Aromaterapia dziecięca

Olejki eteryczne dla dzieci

U dzieci należy zachować szczególną ostrożność, stosując olejki eteryczne. Niewskazane są m.in. olejki bogate w 1,8-cyneol i mentol, ponieważ mogą wywołać problemy z układem nerwowym, oddechowym oraz wysypkę. Ponadto nie wolno używać u dzieci olejku golteriowego ani brzozy cukrowej (Betula lenta) ze względu na ryzyko rozwoju bardzo niebezpiecznego zespołu Reye’a (Tisserand / Young). Olejki zawierające fenole (goździk, cynamon, tymianek, oregano) drażnią mocno skórę, również przy rozpylaniu olejków w pomieszczeniu.

Kolekcja: olejki w aromaterapii dziecięcej

Dyfuzja olejków eterycznych w pokoju małego dziecka

Najbezpieczniejszy sposób to stosowanie olejków eterycznych na miskę z gorącą wodą. Zaczynać należy od mikro ilości olejków, na początek od 1 kropli , a nawet 0,5 kropli. W jaki sposób odmierzyć pół kropli olejku? Można wziąć 2 krople olejku, dodać na 2 łyżki wody i dokładnie wymieszać. Na przykład wlać wszystko do maleńkiego słoiczka, zakręcić i wstrząsnąć. Następnie wziąć 0,5 łyżki „mieszanki” i wlać do miski z gorącą wodą, którą umieszczamy w pokoju dziecka, w pewnej odległości od łóżeczka.

W pokojach starszych dzieci można również stosować dyfuzory. Wygodną formą aromaterapii dziecięcej jest zastosowanie 1 kropli olejku w kabinie prysznicowej: kroplę olejku nanieś na ścianę kabiny, na wysokości niedostępnej dla dzieci. Gorąca woda z prysznica wyzwoli moc olejku.

Masaż dziecka olejkami eterycznymi

Drugą łagodną metodą stosowania olejków eterycznych u dzieci jest masaż. W tym celu rozcieńczamy olejki eteryczne w oleju bazowym, przy czym konieczne jest dobranie olejków według wieku dziecka. W roli oleju bazowego dla dzieci świetnie spisuje się olej migdałowy, ale można też skorzystać z innych np. makowego, arganowego, frakcjonowanego oleju kokosowego czy jojoba. Wszystko w zależności od preferencji zapachowych i reakcji dziecka. Trzeba zwrócić uwagę czy np. dany olej dobrze wpływa na skórę dziecka, co jest szczególnie ważne przy częstym u dzieci atopowym zapaleniu skóry (AZS).

Ile olejku eterycznego lub mieszanki olejków eterycznych można użyć do masażu dziecka?

Na 2 łyżki oleju bazowego dajemy:

  • 1 kroplę olejku eterycznego (2 tygodnie do 2 miesięcy)
  • 2 krople o. e. (3-6 miesięcy)
  • 3 krople o. e. (7 miesięcy – 2 lata)
  • do 6 kropli o. e. (3-5 lat)

Oczywiście chodzi tu tylko o wybrane olejki eteryczne, które są dozwolone u dzieci. Szczegółowe informacje poniżej.

Olejki eteryczne a wiek dziecka

Olejki dozwolone od 2 tygodnia życia

Aromaterapię dzieci zaczynamy od olejku mandarynkowego, rumianku (rzymski i pospolity) oraz lawendy. Uwaga, nie należy jej mylić z hybrydą lawendy, czyli lawandyną. Zawiera ona eukaliptol i kamforę – składniki zdecydowanie niewskazane dla małych dzieci.

Mandarynka, rumianek, i lawenda – te olejki eteryczne są tak łagodne, że w mini stężeniu można użyć ich już w pokoju 2-tygodniowego dziecka. Jakie to stężenie? 1 kropla olejku eterycznego na gorącą wodę, przy czym miska musi być umieszczana w znacznej odległości od dziecka.

Olejki dozwolone od 3 miesiąca życia

Dodatkowo wprowadzamy: olejek eteryczny z nasion kolendry, geranium i drzewko herbaciane.

Olejki dozwolone od 7 miesiąca życia

Kiedy dziecko skończy pierwsze pół roku, możemy zacząć stosować olejek kadzidlany (Boswellia carteri), słodką pomarańczę, palmarozę, manukę oraz ravensarę (uwaga, nie mylić z ravintsarą). Ponadto można wprowadzić tymianek. Przy czym aromaterapia zachodnia naciska na tymianek chemotyp linalolowy o łagodniejszych właściwościach.

Olejki dozwolone od 3 roku życia

Lista zdecydowanie się wydłuża do ok. 20 olejków eterycznych. U dziecka w tym przedziale wiekowym możemy wprowadzić dodatkowo: kajeput, fragonię, olejek Ho, imbir, ravintsarę, a także miętę zieloną.

Lista olejków poszerza się stopniowo (kolejne przedziały to 6-8 lat oraz 9-12). Po skończeniu 12 lat można zacząć korzystać ze wszystkich olejków eterycznych dostępnych dla osób dorosłych.

Ważne: informacje te służą tylko orientacji. Nie są to wytyczne wynikające z badań naukowych, ale praktyki aromaterapeutycznej Valerii Ann Worwood.