaśnięciem (na uspokojenie) to czasem stosuję kroplę na kark, a czasem na koszulkę/poduszkę. Obie metody są fajne i dla mnie skuteczne. Kiedy moja skóra nie jest w najlepszej kondycji lub czuję po prostu, że nie chcę dotykać olejków, to metoda na koszulkę jest idealna. W świecie aromaterapii klinicznej, na przykład w szpitalach, zamiast na koszulkę czy pościel kroplę lawendy nanosi się na samoprzylepny plasterek z nasiąkliwego materiału, tzw. aroma patch.

Trzecia korzyść to działanie na powierzchni skóry, na przykład w przebiegu trądziku, łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, przy nużeńcu (zobacz olejek z drzewa herbacianego bio) , świerzbie, wszawicy, grzybicy, łupieżu. Przy tych zastosowaniach warto dowiedzieć się najpierw, jakie stężenie olejku daje najlepsze rezultaty.



Kosmetyki aromaterapeutyczne i perfumy naturalne

Aromaterapia w domu to u mnie w dużej mierze samodzielnie robione kosmetyki. Przez długi czas specjalizowałam się w szamponach i kremach, teraz wolę perfumy (klasyczne, w spraju i perfumowane olejki do pielęgnacji skóry). Ta metoda aromaterapii domowej oczywiście niesie kilka korzyści, a dla mnie liczą się najbardziej następujące:

  • względny praktyczne: pielęgnacja i terapia jednoczesne
  • walory estetyczne
  • eksploracja świata zapachu (przygoda)

Dwa typy kosmetyków, które robię najczęściej, to baza szamponowa, krem do rąk i płyn/tonik do przemywania twarzy z różą i żywicą benzoe. Szamponami zajmuję się od lat, ciągle przerabiam moją ulubioną recepturę i dążę do doskonałości. Doskonałość w moim aktualnym pojęciu to mała liczba składników (koniecznych) i prostota wykonania.

Do takiej bazy szamponowej mogę dodać olejki jakie chcę, na przykład teraz używam w szamponie mieszanki Marsylia 01, bo sprawdzam, czy ona wzmaga porost włosów (teoria mówi, że powinna). Wcześniej moim ulubionym olejkiem do szamponu był olejek pomarańczowy albo mieszanka Owocowe Drzewo Herbaciane (z olejkiem davana). Bazę używam też jako żel do mycia ciała i płyn do kąpieli, jest po prostu uniwersalna i daje mi całkowitą dowolność w wyborze zapachu mojego szamponu.

Druga kategoria to kremy do rąk i tu bazą jest znikający krem, czyli emulsja olej w wodzie plus olejki. Często dodaję do tych kremów olejek golteriowy plus dodatki upiększające jego zapach (na przykład olejek ylang-ylang, absolut lipowy). I tak mam ładnie pachnący krem typu „rękawiczka w kremie”, regeneruje skórę dłoni i jednocześnie dba o stawy dłoni.

Pomysły na kosmetyki z olejkami znajdziesz na blogu w zakładce ziołowe kosmetyki DIY.



Praca z perfumami to jeszcze inna bajka. To kompletne zanurzenie zmysłów, myśli i emocji w świecie zapachu. Warto podejść do tego tematu zupełnie na luzie i po prostu kontemplować i poznawać zapachy, na przykład na stoisku z cytrusami. To zaskakujące, jak szybko nasze umiejętności rosną, jeśli robimy to systematycznie i poświęcamy zapachowi uwagę choć kilka minut dziennie.

Domowe perfumy mogą być fajną zabawą dla całej rodziny i znajomych. Wyobraź sobie przyjęcie. Po posiłku zaczynacie ze znajomymi podziwiać kolekcję książek, płyt, zdjęcia z wakacji. A może to dobry moment na wyciągnięcie szkatułki z wonnościami i zapachową podróż dookoła świata? Takie wspólne podziwianie zapachu praktykuje się w krajach arabskich – motywem przewodnim są tam kadzidła. Mogą to być też olejki eteryczne albo wszystko to, co zauroczyło Cię zapachem. Taki model aromatycznej rekreacji polecam w serii dotyczącej kąpieli leśnych w domu: seria wpisów i kurs aromaterapii online.



Jeśli chcesz w tym głębiej uczestniczyć, zajrzyj do kategorii olejki do perfum lub spotkaj się ze mnie na kursie online.