Jakie olejki eteryczne na katar?

Katar trwa 7 dni, nie ma olejku, który skróci ten czas. Jednak dzięki olejkom możesz zdecydowanie poprawić komfort życia w trakcie infekcji, a co ważniejsze – zapobiegać infekcjom wtórnym. Wybierz olejki eteryczne na katar dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Dla młodszych  zobacz kategorię olejki na katar dla dzieci.

Kiedy czujesz, że zbliża się katar, nie zwlekaj z aromaterapią – od razu zrób sobie inhalację z olejkiem eukaliptusowym i tymiankiem, najlepiej do kąpieli lub pod prysznicem. To może być też biurkowy inhalator: do kubeczka z ciepłą wodą wlej kilka kropli tych olejków i wdychaj opary. Te olejki na katar możesz też użyć do dyfuzora. Po rozcieńczeniu w oleju lub żelu zastosuj te olejki do masażu pleców, klatki piersiowej i stóp. Sprawdza się tu gotowa mieszanka Mace 04 lub Marsylia 01  w których połączyłam najlepsze olejki na katar i infekcje. Wczesna interwencja może sprawić, że wcale się nie rozchorujesz. A jeśli to nie pomoże, powtarzaj inhalacje i nacieranie przez kilka dni. Jeżeli katarowi towarzyszy również kaszel, przejrzyj dodatkowo olejki na kaszel – to w większości ta sama pula co na katar, dodatkowo anyż, koper, olejki z drzew iglastych. Zajrzyj tez do olejków do inhalacji na zatoki.

Olejki na katar alergiczny

To sprawa problematyczna – niektórym naturalne olejki eteryczne rzeczywiście przynoszą poprawę, innym tylko doraźną ulgę. Jeśli masz ten przykry problem, przetestuj miętę pieprzową, rozmaryn, eukaliptus, lawendę, a także olejki rumianku pospolitego lub rzymskiego i mieszanki tych olejków.

Jak stosować olejki na katar i przeziębienie?

  1. inhalacja parowa, np. z naczynia z ciepłą wodą, pod prysznicem, w wannie
  2. aromatyzowanie powietrza w pomieszczeniu przy pomocy dyfuzora elektrycznego – taką dyfuzję stosuj też zapobiegawczo, olejki poprawiają odporność.
  3. sztyft do aromaterapii/inhalator w sztyfcie lub każdy przenośny/kieszonkowy gadżet, na który możesz nanieść olejek i wąchać, kiedy potrzebujesz

olejek mięty pieprzowej – to najlepszy olejek do udrażniania nosa, dzięki niemu łatwiej oddychać, można się swobodnie przespać kilka godzin i nie martwić zapchanym nosem. Dodatkowo olejek miętowy rozluźnia mięśnie, ociepla ciało i uspokaja, jednocześnie dodaje energii i można go stosować zarówno wieczorem jak i w ciągu dnia

fantastyczny olejek na katar to olejek majeranku słodkiego – pachnie subtelnie, poprawia nastrój, działa lekko antydepresyjnie. Olejek majerankowy na katar można stosować również u noworodków

olejek eukaliptusowy na katar to klasyka, warto tu wiedzieć, że jego skuteczność wynika z zawartości składnika o nazwie 1,8-cyneol. To cyneol działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, poprawia oczyszczanie dróg oddechowych. Udowodniono, że jest pomocny przy zapaleniu zatok i obturacyjnej chorobie płuc. Składnik ten znajdziesz też w olejkach kajeputowym, rawinsara, niaouli, kardamonie, rozmarynie ct. cyneol, a nawet lawendzie pośredniej. Jeśli więc nie masz akurat eukaliptusa w domu, zastosuj rozmaryn.

olejek rozmarynowy to nie tylko zamiennik dla eukaliptusa – to zdecydowanie coś więcej. Ten olejek ma w składzie kamforę, pozwala łatwiej oddychać, odblokowuje nos i pomaga upłynnić zalegające wydzieliny.

olejek pichtowy, czyli z jodły syberyjskiej, pachnie intensywnie, świeżo, jak kąpiel lub nawet kamfora – doskonale odblokowuje nos i można to użyć również u dzieci

olejki tymiankowy, oregano i goździkowy,  a także z kory cynamonu i trawy cytrynowej, to olejki o silnym działaniu antybakteryjnym i używanie ich w trakcie kataru i infekcji pozwala

uniknąć wtórnych infekcji, czyli np. anginy czy zapalenia oskrzeli i płuc. Olejki te, podobnie jak wymienione wcześniej, stosuj w dyfuzorze, do inhalacji parowej czy w preparatach stosowanych na skórę. Olejki tego typu dodaję zawsze do mieszanek na infekcje, w tym Mace 04, Marsylia 01 czy Nicea 01.

Jak zrobić mieszankę olejków na katar?

Wykorzystaj te mieszanki ze sklepu lub zrób własne, kierując się moimi wskazówkami:

  • użyj od 5 do 10  kropli eukaliptusa lub rozmarynu ct. cyneol
  • jeśli lubisz, to 1-3 krople mięty pieprzowej mięta pieprzowa (warto użyć, po poprawia zapach)
  • po 2 krople tymianku lub oregano i goździka, a jeśli nie masz alergii, również 1 kropla cynamonu
  • jeśli zapach takiej mieszanki Cię męczy, dodaj też olejek cytrynowy 10-20 kropli

Z czego inhalacja na katar i kaszel

Jeżeli katarowi towarzyszy również kaszel, przejrzyj dodatkowo olejki na kaszel – to w większości ta sama pula co na katar, dodatkowo anyż, koper, olejki z drzew iglastych.

W aromaterapii mawia się, że olejek lawendowy jest dobry na wszytko. Czy to dobry olejek na katar? Tak, sprawdzi się również w tej sytuacji, jako środek przeciwzapalny, łagodzący stres i poprawiający zasypianie. W trakcie kataru przecież często czujemy się poirytowani, mamy problem z zaśnięciem, a to może negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia.

Nieżyt nosa, infekcje zatok i uszu – na czym polega

Katar to najczęstszy objaw przeziębienia. Bezpośrednią przyczyną kataru jest podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej nosa. Odczuwasz to jako utrudnione oddychanie i zwiększona produkcją śluzu. Katar może być również objawem alergii.

Równie częstym problemem układu oddechowego są niedrożne zatoki przynosowe. To wypełnione powietrzem przestrzenie, wyściełane błoną śluzową z licznymi komórkami specjalizującymi się w wytwarzaniu śluzu (goblet cells). Ich rola nie jest do końca poznana, ale przypuszczalnie redukują wagę czaszki, pełnią rolę rezonatora głosu i wzmacniają zmysł węchu. U zdrowych osób produkują umiarkowaną ilość śluzu.

W rozwoju choroby dochodzi nadprodukcji, a naturalny mechanizm usuwania przestaje sprawnie działać. Wydzieliny gęstnieją, wzrasta ciśnienie i pojawia się ryzyko infekcji bakteryjnej, a nawet kaszel. Problemy te najczęściej występują w zimnych miesiącach, ale związane są też z katarem siennym (alergią). Inne czynniki ryzyka to zanieczyszczenia powietrza, infekcje dróg oddechowych i jamy ustnej, zabiegi stomatologiczne, zmiany hormonalne oraz pływanie.

Komplikacje: u dorosłych zatoki, u dzieci uszy.

U osób dorosłych rozwija się najczęściej stan zapalny zatok, u dzieci natomiast zapalenie ucha środkowego. Różnica ma związek z dziecięcą anatomią. Obie te dolegliwości występują niekiedy równocześnie. O tych komplikacjach przeczytasz w poście o inhalacjach na zatoki i koniecznie zajrzyj tam, jeśli masz problem nie tylko z katarem.

Aromaterapia na katar – dlaczego to działa?

W aromaterapii na katar nie chodzi o zapach, tylko o działanie farmakologiczne olejków. Dlaczego są takie skuteczne?

    • Olejki obkurczają naczynia krwionośne, więc łatwiej oddychać.
    • Działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, więc łagodzą przebieg infekcji i zapobiegają powikłaniom.
    • Mogą też działać przeciwhistaminowo, więc przydadzą się na katar alergiczny.
    • Ponadto pomocne mogą być olejki odblokowujące przepływ limfy jak geranium i olejek rozmarynowy.

Pamiętaj, że proces oczyszczania dróg oddechowych jest ściśle zależny od odpowiedniego nawodnienia organizmu, toteż przyjmuj odpowiednią ilość płynów i dbaj o stałe nawilżenie pomieszczenia.

Olejki ułatwiające oddychanie

Jednym z najczęściej nadużywanych preparatów aptecznych przy niedrożnych przewodach nosowych (katar, alergia) są środki obkurczające naczynia krwionośne. Niektóre olejki eteryczne również wykazują takie działanie.

Substancje te (ang. decongestant) działają na górne drogi oddechowe, które udrażniają przez redukcję stanu zapalnego i obkurczanie naczyń krwionośnych. To ostatnie nosi nazwę wazokonstrykcji i polega na wywołaniu skurczu mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, które kurcząc się, wpływają na podniesienie ciśnienia krwi. Chodzi o olejki, które zawierają:

    • kamforę (np. rozmaryn, lawenda spika)
    • mentol (olejek mięty pieprzowej)
    • 1,8-cyneol czyli eukaliptus rozmaryn, kajeput, ravintsara, kardamon
    • a także cyprys i rumianek pospolity

Najlepsze efekty daje tu zastosowanie miejscowe, na przykład użycie sztyftu do inhalacji. Substancje udrażniające stosuj w alergii (katar sienny), astmie, nieżycie nosa, przy grypie i przeziębieniu z katarem.

Olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym

    • olejki bogate w 1,8-cyneol czyli np. eukaliptus, rozmaryn
    • imbir
    • rumianek pospolity
    • copaiba
    • lawenda
    • rumianek pospolity
    • kocanki włoskie
    • mirra, paczula, trawa cytrynowa, nasiona kolendry
    • geranium, palmaroza
    • mięta zielona
    • tymianek, oregano

Olejki o działaniu przeciwalergicznym

    • cedr himalajski
    • rumianek rzymski
    • rumianek niemiecki
    • kłącze kurkumy
    • lawenda lekarska
    • olejek z drzewa herbacianego
    • goździk
    • Imbir
    • do inhalacji na katar alergiczny przetestuj też olejek miętowy (obkurczający)

Olejki eteryczne na ból (inhalacje, kompresy, masaże)

    • rumianek pospolity
    • cedr himalajski
    • kocanki piaskowe
    • od 4 r.ż. również eukaliptus gałkowy, mięta pieprzowa, olej i olejek laurowy

Zobacz też olejki na katar – ranking grupy Herbiness-Aromastrona. Warto zwrócić uwagę, że jedną z najwyższych pozycji w tym rankingu zajmuje olejek majerankowy.

Olejki eteryczne na katar stosuj w następujący sposób:

    • dyfuzja w pomieszczeniach
    • stosowanie osobistych gadżetów aromatycznych jak zawieszki, aroma-biżuteria, podręczne inhalatory itp. – wygodne w łóżku, aucie i poza domem
    • inhalacja (w kabinie prysznicowej, z miski z gorącą wodą)
    • maści, kompresy.

Domowa aromaterapia na katar

Inhalacje na katar z soli fizjologicznej i olejków, generalnie połączenie aromaterapii z wdychaniem pary wodnej, w tym różnego rodzaju solanek, np. Zabłockiej, są przy katarze i problemach zatokowych szczególnie korzystne. Jak to zrobić?

    1. Do wlej gorącą wodę, podgrzaną sól fizjologiczną lub solankę, dodaj kilka kropli olejków. Olejki samodzielnie parują z gorącą wodą, wdychaj opary. Starsze dzieci i dorośli mogą użyć 5-10 kropli olejku i ustawić naczynie blisko twarzy. Dzieci 2-5 lat 2-5 kropli, naczynie na wyciągnięcie ręki. Taka ilość będzie też odpowiednia dla kobiet w ciąży. U dzieci poniżej 2 roku życia wystarczy 1-2 krople, a naczynko ustaw 1-3 metry od dziecka.
    1. Możesz też wlać zimną wodę, sól fizjologiczną czy solankę i olejki do dyfuzora elektrycznego, takiego z mgiełką wodną i wdychać powietrze w pomieszczeniu.
    1. Natomiast użycie olejków eterycznych w nebulizatorze aptecznym to zły wybór – może to być niebezpieczne dla zdrowia i dla sprzętu
    1. Jeśli nie wiesz jak zrobić inhalację dla dziecka na katar to wygodnym rozwiązaniem jest urządzenie kapsuły aromaterapeutycznej w kabinie prysznicowej. Po prostu na ściankę kabiny nanieś 1-2 krople olejku wyżej, niż sięga rączkami i gotowe. Kiedy puścisz wodę, para wodna stopniowo wypełni kabinę, olejek będzie szybko dyfuzować i wraz z parą wodną oczyści drogi oddechowe dziecka. To jest też świetna metoda inhalacji również dla dorosłych.

Dobra inhalacja na katar to również wdychanie olejku eterycznego ze sztyftu do inhalacji – to ta plastikowa, zakręcana tuba z nasiąkliwym rdzeniem. Otwierasz, wdychasz powietrze pachnące olejkiem, zamykasz, gotowe. Sprawdzi się nawet kilka kropli olejku na szaliku, swetrze, biżuterii filcowej, a nawet wdychanie prosto z buteleczki. Pamiętaj jednak, żeby metodę inhalacji olejków dostosować do wieku zakatarzonego, czyli przy dzieciach ostrożnie.

Pomocne może być również spożywanie imbiru, chrzanu, cebuli i czosnku wykazujących działanie rozgrzewające i przeciwzapalne (zob. też fitoncydy). Przy przewlekle utrzymującym się nadmiarze śluzu korzystne mogą być też zmiany żywieniowe.