Olejki eteryczne na PMS

Olejki na PMS, bóle miesiączkowe, hormonalne wahania nastroju związane z menopauzą – tu mamy wiele możliwości. Można sięgnąć po konkretne, pojedyncze olejki lub po złożone mieszanki. Do grupy moich gotowych mieszanek aromaterapeutycznych dołączyła niedawno Clary 01. Jej nazwa nawiązuje do zawartości Clary sage – to angielska nazwa szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea).

 Clary 01 – olejki eteryczne na PMS

Clary 01 powstała z inspiracji badaniami naukowymi nad skutecznością aromaterapii w łagodzeniu bóli miesiączkowych. Były to badania kliniczne na grupie kilkudziesięciu kobiet. Badanie przeprowadzone zgodnie z najwyższymi standardami: w formie randomizowanej, z podwójnie ślepą próbą. Ani naukowcy, ani uczestniczki badań nie wiedziały, czy otrzymują substancję czynną, czy są w grupie kontrolnej, do której przypisywane były losowo. Pierwsza grupa otrzymała mieszankę powyższych olejków eterycznych z zaleceniem codziennego masażu brzucha przez cały cykl menstruacyjny. Grupa kontrolna otrzymała do masażu mieszankę syntetycznych olejków zapachowych. Już po miesiącu okazało się, że obie grupy kobiet zauważyły znaczne złagodzenie bólu, ale w grupie stosującej aromaterapię ból trwał też dużo krócej. Publikacja ta dostępna jest w bazie PubMed.

W badaniach stosowano mieszankę codziennie przez pewien czas. W grupie Aromastrona (to jest grupa poświęcona omawianiu właściwości olejków eterycznych i innych tematów olejkowych) mamy już relacje na temat skuteczności mieszanki stosowanej doraźnie, czyli konkretnie w dniach, kiedy występują dolegliwości bólowe.

Mieszanka Clary 01 – składniki

W mieszance Clary 01 znajdują się następujące olejki eteryczne:

lawenda lekarska bio (Lavandula officinalis)
szałwia muszkatołowa bio (Salvia sclarea)
majeranek (Origanum majorana)

Inne olejki na PMS

Inna mieszanka, która może przyczynić się do unormowania cyklu miesięcznego to Geranium 01. To uniwersalna mieszanka lawendy, geranium i tangerynki, która znajduje zastosowanie zarówno w terapiach kobiecych jak i dziecięcych oraz p.bakteryjnych i p.wirusowych. Taka mieszanka nie działa bezpośrednio przeciwbólowo, jednak po pewnym czasie stosowania „normalizuje” układ hormonalny, dzięki czemu objawy PMS stają się mniej dotkliwe, bóle, drażliwość, napięcie zredukowane.

Jak stosować takie mieszanki? W dyfuzorze, w kąpieli, jako spray do pomieszczeń. W przytaczanym badaniu klinicznym stosowano masaż kremem z dodatkiem 3% mieszanki olejków, czyli na 97g kremu dodano 3g mieszanki.

Linki:

badanie kliniczne https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22435409/

Olejki eteryczne – wpływ na hormony

Co ważne, ani Clary 01 ani geranium czy Geranium 01 nie są mieszankami estrogennymi. Co prawda po stosowaniu olejku geranium odnotowano u kobiet podniesiony poziom estrogenu w ślinie, to ilości te są minimalne i nie ma przeciwwskazań do stosowania tych olejków u dzieci czy w ciąży. Natomiast olejki anyżowe, fenkuł (zawierające anetol) są olejkami o silnym działaniu estrogennym, co należy uwzględnić w terapiach. Takich olejków zdecydowanie nie stosuje się przy nowotworach estrogenozależnych czy endometriozie.