naturalne olejki eteryczne

Znajdziesz tu naturalne olejki eteryczne do aromaterapii i do perfum naturalnych, z certyfikatami do pobrania. Zajrzyj koniecznie do opisów poszczególnych olejków eterycznych, by dowiedzieć się jak działają, jak stosować i z czym łączyć. Możesz też filtrować olejki eteryczne według właściwości.

NOWE: bezpłatny mailowy kurs aromaterapii – zapisz się o odbierz 9 lekcji

Dzień dobry!  Mam na imię Inez i to ja odpowiadam za jakość olejków w sklepie. Jestem aromaterapeutką kliniczną i tworzę perfumy naturale. Dbam o to, by oferować najlepsze olejki eteryczne i wiedzę o tym, jak je stosować skutecznie i bezpiecznie.

Olejki eteryczne Herbiness – sklep powstał z pasji i potrzeby dzielenia się tym, co najlepsze. Jesteśmy razem od 2015 r. Dla jasności: nie jestem producentem olejków eterycznych, bo tych oferowanych w sklepie nie destyluję samodzielnie. Importuję je najczęściej bezpośrednio z destylarni z Madagaskaru, Indii, krajów Afryki i Europy (zależnie od miejsca uprawy konkretnych roślin). Pakuję w małe buteleczki, tworzę specjalistyczne mieszanki i zestawy olejków eterycznych.

Olejki eteryczne – co to jest?

Naturalne olejki eteryczne to ekstrakty z roślin. Składają się z rozmaitych substancji biochemicznych – roślina wytwarza je w celu ochrony przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, patogenami, insektami, wabienia zapylaczy, komunikacji z roślinami z sąsiedztwa. Te substancje oddziałują również na nas: przede wszystkim czujemy zapach (aktywują receptory węchu i pobudzają nerw trójdzielny). Ale zapach to nie wszystko, bo receptory węchu to nie jedyne receptory, na które składniki zawarte w olejkach eterycznych mogą mieć wpływ. Mogą wpływać na pamięć, koncentrację, uspokajać, ułatwiać trawienie, koić ból i wiele więcej. Obecnie prowadzi się coraz więcej badań naukowych dla zbadania mechanizmów kryjących się za działaniem olejków. Na przykład zbadano, że olejek rozmarynowy jest dobry na pamięć i przetwarzania informacji, ponieważ hamuje działanie enzymu rozkładającego acetylocholinę.

Naturalne olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie

Dla ułatwienia poszukiwania informacji jakie olejki na co stosować przygotowaliśmy kategorie, sortując je według właściwości i zastosowania.

  1. olejki eteryczne na zatoki, na katar – tu  znajdziesz szczegółowe instrukcje, jaki olejek eteryczny stosować do inhalacji na katar i zatoki (na przykład rozmarynowy, z drzewa herbacianego, mięta pieprzowa, eukaliptus)
  2. sprawdź też na przeziębienie, na kaszel
  3. olejki eteryczne do kąpieli – najważniejsze, żeby olejek eteryczny do kąpieli dodawać dopiero po rozcieńczeniu (kąpiel w nierozcieńczonych olejkach eterycznych może skończyć się podrażnieniem skóry – szczególnie niebezpieczny jest cynamonowy). W czym rozpuszczać olejki eteryczne do kąpieli? W oleju bazowym lub preparacie do kąpieli, zobacz też solubilizator Solubol.
  4. olejki eteryczne w ciąży – wyjaśniamy które można stosować, a których unikać,  z odniesieniem do badań klinicznych. Ciąża to czas, kiedy  najlepiej sprawdza się powiedzenie aromaterapeutów: olejek eteryczny lawendowy jest dobry na wszystko. Rzeczywiście, lawenda to ideał w czasie ciąży, a także olejek  bezpieczny dla dzieci, a nawet niemowląt. Pamiętaj proszę, że olejki miętowy i eukaliptusowy są nieodpowiednie dla dzieci do lat 4-5.
  5. olejek eteryczny na ból głowy – dowiedz się, dlaczego to nie jest takie proste i które olejki warto przetestować w poszukiwaniu rozwiązania idealnego dla Ciebie (dla mnie miętowy)
  6. olejki eteryczne na stres, na sen, uspokajające, relaksujące takie działanie mają na przykład olejek pomarańczowy, z bergamotki, mandarynkowy, rumiankowy. Dla wielu osób ulubieńcem w tej kategorii jest olejek melisowy. Mamy też specjalną mieszankę Lawenda 01, czyli olejki eteryczne na sen dla dzieci
  7. olejki eteryczne na komary – skoro rośliny wykorzystują zapach do odstraszenia lub wabienia insektów, nic dziwnego, że chcemy robić to samo. Szczególnie, że wiele olejków sprawdza się w tej roli znakomicie. Na przykład trawa cytrynowa jest świetna przeciw komarom, a jednocześnie wabi pszczoły (to zjawisko wykorzystuje się w pszczelarstwie)
  8. szczególne miejsce w sklepie zajmują olejki eteryczne na kleszcze – sprawdź akcję Zielarz kleszcza nie rozpieszcza i naucz się robić własne środki na insekty, albo wybierz gotowe rozwiązania w sklepie
  9. do sprzątania: na przykład do prania, warto wykorzystać ekonomiczne, a dosłownie tanie olejki eteryczne (nie chodzi tu o olejki z promocji – po prostu niektóre z nich pozyskuje się względnie łatwo i to przekłada się na cenę).
  10. Zwróć uwagę też na olejki eteryczne przeciwwirusowe jak olejek eteryczny oregano, tymiankowy, goździkowy, z trawy cytrynowej, cynamonowy, z drzewa herbacianego. Uwaga – olejki z tej kategorii są szczególnie niebezpieczne w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi.

Jak używać naturalne olejki eteryczne?

Dyfuzor wytwarzający mgiełkę zapachową, nebulizator szklany (czyli dyfuzor olejków eterycznych bez wody), kominek do olejków eterycznych (ogrzewany płomieniem świeczki lub elektrycznie) – to przykłady urządzeń wykorzystywanych w aromaterapii. Ale to nie koniec. Do skutecznego używania olejków eterycznych nie potrzebujesz w zasadzie żadnego sprzętu, możesz wykorzystać proste zasady fizyki. Olejki są z natury lotne i pachną nawet prosto z buteleczki.

Inhalator do olejków eterycznych można zrobić z płatka bawełny – po prostu nanieś na płatek kilka kropli olejku i zbliż do nosa (nie dotykaj). W aromaterapii popularne są plastry z olejkami eterycznymi (tzw. aroma-patch) przyklejane do ubrania. Zamiast plastra możesz użyć kroplę olejku na szalik, filcową zawieszkę, a w nocy na poduszkę.

Rozpylacz olejków eterycznych zrobisz z butelki z atomizerem – wlej do butelki olejki eteryczne i spirytus (może być kosmetyczny, czyli skażony substancją gorzką). Wymieszaj i gotowe. To może być zapach do domu, szczególnie do łazienki, a także do samochodu.

Prosty dyfuzor samochodowy możesz zrobić z kulki filcowej nasączonej kilkoma kroplami olejku, na przykład grejpfrutowego z rozmarynem (to poprawia koncentrację). Drewienka nasączone olejkiem to pomysł na zapach do szafy.

Olejki eteryczne w kosmetyce i produktach do masażu, czyli nakładane na skórę. Po co to robić? Dla przyjemnego zapachu oraz właściwości terapeutycznych. Oto kilka z nich:

  1. na trądzik (geranium, drzewo herbaciane, lawenda),
  2. na porost włosów (olejek rozmarynowy, miętowy, cedrowy),
  3. czy dla zapobiegania zmianom skórnym pod wpływem promieni UV (paczula, lawenda)
  4. do łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry i łuszczycy (olejek z drzewa sandałowego, z mirry)

W kosmetykach stosuj niewielkie ilości olejków, by uniknąć podrażnień i reakcji uczuleniowych. Zawsze rozcieńczaj olejek przed naniesieniem na skórę.

Olejki eteryczne można też dodawać do świec. Jeśli nabierzesz nieco wprawy, uzyskasz świeczki pachnące również w trakcie palenia.

Perfumy i kompozycje zapachowe z olejków eterycznych można tworzyć zarówno z myślą o zapachach, kierując się względami artystycznymi, jak i pod kątem właściwości aromaterapeutycznych. Jakie olejki do perfum? Te najładniejsze! Jednak najładniejsze zapachy olejków eterycznych to sprawa bardzo indywidualna, myślę że każdy ma osobisty ranking. Niektórzy za piękny uważają olejek eteryczny cytrynowy lub sosnowy, innym potrzeba do szczęścia olejku różanego, neroli lub z drzewa sandałowego. Możliwe, że gust zmienia się w zależności od sytuacji: w dzień lub do sportu piękny jest zapach cytrusowy, w romantycznej sytuacji wolisz nuty kwiatowe.

W każdym razie w sklepie Herbiness znajdziesz je wszystkie, a także inne składniki do perfum naturalnych (absoluty, żywice, izolaty). Nie ma tu natomiast miejsca dla syntetycznych substancji zapachowych.