Aromaterapia dziecięca

Olejki eteryczne dla dzieci

U dzieci należy zachować szczególną ostrożność, stosując olejki eteryczne. Niewskazane są m.in. olejki bogate w 1,8-cyneol i mentol, ponieważ mogą wywołać problemy z układem nerwowym, oddechowym oraz wysypkę. Ponadto nie wolno używać u dzieci olejku golteriowego ani brzozy cukrowej (Betula lenta) ze względu na obecność salicylanów ryzyko rozwoju bardzo niebezpiecznego zespołu Reye’a (Tisserand / Young 2014). Olejki zawierające fenole (goździk, cynamon, tymianek, oregano) drażnią mocno skórę, również przy rozpylaniu w pomieszczeniu ich zapach może być drażniący.

Olejków najlepiej w ogóle unikać u dzieci poniżej 3 miesiąca życia (należy też uwzględnić, czy poród odbył się w terminie). Można ewentualnie zastanowić się nad używaniem hydrolatów (dobrej jakości, faktycznie powstałych w procesie destylacji) i dodatkowo je rozcieńczyć, żeby zapach nie był za instensywny.

Dyfuzja olejków eterycznych w pokoju małego dziecka

Najbezpieczniejszy sposób to stosowanie olejków eterycznych na miskę z gorącą wodą. Zaczynać należy od mikroilości olejków, na początek nawet od 1 kropli. Można też dać olejek na filcowy pomander umieszczony w szafie czy w innym miejscu niedostępnym dla dziecka.

W pokojach starszych dzieci można również stosować dyfuzory na wodę lub innego typu (także pod nieobecność dzieci, a potem dobrze wywietrzyć pomieszczenie).

Wygodną formą aromaterapii dziecięcej jest zastosowanie 1 kropli olejku w kabinie prysznicowej: kroplę olejku nanieś na ścianę kabiny, na wysokości niedostępnej dla dzieci. Gorąca woda z prysznica wyzwoli moc olejku.

Masaż dziecka olejkami eterycznymi

Drugą łagodną metodą stosowania olejków eterycznych u dzieci jest masaż. W tym celu rozcieńczamy olejki eteryczne w oleju bazowym, przy czym konieczne jest dobranie olejków i ich stężeń do wieku dziecka. W roli oleju bazowego dla dzieci świetnie spisuje się olej migdałowy, ale można też skorzystać z innych np. makowego, arganowego, frakcjonowanego oleju kokosowego czy jojoba. Wszystko w zależności od preferencji zapachowych i reakcji dziecka. Trzeba zwrócić uwagę czy np. dany olej dobrze wpływa na skórę dziecka, co jest szczególnie ważne przy częstym u dzieci atopowym zapaleniu skóry (AZS).

Ile olejku eterycznego lub mieszanki olejków eterycznych można użyć do masażu dziecka? Zalecenia aromaterapeutów mogą się znacznie różnić. Generalnie anglojęzyczni aromaterapeuci stosują niższe stężenia niż francuskojęzyczni. Poniżej propozycja angielski aromaterapeutki V. A. Worwood. Na 2 łyżki oleju bazowego dajemy:

  • 1 kroplę olejku eterycznego (2 tygodnie do 2 miesięcy)
  • 2 krople o. e. (3-6 miesięcy)
  • 3 krople o. e. (7 miesięcy-2 lata)
  • do 6 kropli o. e. (3-5 lat)

Podobnie łagodne podejście poleca Penny Price (1 kropla na 15 ml oleju bazowego lub 1-2 krople w kąpieli u dziecka do 1 roku życia, a potem mniej więcej co 5 lat można zwiększać o 1-2 krople). Robert Tisserand operuje stężeniami od 0,1% do 5% u dzieci od 3 miesięcy do 15 lat.

Natomiast Dominique Baudoux, przedstawiciel francuskojęzycznej aromaterapii, zaleca w przypadku niektórych olejków nawet stężenia sięgające 33% w określonych dolegliwościach.

Oczywiście chodzi tylko o wybrane olejki eteryczne, które są dozwolone u dzieci. Szczegółowe informacje poniżej.

Olejki eteryczne a wiek dziecka

Zalecenia bezpieczeństwa i kolejność wprowadzania olejków różnią się u poszczególnych specjalistów. Najbardziej uniwersalne są zalecenia Roberta Tisseranda, który podaje określone stężenia dla danego wieku i dotyczące wszystkich olejków nie posiadających szczególnych zaleceń bezpieczeństwa. Wiele z tych olejków będzie pokrywało się z olejkami bezpiecznymi w ciąży i podczas laktacji. Więcej na ten temat we wpisie: Olejki eteryczne w ciąży. Natomiast same stężenia będą najpierw niższe niż te dozwolone w ciąży.

V. A. Worwood na podstawie swojej praktyki proponuje wprowadzanie olejków już od 2 tygodnia życia! Pierwsze wprowadzane olejki to mandarynka (skórka), rumianek (rzymski i niemiecki) oraz lawenda lekarska. Uwaga, nie należy jej mylić z hybrydą lawendy, czyli lawandyną. Zawiera ona eukaliptol i kamforę – składniki zdecydowanie niewskazane dla małych dzieci.

Następnie od od 3 miesiąca życia można wprowadzić olejek eteryczny z nasion kolendry, geranium i drzewko herbaciane. Olejki dozwolone od 7 miesiąca życia to m.in. olejek kadzidlany (Boswellia carteri), słodka pomarańcza, ravensara (uwaga, nie mylić z ravintsarą) oraz tymianek chemotyp linalolowy. Od trzeciego roku życia lista wydłuża się już do ok. 20 olejków eterycznych.

Ważne: proszę pamiętaj, że wszystkie zawarte tu informacje służą jedynie celom edukacyjnym. Korzystając z wiedzy fitoterapeutycznej i wieloletniego doświadczenia, wybieramy wysokiej klasy olejki, które chcemy oddać w ręce osób świadomych swoich potrzeb.

Ten post ma 3 komentarzy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.