Świeże nuty zapachowe olejków eterycznych

Za świeże nuty zapachowe olejków eterycznych odpowiadają takie molekuły  jak  np. cytral, mentol, eukaliptol, kamfora czy też octan linalilu. Dlatego też świeżo pachną olejki miętowe (mięty pieprzowej jest bardziej świeży niż zielonej), Litsea cubaba, mirt cytrynowy, eukaliptusy, lawendy i lawndyny, bergamotka i inne cytrusy. Świeże nuty zapachowe to też olejki z igliwia pichty, choiny kanadyjskiej, świerku czarnego – te przywodzą na myśl produkty do kąpieli. Olejki kadzidłowe pachną świeżo, przy czym najbardziej polecam olejek kadzidłowy z Omanu – to pachnie jak gotowe perfumy na lato.

Odświeżające nuty zapachowe

Olejki zawierające kamforę, mentol i eukaliptol mają też dość silne właściwości odwaniające. Dawniej stosowano kadzidła kamforowe dla oczyszczenia pomieszczeń z zastanych zapachów. Olejki z kamforą w składzie to na przykład rozmaryn i lawenda spika. Olejek miętowy lub mentol stosuje się natomiast w recepturze aptecznej do maskowania zapachu składników.

Jak łączyć olejki dla efektu świeżości

Wymienione wcześniej olejki połącz z olejkami owoców cytrusowych, na przykład cytryny, pomarańczy. Olejek pomrańczyx10 jest tu bardzo wydajny i pozwala uzyskać efekt świeżych, soczystych owoców. Olejki grejpfrutowe są też bardzo świeże, przy czym grejpfrut biały jest bardziej wytrawny, a różowy bardziej bogaty. W ofercie sklepu znajdziesz wiele gotowych mieszanek o świeżym zapachu, na przykład Mace 03, która jest też proponowana w terapiach zatok i kataru (więcej w opisie mieszanki). Mieszanka Kadzidłowiec 02