Nuty zapachowe olejków eterycznych: cytrusy

Cytrusowe nuty zapachowe to duża grupa olejków eterycznych z owoców cytrusowych, ale nie tylko. Niekiedy do cytrusowych nut zapachowych zaliczamy też olejki petitgrain, czyli z liści drzew cytrusowych. Ponadto olejki z dużą ilość cytralu, na przykład Litsea cubeba.

Olejki cytrusowe wytwarzane są przeważnie metodą tłoczenia. Niektóre powstają w procesie destylacji. Zależnie od metody wytworzenia, olejki cytrusowe mają różny skład i zapach. Na przykład olejek bergamotki z tłoczenia ma oliwkowozielony kolor, jest dość trwały i ma nuty ziołowe. Olejek bergamotki z destylacji jest bezbarwny, nietrwały i pachnie bardziej cytrusowo od olejku tłoczonego. Generalnie zapach jest też uboższy. W olejku tłoczonym obecne są furanokumaryny, woski, pigmenty. Frakcje te nie są lotne lub są słabo lotne i nie są obecne w olejku destylowanym – stąd różnice. Sprawdź koniecznie, jaki ma to związek z fototoksycznością olejków eterycznych.

Intensywne nuty zapachowe cytrusowe

Niektóre olejki cytrusowe mają super silny zapach, na przykład olejek pomarańczy czerwonej (tłoczony) czy też olejki pomarańczowe foldowane. Takie foldowane olejki to produkt destylacji frakcyjnej olejku i mają status naturalnych. Stosowane są często w przemyśle spożywczym.

Bardzo intensywne nuty zapachowe cytrynowe, związane z obecnością cytralu w składzie olejku, mają Litsea cubeba, mirt cytrynowy, eukaliptus Staigera, werbena, a nawet olejek z melisy.

Nuty cytrusowe w perfumach

Zapachy cytrusowe to przeważnie nuty głowy, które szybko się ulatniają. Olejki zasobne w cytral są raczej nutami serca (nieco bardziej trwałe). Nuty cytrusowe to podstawa wód kolońskich, są też używane w tradycyjnych szyprach i perfumach paprociowych. Najbardziej uniwersalna nuta cytrusowa to bergamotka. Zapach yuzu jest natomiast bardzo luksusowy i nie przypomina nam znanych cytrusów – jest jak perfumy.